Bulharsko - přechod Pirinu - Poslední místo

Termín 21 - 28. 09. 2020
Odjezd20:00 v expediční klubovně
DestinaceBulharsko,Česká republika
Číslo akce221
Účastníků8
Cena8 890,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Na akci už nejsou volná místa

Výpravu do Bulharska už máme bohužel plnou. Nezoufej ale, občas se stane, že se někteří účastníci odhlásí. Pokud tě láká s námi vyrazit, vyplň si nezávaznou přihlášku a my s tebou budeme počítat jako s náhradníkem. Do Bulharska navíc nevyrážíme naposledy, stačí sledovat nově vypsané akce, třeba se ti zalíbí výprava do Bulharska po chatách :)

Úvodem

Mým cílem je každé léto prozkoumat nové pohoří na Balkáně. Je to čím dál tím náročnější :-). Když jsme byli loni na přechodu Šar Planiny v Makedonii, Rosťa mi zapáleně povídal o přechodu bulharského Pirinu. Po pravdě, měl jsem ho už taky nějaký ten pátek na mušce, ale dosud mě vždycky odradilo to, jak často je chozený. Rosťa mě však vyvedl z omylu: "Když půjdeš v září, tak tam nikdo nebude, to ti garantuju. Já jsem potkal jen hrstku lidí. Věř mi, stojí to za to!".  Tahle rada spolu s pohledem na nádherné "mramorové" štíty Pirinu rozhodly. Legendární ostrý hřeben na nejvyšší horu Vichren 2914m, je nejen pohlazení pro oči, ale taky slušná výzva a tento cenný skalp teď může být i tvůj. Věděl jsi, že Vichren je 3. nejvyšší horou celého Balkánu a pod ním se nachází nejjižnější ledovec, nebo spíš trvalá sněhová plocha, v Evropě? I kvůli tomu tam teď pořádám výpravu. Pirin je posetý ledovcovými plesy, protkaný bystřinami, korunovaný ostrými skalnatými štíty a setkání se stádem kamzíků, zde rozhodně není výjimkou. Začneme na vzdálenější, severovýchodní straně, kam zamíří jen hrstka lidí. Poté se napojíme na krásný, skalnatý hlavní hřeben, kvůli kterému všichni do Pirinu chodí. Místo klasického sestupu k chatě zvolíme náročnější, jižní cestu, která nás odmění krásnými výhledy. Hřeben nás po čase dovede až k jezeru Tevno a zdejší chatce, kde strávíme 2 noci. Někdo určitě ocení volný den k odpočinku, ještě když se dá na chatě koupit jídlo a pití :-). Vytrvalejší mohou se mnou nalehko vyrazit zdolávat méně známé a méně frekventované okolní štíty, které dosahují skoro třítisícové výšky. Celou výpravu zakončíme dole v pronajatém domě, kde si něco ugrilujeme , dáme pár pivek a probereme, proč nás to vlastně do těch hor tak táhne. Tak co, přidáš se ke mně?

Malá ochutnávka

Díky moc za fotky od Rosťy Vaculky.

Náročnost 3

Horský přechod na těžko je vždy náročný, kor když má dost výškových metrů. My máme ale možnost cestu si přizpůsobit, zkrátit, prodloužit. Jsou zde poblíž chaty a taky spoustu únikových cest. Navíc máme uprostřed treku možnost odpočinkového dne. Proto je obtížnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou, zvířata jsou velmi plachá.  Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben. Září je ale nejstabilnější počasí, a proto bych se bouřek nebál.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovku Manáslu (8156 m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Číně, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • Martin vedl v roce 2019 první úspěšný klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - více ZDE
 • Martin vede tento rok 2021 první klubový pokus o výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - více ZDE
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, jehož páníčky jsou Martin se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí si užívá psích dobrodružství jako dáma. V rozhovoru pro BBC o sobě řekla: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby." Sheila před rokem podstoupila vesmírný kurz vedený americkou společností SpaceX a i přes svůj nízký věk se může pyšnit hodností plukovnice expedičního letectva. Její praprapraprapraprababičkou byla Lajka, tedy první živý tvor pocházející z planety Země, který se dostal na oběžnou dráhu. Není tedy divu, že má vesmírné lety v krvi a nemůže se dočkat, až očůrá první vesmírný patník.

 • Kurz honění zajíců a roztomilosti
Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐) 

Ubytování

Nocleh je zařízen 2x v apartmánu vevnitř a 4x venku v horách ve stanu. Stany, spacáky, karimatky s sebou.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐)

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pouze občanský průkaz nebo pas. Bulharsko je v EU. 

Shrnutí

8890 KčCena
21.-28.9.2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na chatách
 • Zajištění zkušených organizátorů a jejich vybavení
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, až do Bulharska.

2. den: Dopoledne dorazíme do Sofie, dáme si dobrou snídani a projdeme si město. Poté se vydáme k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO. Odpoledne dojedeme pod pohoří Pirin, kde se ubytujeme v apartmánu. Večer si něco dobrého ugrilujeme, dáme si pivko a odpočineme si na přechod. 

3. den: Ráno vyrazíme na hlavní hřeben pohoří. Až dorazíme na stejnojmenný vrchol Pirin 2593m, budeme z nejhoršího venku. První den nemáme na práci moc kilometrů, ale vynahradíme to výškovými metry.  Trasa ZDE 10,5km → ;1700m ↑. Spaní venku ve stanu u jezera. Pokud budeme mít dost času a budeme plni sil, můžeme ujít o 5km více a přizpůsobit tomu další dny. 

4. den: Dnešní den přejdeme hlavní pasáž hřebene s nejvyšší horou Vichren 2914m. V hloubi pod námi uvidíme nejjižnější "ledovec" v Evropě - Snezhnika. Spát budeme u jezera Vlachino. Trasa ZDE13,5km → ;1100m ↑. Opět není problém si den prodloužit.

5. den: Přes vrcholy Muratov 2669m , Banderishki chukar 2738m, Tipik 2655m až k jezeru Tevno, kde je i malá chata s občerstvením. Zde budeme spát 2 noci. Trasa ZDE 13,2km → ;1050m ↑.  

6. den: Dnešní den bude dnem volby. Kdo chce, může odpočívat s knihou na sluníčku u jezera. Já mám ale připravený okruh po okolních vrcholech. Mohlo by to vypadat nějak takto ZDE 20km →; 1900m ↑. Samozřejmě lze jít jen kousek nebo naopak přibrat ještě nějaký vrchol. Spaní opět u chaty u jezera Tevno.

7. den: Ještě předtím, než sestoupíme do civilizace vylezeme na 4. nejvyšší horu pohoří Polezhan 2851m, která se zároveň pyšní označením jako nejvyšší žulový vrchol Pirinu, zbylé hory jsou totiž z vápence. Trasa ZDE 12,6 km → ; 550m ↑.  Sejdeme dolů do údolí, a sedneme si na zmrzku. Martin zatím dostopuje 35km zpět pro auto. Pokud bude hezky, stavímes se v Dobrishti v lázních a aquaparku.  Celou výpravu zakončíme v pronajatém domě, kde si něco ugrilujeme , dáme pár pivek a probereme, proč nás to vlastně do těch hor tak táhne

8. den: Jak už to bývá, poslední den slouží většinou k cestě domů. Po cestě se můžeme zastavit srbském Běleradě nebo Nisi na dobrý oběd. Příjezd domů před půlnocí

Trasa v horách  je pouze orientační, je ovlivňována počasím, osudem, sílou a přáním samotné skupiny.