Černá Hora

Termín 05 - 12. 06. 2021
Odjezd05. 06. ve 21:00 hod. z Expediční klubovny v Brně
DestinaceČerná Hora,Černá Hora
Účastníků8
Cena8 290,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament smíšený se srbskými geny. Ještě donedávna se společnost řídila tradičními pravidly, kde krevní pouto znamenalo víc než cokoli jiného a krevní msta byla na denním pořádku. Kdo ví, na některých místech možná přetrvává dodnes. Co se ale tomuto státu nemůže v žádném případě odepřít, je nádherná, fotogenická, ale i drsná a prokletá krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, nijak zvlášť vysoké hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chceme ukázat.

Malá ochutnávka

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Standa Dadák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za zkoušku nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná větší bezpečnostní rizika.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

Spát budeme 1x v salaši, 2x v kempu a 3x ve stanu volně v přírodě.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Určitě si dopřejeme ochutnávání místních specialit. V horách budeme jíst pochopitelně z vlastních zásob.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8 290 Kč  Cena
5. - 12. 6. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, dálniční poplatky + pohonné hmoty a další náklady s tím spojené
 • Poplatky za kempy
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko a Bosnu. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce velmi doporučeno :-) Štreka dlouhá, po domluvě bude dobré vyměnit Standu za volantem.

2. den: Po cestě na chvilku mrkneme do Sarajeva a na starý olympijský park. Dáme kafíčko, oběd a hurá přes kopce do Černé hory. Prijedeme do NP Biogradská gora a přespíme v salaši. 

3. den: Celodenní túra v NP Biogradská gora. Trasa povede krásným travnatým hřebenem postupně přes vrcholy Melajsky strug, Velika čkala, Jagančarske rupe a Crna glavica. Spaní ve stanu

4. den: Dokončíme hřebenovku v NP Biogradska gora. Čekají nás ještě nejvyšší vrcholy, Crna glava (2139 m) a Zekova glava (2122 m). Následně přejedeme do města Cetinje a přesun do Národního parku Lovčen. Spaní ve stanu.

5. den: Celodenní tůra v NP Lovčen. Čeká nás trasa zhruba 16km přes Mali Bostur, Majsotri, vrcholy Babina glava a Treštenički vrh zpět k autu. Navečer přejezd do Žabljaku a NP Durmitor. Spaní v kempu Žabljak.

6. den: Dvoudenní trek v NP Durmitor. Trasa povede kolem Jabalnského jezera, přes vrcholy Crvena greda (2164 m) a Planinica (2330 m). Spaní ve stanu v Crepulj polana.

7. den: Dokončení treku v NP Durmitor. Půjdeme pod vrcholy Žuta greda, Paljevine a Čvorov bogaz až do pastevecké osady Katun lokvice. Následně sestoupíme zpět do Žabljaku kolem Crno jezera. Spaní v kempu v Žabljak.

8. den: Návštěva kaňonu Tara a přejezd zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace