Omán

Termín 01 - 13. 04. 2021
Odjezdodlet z Prahy dle letenek
DestinaceOmán
Účastníků10
Cena17 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Věděl jsi, že Omán je jeden z největších producentů kadidla? A to není jediná voňavá zajímavost této země! Při cestování po Ománu ucítíš vůni kardamomu, šafránu a hřebíčku a ochutnáš datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo shuwu. Navštívíme rybí trhy, do auta si koupíme gril a budeme si užívat grilování barakud, žraloků a tuňáků na liduprázdných plážích. A potom, co si ugriluješ super rybku, počkáme si na líhnutí želviček -  protože zdejší pláže jsou jedno z největších líhnišť karet - no a taky ty malé pašáky doprovodíme do moře, ne? :-)

I přesto, že je Omán pouštním státem, nabízí neskutečnou přírodní variaci. Zaplaveme si ve sladkovodních wádí i na nekonečných písečných plážích, podíváme se do největšího kaňonu na Arabském poloostrově, vylezeme skoro do 3000 m n. m. nebo spočneme ve stínu jednoho z mnoha palmových hájů. Krom toho tě čeká taky putování největší písečnou pouští Wahíba, kde strávíme jednu noc, plavba místní kocábkou na ostrov Masirah nebo dobrodružný prostup kaňonem Wadi Shab. A to je něco, co bys měl zažít!

Celá tahle super akce bude v offroadech = máme 4x4, takže se připrav na neskutečné přejezdy pouště i třítisícových hor!

Taková malá ochutnávka z loňska!

Náročnost je 2 z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Nejnáročnější je vyrovnat se s vysokými denními teplotami, které ale v říjnuuž nebudou tak strašné. Nejdelší pochod bude 10 km v pohoří Jebel Shams a celodenní túra ve Wadi Tiwi – cca 12 km. 

Bezpečnost

Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky sultánu Kábusovi zde mají nové silnice do každé vesnice, vysokou úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje.

Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, kde provozuje surfhouse. Letošního Silvestra strávil v Ekvádoru při výstupu na Chimborazo 6268 m.n.m. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m), vystoupal také na vrcholy Araratu, Elbrusu nebo Cotopaxi. Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Proč zrovna se mnou?

Omán patří mezi Adamovy oblíbené destinace. Každý rok se zde snaží 2x zastavit při cestě na a ze Srí Lanky, kde tráví zimu na svém domečku. Adam má Omán projetý křížem krážem. Pěšky přešel poušť Wahiba sands, navštívil  jižní provincie okolo Salalahu, prozkoumal ománské ostrovy a vylezl zdejší vrcholy.  Není lepšího člověka z řad Expe, který by Tě měl Ománem provést!

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy do Muskatu, z Prahy létají skoro každý den charterové lety. Cena se pohybuje okolo 13 000 Kč za zpáteční letenku.

Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit Honza, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme cca 3000 km. Silnice v Ománu jsou kvalitní a tam, kde zajedeme mimo ně, se také bát nemusíme. Na celou akci si totiž půjčujeme pohodlná 4x4 auta, která si poradí i s horším terénem. Do některých údolí zajedeme s místními průvodci v jejich autech.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně ve vlastních stanech. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí nebo v altáncích u pobřeží. Vrcholem bude spaní v Jebel Shams v opuštěné vesnici pod obrovským převisem. V Ománu je nespočet sladkovodních wádí, ve kterých se budeme koupat. Veřejné toalety v Ománu jsou kategorií sama pro sebe. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má svoji toaletu, jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! (Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích.)

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 140 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si popř. budeme kupovat jídlo v restauracích, které jsou levnější než v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu :-) 

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Ománu je nutné si vyřídit dopředu elektronické vízum, cena víza není v ceně akce a vyjde přibližně na 1100 Kč. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné. Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, stanu, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je ale důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně. Omán je ale poměrně tolerantní stát. Turistky zde mohou chodit v nátělníku a šortkách, je to ale neuctivé. Na plážích se můžeme koupat, jak jsme zvyklí, stejně tak ve wádí je běžné chodit v plavkách = v tomto ohledu je to v Ománu zcela bez problému.

 Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

17 990 KčCena
1.4 - 13. 4. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě v autech 4x4
 • Pronájem aut + pohonné hmoty
 • Pojištění aut do Ománu
 • Trajekt na ostrov Masirah
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Ománu
 • Vízum (1100 Kč)
 • Vstupy na památky (cca 1000 Kč)


Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy do Muskatu. Půjčení aut, zastávka v nákupním centru v Muskatu, přejezd k Tiwi, nocleh ve stanu.

2. den: Pokud to nestihneme první den, koupíme ráno zásoby, gril atd. a vyrazíme do hor. Vyjedeme na Salma Plato k Majlis al Jinn – druhé největší jeskyni světa. Odpoledne koupání v Bimah Sink Hole.

3. den: Vyrazíme k Wadi Shab – průchod kaňonem a koupání. Dojdeme až k jeskyni, ve které je vodopád. Už mě dlouho nic tak nenadchlo jako právě tato jeskyně. Nocleh na pláži ve stanu  

4. den: Wadi Tiwi – perfektní kaňon, který téměř celý projdeme – celodenní trek. Přehrada Wadi Dayqah a Bimah Sink Hole – super koupání a relax na pláži. Perfektní večeře ve vesničce Fins. Nocleh ve stanu. 

5. den: Přejezd do města Sur. Prohlídneme si stavbu lodí dhau, vylezeme na strážní věž nad městem a nakoupíme ryby na místním trhu. Přejezd do rybářské vesnice Ras Al Haag – rybí trhy a maják, a pak až na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova do vesnice Ras Al Jinz na sledování želv. Večer vyrazíme na pláž a určitě nějakou najdeme, jak klade vajíčka.  

6. den: Cesta na jih – turisty neobjevená část Ománu – koupání a vesnice Al Ashkharah. Odpoledne plavba na ostrov Masirah, kde nakoupíme ryby a ugrilujeme si je na nejjižnější pláži ostrova. 

7. den: Objevování ostrova, koupání se želvami, pohodička a odpoledne plavba zpět na pevninu. Projedeme kolem Filim a přespíme v poušti na půl cesty k Wahiba Sands. 

8. den: Přejezd severem kolem Filim do Wahiba Sands. Tady začne náš pochod pouští, kde přenocujeme a vyzkoušíme tvou orientaci při nočním přesunu pouští. 

9. den: Ráno návrat z pouště a přejezd k hradu Jabrin a Bahla – je na seznamu UNESCO. Od něj odpoledne přejedeme do Nizwy, ve které je po Muskatu největší súk - tržnice, kde se poztrácíme v úzkých uličkách a budeme kupovat kadidlo, chandžary a další potřebné věci :-) Přespíme pod vrcholky pohoří Al Hadžar.

10. den: Ráno vyrazíme do Misfat al Abriyyin – nádherné oázy, kterou projdeme a dáme si tady šálek skvělého čaje. Dopoledne přejedeme pod Jebel Shams – nejvyšší horu Ománu (2 980 m n. m.), její vrcholek je bohužel vyhrazen vojenským účelům, ale my vyrazíme na trek podél stěny protější hory a užijeme si super výhledy na Jebel Shams a pak spaní pod skalním převisem nad kaňonem.

11. den: Ráno vyrazíme po prašné horské cestě k městu Rustaq (super trasa s parádními výhledy) – tady obhlídneme pevnost a pojedeme k dalšímu super hradu – Nakhla, u kterého je koupání v termálním pramenu s rybičkami, které okusují nohy. Spaní u Muskatu. 

12. den:  Prohlídka paláce sultána Kábuse, opery, mešity a hlavně súk – tržiště, které stojí za to a kde koupíš zlato, kašmírové šály nebo všudypřítomné kadidlo. Prohlídka města. Na večer přejezd do menších ománských fjordů u Muskatu – Yiti. Spánek na pláži. 

13. den: Odlet z Muskatu, přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace