Maroko - Sahara a Antiatlas - PLNO

Termín 11 - 22. 11. 2020
OdjezdSraz upřesníme podle letenek
DestinaceMaroko,Sahara
Číslo akce424
Účastníků9
Cena15 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sahara je zvláštní. Je jako proradná žena. Láká muže na své křivky, hlavu jim motá barvami, a když se přestanou mít na pozoru, pozře je a už nikdy nevydá. Kosti jejich karavany pak rozpráší písečná bouře. Pozorným však dává znamení, ukazuje vodu, varuje před nebezpečím a po večerech jim zpívá. Bláznům pak dává okusit fatamorgány, nechá je vidět to, co vidět chtějí, a oni se pak ženou, než vysílením zdechnou. Umírajíc ještě věří, že kdyby ušli už jen kousek, dosáhli by svého cíle. Jsem Sahaře vděčný. Vděčný za to, jak rychle a jasně nám dává poznat, co je v nás.

Nalijme si čistého vína

Na chvíli si teď odpustím své sentimentální řeči. V poušti to ve skutečnosti vypadá nějak takto: "Horko jak sviňa, došla voda, berberský průvodce tu cosi huhňá a ke studni to je ještě kus cesty, bych se na to fakt vys*al." Sice uvidíme nádherné scenérie, na které budeme vzpomínat celý život, ale nebude to zadarmo. Leckdy budeme muset zaplatit daň, o kterou si poušť řekne. Pot, únava, trocha sebezapření a spolupráce. Kdo se ale této ceny nezalekne, dostane odměnou nepřeberné množství zážitků.

Místňáci s oblibou říkají: "Mama Africa, Papa Atlas", no a my ještě doplníme "děda Antiatlas". Přišli jsme totiž na to, že trek v pohoří Antiatlas a výstup na jeho nejvyšší vrchol Jebel Sirwa, je pro nás mnohem lepší zážitek než turismem znásilněný Jebel Toubkal. Vyhradíme si tedy čas na výpravě taky na prozkoumání tohoto starého pohoří a pokusíme se zdolat jeho střechu - Jebel Sirwa - který se tyčí do výšky 3304 m. Pevně věřím, že až vysypeme doma písek z bot, nikdo z nás nebude litovat dne, kdy vyplnil přihlášku.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje.

Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, kde provozuje surfhouse. Letošního Silvestra strávil v Ekvádoru při výstupu na Chimborazo 6268 m.n.m. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m), vystoupal také na vrcholy Araratu, Elbrusu nebo Cotopaxi. Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, kteří společně podniknou cestu do největší pouště světa. Prozkoumají severoafrické hory a nechají se osmahnout na písečných dunách. Výprava je pro lidi, kteří chtějí ochutnat mátový čaj, pohladit velblouda, dotknout se Sahary, shlédnout dolů z vrcholku Antiatlasu a přivonět k arabské kultuře. Maroko je totiž zemí netušených možností.

Strávíme 3 dny v pouštních dunách, 3 dny na treku v horách, vyšlápneme si do 3300 m a alespoň jeden den vyzkoušíme surfing a přespíme na pláži pod hvězdami. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Maroko je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu.

Vhodné letecké spojení je: Praha - Marakéš se společností Ryanair.

Společně poletíme do Marakéš, kde si půjčíme auta. Na výpravě se tedy budeme pohybovat převážně půjčenými auty a po vlastních. Pokud by se neletělo z Prahy (ale například z Katowic), tradičně se domluvíme na odjezdu z Česka společnými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát ve stanech v poušti, v horách, na pláži při šumění oceánu, u místních lidí a v hostelech ve městě. Bude to prostě mix všeho.
Zajištěné ubytování: 2x v pouštních stanech, 1x v guesthouse v Merzouga, 2x v hostelu v Marrakech a 2x v apartmánu v Taghazout. Zbytek nocí strávíme pod stanem. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá".

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou jak oblečení na cestování, tak i na hory. Seznam doporučené výbavy ti pošleme v našem checklistu. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Do Maroka se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Více info na stránkách očkovacího centra ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

15 990 Kč Cena
11. - 22. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zapůjčení dvou osobních aut
 • Karavana velbloudů s místním nomádským průvodcem
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy
 • Zapůjčení surfového vybavení

Co cestou uvidíš

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den: Přílet do Marrákeše, ubytování v hostelu v medině, večerní prohlídka mediny a náměstí Jamma el Fna. Noc v riadu v medině.

2. den: Dlouhá cesta přes krásné pohoří Atlasu se zastávkami v nádherné kasbě Ait Benhaddou, kde se točil Gladiátor nebo Hra o trůny, a v údolí Tisíce kaseb. Pokud vše půjde, jak má, pozdě večer dojedeme do Merzougy, což je místo, kde asfalt končí a karavany začínají.

3. den: Nalodíme se na koráby pouště a vydáme se vstříc dunám. Uvidíme opuštěnou roztékající se vesnici, dáme si mrkvovou pizzu a když se nám bude chtít, průvodce udělá hru o přežití na poušti. Noc v pouštním beduínském táboře.

4. den: Ti, co ji přežijí, můžou vylézt na nejvyšší marockou dunu Erg Chebbi a užívat si ticho pouště. Noc v pouštním beduínském táboře.

5. den: Z písečných dun si to namíříme rovnou na střechu pohoří Antiatlas. Čeká nás delší přejezd a na jeho konci parádní vesnička v horách, kde se pěstuje šafrán a slovu turismus zde místní ještě moc nerozumí. Noc v šafránové vesnici.

6. den: Ráno opustíme šafránovou vesničku a za doprovodu místních dětí, a jejich všetečných dotazů, se vydáme na trek k nejvyššímu vrcholu pohoří Antiatlas, Jebel Sirwa (3304 m). Tento den nás čeká zhruba 12 km do krásného údolí pod masívem Sirwa, kde na zeleném paloučku živeném horským pramenem rozbijeme tábor. Spaní ve stanu.

7. den: Na lehko vystoupíme na vrchol Jebel Siroua (3 304 m) a uděláme si okruh v jeho okolí. Vrátíme se zpět ke stanům a posuneme o pár kilometrů náš kemp, abychom se další den stihli včas vrátit k autu. Večer si uděláme oheň, uvaříme konvici silného marockého čaje a budeme pozorovat hvězdy.

8. den: Brzy ráno návrat zpět k autům a následně přesun do Taghazout, surfařské mekky Maroka, kde si dopřejeme na dvě noci trochu luxusu v apartmánu.

9. den: Ráno skočíme pro čerstvé ovoce na trh a uděláme si parádní snídani v marockém stylu. Až si dost odpočineme po trekingu v horách a cestování autem, půjčíme si surfy a neoprény a zkusíme surfování! Spaní v apartmánu.

10. den: Podle chuti a podmínek můžeme věnovat surfingu ještě jedno dopoledne (případně si dáme krátký výlet po okolí). Po obědě a siestě vrátíme prkna a vyrazíme si najít nějaké příhodné místo na přespání pod hvězdami a při západu slunce a šumění oceánu si ugrilujeme něco k večeři. 

11. den: Přejezd do přístavního města Essaouira, prohlídka mediny, přístavu a ochutnávka mořských plodů. Navečer se přesuneme zpět do rušné Marrakéše a ubytujeme se opět v medině. Dáme si poslední džus na náměstí a půjdeme utratit zbylé dirhamy do místních nekonečných tržnic. 

12. den: Všechno pěkné má svůj konec a v nejlepším se má přestat, takže zazvonil zvonec a výpravy je konec, zamáváme šátečkem a nasedneme do éra směr starý kontinent.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.