Venediger Hohenweg - hřebenovka východního Tyrolska - Poslední 2 místa

Termín 26 - 30. 08. 2020
Odjezd26. 8. v 7:00 hod. z Brna
DestinaceRakousko
Účastníků8
Cena5 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Putování po hřebenových trasách má své kouzlo. Každou chvíli se člověk může ponořit do nové krajiny, která se donedávna nacházela za hřebenem, nechat se unášet skalními věžičkami i majestátními vrcholy pokrytými ledovcem. Večer nám navíc nabídnou přístřeší alpské chaty, které už pamatují nejednoho horala a dodají onomu kouzlu hor poslední tečku.

Naše trasa (Venediger Hohenweg) je úchvatnou, sedmi etapovou cestou linoucí se po hřebenech Alp východního Tyrolska. Celkem měří necelých 60 km a nastoupáme na ní přibližně 3600 m. Z vrcholků budeme mít výhledy na Gross Venediger (3666 m) obklopený ledovci, na kterých nejsou vidět žádné sjezdovky. Dokonce ani signál tu moc nebude. Některé etapy jsou maličko kratší, a proto celou trasu stihneme jen za 5 dní. Není ale třeba bát se extrémní náročnosti. I když jsou porce výškových metrů pořádné, půjdeme pouze nalehko s malým batohem a na přespání, případně večeře využijeme pohostinnosti chat.

Malá ochutnávka z minulého roku :-)


Náročnost je 2+ z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Každý den zdoláme cca 1500 výškových metrů nahoru a dolů. Je tedy dobré mít něco v nohách :-) Nutno ale dodat, že půjdeme nalehko a dny jsou pořád dlouhé. 

Bezpečnost

Pohyb v horách s sebou nese objektivní rizika. Jsou ovšem cenou za zážitky, které člověk jinak nezíská. Půjdeme stále po značené trase a jediným hlavním nebezpečím pro nás může být extrémně špatné počasí. Budeme proto mít v záloze plán B a pečlivě sledovat podmínky. 

Průvodce

Andrej Tkačuk

Andrej, tenhle fešák, původem z Ukrajiny, má za sebou nejednu naši výpravu. Prozradím ti jedno tajemství, ze všech našich průvodců a možná i členů je po večerech rozhodně nejlepší tanečník :) Milovník vína, aut Mini cooper, kvalitních košil a své ženy. I přesto, že má jako jeden z mála z nás manželku, umí do toho na výpravách pořádně šlápnout. 

  • Licencovaný horský průvodce MŠMT 
andrej.tkacuk@gmail.com 734523916 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. 

Ubytování a stravování

Dohromady 4 noci strávíme v alpských chatách v tzv. "matrazenlagerech". Jsou to místnosti pro větší počet lidí, kde jsou k dispozici deky, a je tedy potřeba mít pouze tenkou vložku do spacáku kvůli hygieně. Je to také nejlevnější ubytování, proto tu člověk potká  lidi stejného založení, pro které je cílem být v horách a ne v hotelu. Přes den si poneseme jídlo v batohu s sebou - nejlepší bude nabalit si jej doma. Na chatách se po domluvě dá zařídit polopenze nebo si dát jen něco malého k večeři či snídani. Pro členy Alpenvereinu bývá často k dispozici "bergsteigen essen" - levné jídlo pro horaly. Večeře vyjde přibližně na 15 euro, jedno pivo na 4. Není taky problém uvařit si před chatou, místní kuchyně je ale vyhlášená.

Vzhledem k tomu, že se cena ubytování výrazně liší pro členy Alpenvereinu, není cena ubytování zahrnuta do ceny výpravy.

Náklady na ubytování:

Rostocker Hütte22/33 eur
Eissee Hütte 19/22 eur
Bonn Materier Hütte 13/23 eur
Badener Hütte

12/22 eur


Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu (spacák a karimatku vynechej), půjdeme nalehko.  Použij ho pouze pro inspiraci, na co je dobré nezapomenout. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :-) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

5990 KčCena
26. - 30.8. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 

  • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Zajištění průvodce se zkušenostmi s adekvátním vzděláním
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano...)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH
Cena nezahrnuje 

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Ubytování na chatách (viz Ubytování)

Co cestou uvidíš

1. den: V ranních hodinách se potkáme v klubovně a vyrazíme na cestu do Rakouska. Po necelých 8 hodinách po pohodlných dálnicích dorazíme až na parkoviště ve Strodenu, kde necháme auto a vyšlapeme první výškové metry na Essener Rostocker Hütte. Tady se osvěžíme výhledy, pivem a večeří a nachystáme se na další den.

2. den:  Odměnou za včerejší přejezd autem nám dnes bude cesta, která vede kolem kaskád vodopádů a pomalu nás dovede na horní hřebínky masivu Venedigeru. Vyrazíme k chatě Johanis Hütte. K té vede cesta přes vrchol Türmljoch (2 791 m), který je celý pokrytý kamennými věžičkami. Na chatě si můžeme dát oběd nebo zasloužené pivo a budeme pokračovat přes další hřeben na chatu Eisse Hütte. Po tomto náročném dni si určitě zasloužíme pořádnou večeři.

3. den: Aby nás hřebenové scenérie neomrzely, během této etapy budeme mít řadu velikánů jako Hoher Eicham, Großer a Kleiner Hexenkopf a další skoro na dosah. Navíc je to etapa kratší a bude čas si odpočinout nebo zvolit nějakou variantu prodloužení.  Například se ráno můžeme skočit vykoupat do jezera Eissee. Večer zastavíme u chaty Bonn Materier Hütte, která je snad nejhezčí chatkou celé trasy. (↑600 ↓370 m, 35 h, 7 km) 

4. den: Cesta na Badener Hütte je královskou etapou ve vysokoalpském prostředí. Budeme procházet pod ledovcem Venedigeru s úžasnými výhledy nejenom na jeho vrchol, ale za dobrého počasí uvidíme i nejvyšší horu Rakouska Grossglockner nebo vzdálené Dolomity. (↑800 ↓950 m, 5 h, 10 km) 

5. den: Nezbude nám než dojít podél hřebene a následně údolím dolů z hor. Alpská stezka Venediger-hohenweg končí v městečku Innergschos. Průvodce se od vás na konci cesty oddělí a dopředu zaběhne pro auto. Zabalíme věci a pojedeme zpátky do Brna. Očekávaný příjezd je okolo půlnoci. (↑450 ↓1550 m, 5,5 h, 14 km) 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace