Ukrajina - zimní přechod a pohoda na chatě - Poslední volné místo

Termín 01 - 08. 02. 2021
Odjezd1. 2. 2021 z Brna ve 21:00 hod.
DestinaceUkrajina
Číslo akce224
Účastníků8
Cena8 590,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Svidovecká polonina není sice nejvyšší hřeben ukrajinského oblouku Karpat, o to méně je ale navštěvovaná. Tím, že sousedí s nejvyšší horou Ukrajiny Hoverlou, má výhledů na rozdávání! Chceš mít líčka červená jako Marfuša? Děda Mráz ti je vyčaruje při 45km túře zasněženou krajinou. K tomu přidej dvě noci venku a věz, že to už bude dobrá prověrka. Bude taková zima, že ti zmrznou sople, ale třpytící se vločky, pára od pusy, ticho a výhledy na bělostné kopce okolo ti to vynahradí. 

Abychom ale jenom netrpěli a měli se na co těšit, tak tě na konci čeká teplá chatička. Na romantickém místě pod nejvyšším pohořím Ukrajiny - Černohorskou poloninou, se skrývá chatka u Kuby. Zde je svět stále ještě v normálu - klid, teplý krb, signál v nedohlednu a nejbližší cesta hodinu pěšky z kopce. Tady v okruhu přátel strávíme tři noci. Přes den vyrazíme na lehko na výšlapy na okolní kopce. Zdoláme Pop Ivan s jeho starou, kamennou meteostanicí a nemůžeme opomenout ani nedalekou nejvyšší horu Ukrajiny - Hoverlu. Po večerech budeme hrát stolní hry, degustovat místní vodku a skákat do sněhu z rozehřáté sauny. Tohle ti nabízíme, nic víc, nic míň. Zvaž, jestli tě to zaujalo :-)

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Jirkovi Hanákovi a chatce u Kuby.

Náročnost 3+

Tento přechod není technicky náročný, ale pořád je to zimní táboření, které klade větší důraz na fyzickou, psychickou i materiální připravenost. Cca ve 2/3 přechodu na konci druhého dne je možnost sejít přes sjezdovku k cestě a počkat v hotelu. Můžeš tedy absolvovat jen jednu noc venku.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Vzhledem k tomu, že cesta vede po hřebeni, lavinové nebezpečí moc nehrozí (pokud se teda neztratíme). Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení - sonda, lopata a pípák. Naučím tě technikám lavinového vyhledávání, prevenci a použití v akci - to vše ještě v teple během prvního ubytování :-)

DOPORUČENÍ: Kdo chce, může se přihlásit na náš lavinový kurz, a tudíž se kvalitně vzdělat v lavinové problematice ZDE.

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 14. 9. 2020.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 1x ve vesničce Usť-Čorna, 2x venku, 3x na chatě u Kuby.

Chatka u Kuby

Nachází se v Dzembronyi a jedná se o původní huculský dům. K chatě se jde od auta hodinu pěšky. Je tu tekoucí voda, krb, společenská místnost i sprcha, ve které je ovšem teplá voda jen, když si ji připravíš na plynovém sporáku. Nebudeš ji ale potřebovat, protože je tady i sauna. Ubytování je prosté, ale o to romantičtější. Chatka odráží atmosféru a způsob, jak tu lidé kdysi žili. Spí se na půdě na pryčnách, kde se teplota pohybuje okolo 10 stupňů. Dle toho je dobré zvolit taky spacák a karimatku. Dole je koupelna, krb a společenská místnost, kde budeme trávit večery :-) Jelikož je chatka mimo civilizaci, elektřina pochází jenom ze solárních panelů, ale na osvětlení a dobití mobilu nám to vystačí. V zimě je toaleta venku v kadibudce.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše poneseš na zádech. Během přechodu půjdeme "na těžko", takže včetně jídla. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐) V civilizaci budeme jíst v restauracích. Ukrajina je levná a vaří výborně! Na chatě u Kuby si budeme vařit sami. Jídlo tedy vezmeme s sebou nebo koupíme na místě.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Ze speciální výbavy bude potřeba plná lavinová výbava - pípák, sonda, lopata. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země.

Shrnutí

8 590 KčCena
1. - 8. 2. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na chatách dle programu
 • Průvodce s adekvátním vzděláním
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - možno zajistit půjčení u nás

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR přes Slovensko na Ukrajinu.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kávu. Přejezd na Mukačevský hrad a potom do vesnice Usť-Čorna, kde se ubytujeme. Večer si odpočineme po nočním přejezdu. Bude následovat krátká přednáška a zaučení do lavinové problematiky. Závěrečné přebalení na začátek zítřejšího přechodu, jeden panáček na seznámení a spánek.  

3. den: Začátek přechodu. Celá trasa ZDE. Celkem 44 km, 2300 výškových metrů. První den chceme hlavně vylézt na hřeben a ukrojit tak nejvíce výškových metrů. Spaní venku ve stanu u vrcholu Tempa 1634 m n. m.,  → 14 km, ↑ 1100 m 

4. den: Pokračování po hřebeni až před vrchol Stig. Za vrcholem Stig vyúsťují vrchní stanice lanovky z lyžařského střediska Dragobrat, takže je zde možnost úniku. Po sestupu sjezdovkou je možné na nás počkat v hotelu do druhého dne. Jinak opět spaní venku ve stanu. → 17 km, ↑ 600 m 

5. den: Sejdeme z hlavního hřebene přes vrcholy Velká a Malá Blyznica až do vesnice Kvasy. → 13 km, ↑ 500 m. Zde na nás bude čekat naše auto, které nám mezitím přiveze druhá skupina, s níž se setkáme večer na chatě a bude s námi trávit tři společné večery. V podvečer se přesuneme na chatku ke Kubovi, vyšlápneme si 2 km do kopce a uvelebíme se tu na tři noci. Bude tu na nás čekat sauna, krb a stakan.

6. den: Odpočinkové ráno. Sejdeme k autu a přesuneme se pod Hoverlu (2061 m n. m.), nejvyšší horu Ukrajiny. Na vrchol to budeme mít jenom 4 km na lehko, takže nám bude stačit jen odpoledne. Po cestě se někde dobře najíme. Večer návrat na chatu. Kdo chce, může celý den odpočívat na chatě, třeba u dobré knihy. 

7. den: Výstup na Pop Ivan (2028 m n. m.), přímo od chaty. Bude to dlouhý den, ale pokud bude dobrá podmínka, určitě to zvládneme. Celkem nás čeká 20 km, tam i zpět v zimě, s 1300m převýšení. Půjdeme ale na lehko. Koho tahle vyhlídka neláká, může se projít po okolí, hrát karty nebo vařit. Mimochodem nejbližší obchod je 2 km dole v údolí. Večer závěrečná oslava.

8. den: Vše má svůj konec. Poslední den věnujeme úklidu, sestupu k autu a cestě domů. Příjezd do Brna před půlnocí.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace