Špicberky

Termín 01 - 13. 07. 2021
OdjezdUpřesníme podle letenek
DestinaceŠpicberky,Norsko
Číslo akce414
Účastníků10
Cena16 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Už je tomu pár let, co jsme poprvé navštívili Špicberky a nutno říct, že hned napoprvé jsme si je zamilovali. Je pro nás téměř povinností ukázat tu krajinu i tobě. Tato nehostinná země je místem objevitelů a dobrodruhů. Ne nadarmo odsud polárníci podnikali první pokusy o dobytí severního pólu. Kraj je to tvrdý, nemilosrdný, ale také spravedlivý. Pokud se správně připravíte, dovolí vám prozkoumat své končiny a ukáže vám kousek svého ledového království. Na tomto nejseverněji obydleném ostrově na světě nevládne ruka člověka. Pány jsou tu lední medvědi a člověk se pouze snaží nebýt potravou. Je to místo, kde průvodcem je vítr a chlad. Lidé se tu modlí za slunce, které v létě nezapadá a snaží se tak nahradit to, co přes zimu zameškalo. Krajina přímo stvořená pro zažití toho pravého severního dobrodružství ve společnosti divokých sobů a ledních medvědů. Milovníci panenské přírody, úchvatných scenérií a rozlehlých plání si přijdou na své.

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme našemu členovi Jarku Metelkovi z výpravy z roku 2020.


Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Expedice bude vybavena podle počtu účastníků adekvátním počtem pušek a světlic. V případě, že nebudeme spát v chatce, budeme držet každý večer medvědí hlídky (jako na táboře - někdo bude zkrátka vzhůru a hlídat, jestli nejde medvěd). Nespokojíme se s elektrickým ohradníkem, ten není vždy 100%. Reálná hrozba setkání s medvědem je ale malá, většina jich je během léta v severní části ostrova. Dalším důležitým doplňkem výbavy bude satelitní zařízení Garmin InReach Explorer+, které nás bude celou dobu trackovat a díky kterému budeme moct posílat a přijímat zprávy z domova. 

Nový den 

Jedním z cílů expedice bude vytvořit jeden nový den. Díky tomu, že v červenci slunce nezapadá, zkrátíme si každý den o 2 hod. 40 min. Za devět kalendářních dní si takto "vyrobíme" jeden den. Zjistíme, že tělo si zvykne na všechno a limity jsou jen v hlavě. Už se těšíš, až ráno od Filipa uslyšíš: "Bando zaspali jsme, není 7:00, ale 9:40!" Tobě to bude ale jedno, protože už několikátý den po sobě nemáš pojem o čase. Budeš vycházet v deset večer a chodit spát v poledne. Po příchodu do Longyearbyenu najedeme na starý režim.

Klima

V červenci je na Špicberkách společně se srpnem nejtepleji z celého roku. Průměrná teplota se pohybuje mezi 0‐10°C. Výjimečně může klesnou pod bod mrazu, ale výjimečně stoupnout, jako v roce 2020 i  k dvacítce. Přes den bude na sluníčku na mikinu. Vzhledem k polárnímu dni nás budou pořád hřát sluneční paprsky, a to i v noci. Po celou dobu naší návštěvy bude polární den, a proto slunce nikdy nezajde. Rozmrzlý permafrost bude často tvořit podmáčený terén, se kterým se budeme muset vypořádat. V červenci jsou rovněž relativně vysoké hladiny řek, takže budeme brodit, někdy i po pás. Vezmeme proto i 20m lano. Počítej s tím, že může taky občas sprchnout. 

Průvodce

Filip se zúčastnil naší poslední výpravy na Špicberky, na které jsme vymysleli zkrácené dny. Místní poměry dobře zná.

Filip Vítek

Otec, storyteller, leader, řečník, kamarád a hlavně tahoun skupiny!

Filip je součástí Expedition Clubu už 6 let! Společně jsme vylezli na Muztagh Atta 7556m, přešli zamrzlé jezero Khovsgol v Mongolsku, absolvovali šílenou jízdu autem přes mauritánskou poušť nebo procházali krajinou ledních medvědů na Špicberkách. Teď střádá plány na své další cesty a na mnohé z nich chce vzít i Tebe. Rozhodně se nebudeš nudit!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Web filip.vitek1980@gmail.com Reference

Doprava

Na Špicberky se dopravíme letecky po ose Praha - Oslo - Longyearbyen (případně Vídeň). Cena letenky se pravidelně pohybuje kolem 10000 Kč ..

Ubytování

Spát budeme většinu času na treku ve stanu. Volně přístupné lovecké chatky jsou bohužel již převážně zavřeny. Po příletu se ubytujeme na 1 noc v kempu nebo v guesthousu s veškerým zázemím (včetně sprch a společenských prostor) a po treku si dopřejeme 1 noc v komfortu pod střechou v jednom z místních guesthousů. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Výhodou Špicberků je to, že zde neplatí zákaz dovozu jídla jako např. na Islandu, a proto je možné si všechno jídlo dovézt z domu. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmostí je možnost okusit místní pochoutky, kterými jsou především mořské plody nebo velryba. Jídlo lze dokoupit i na místě v supermarketu. Nečekejte ovšem žádné lidové ceny. Špicberky jsou známé pro své extrémně vysoké ceny, které jsou cca čtyřikrát vyšší než v ČR. Výhodou je, že jsou Špicberky bezcelní zóna, takže naopak tvrdý alkohol je zde levnější než v ČR!

Výbava a půjčovna

Detailní seznam výbavy ti pošle průvodce cca 2 měsíce před akcí. Základní seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 16 990 Kč Cena
1. - 13. 7. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování na místě
 • Transport lodí Zodiac z Longyearbyen do Isfjord radio station.
 • Pronájem 2 zbraní + náboje, signální pistole + světlice
 • Možnost cvičně si zastřílet ze zbraně
 • Transport z letiště do Longyearbyen a zpět autobusem
 • Satelitní zařízení Garmin InReach+ s neomezeným tarifem na trackování skupiny
 • Velký stan Hilleberg Altai XP pro společné večery
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. - 2. den: Přelet po trase Praha – Oslo – Špicberky (fakultativně z Vídně) Prohlídka Longyearbyenu a seznámení se s místním prostředím. Doplnění zásob na trek. Zapůjčení zbraní a ostatních věcí nutných k ochraně proti medvědům. Koupě plynových kartuší. Seznámení se s pravidly bezpečnosti během expedice. Možnost návštěvy muzea Arktidy, muzea polárních expedic či nejseverněji položeného kostela na světě. Spaní v místním kempu s možností teplé sprchy, kuchyňky, společenské místnosti, zásuvek atd.

3. - 11. den: Necháme se převézt malou motorovou lodí na samotný začátek Isfjordu (druhého největšího fjordu na Špicberkách) k radiokomunikační stanici Isfjord radio station. Tady nahodíme na záda bágly, přes rameno flintu a vyrazíme do drsné arktické tundry. Po shlédnutí 287. soba sice místní fauna již trochu zevšední, ale rozhodně neomrzí. Užijeme si celodenní západy a východy slunce, jelikož bude jen kousek nad obzorem a nezapadne a nezapadne. Zanadáváme si při vylézání z teplého spacáku při nočních medvědích hlídkách, které budeme držet, pokud nebudeme zrovna spát v chatce.

Trasa našeho teku povede z Isfjord radio st. na jih podél pobřeží. Po zhruba 40km se trasa stočí na východ a budeme se muset vypořádat s krátkým úsekem chůze po ledovci. Jakmile ho překonáme, vydáme se ke kempu Morton a poté na sever vstříc důlní osadě Barentsburg, místu, které rozhodně nemůžeme vynechat. Z Barentsburgu povede naše trasa dál podél pobřeží na východ až do Longyearbyenu. Celkově 9 dní pochodu. Během treku si vytvoříme jeden nový den - Marfipán, takže náš trek potrvá vlastně deset dní!

12. den: Rezerva v případě zpoždění na treku + relax po náročném treku. Fakultativně možnost výletu na lodi k ledovci, popř. možnost jednodenního výletu lodí do nejsevernějšího města na světě Pyramiden. Dále si můžeme dát čtyřhodinovou procházku na lehko k Ledovci Longyearbreen a podívat se do starého dolu. Možnost koupání v Severním ledovém oceánu a zakončení expedice teplou sprchou. Poslední posezení s přáteli u stolu. Noc pod střechou v jednom z místních guesthousů. Odlet podle letenek.

13. den: Cesta zpět na letiště a odlet do Evropy.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.