Chorvatsko - Jižní Velebit - PLNO

Termín 23 - 28. 09. 2020
OdjezdExpediční klubovna
DestinaceChorvatsko
Účastníků8
Cena6 690,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Chorvatsko, stát spojovaný nejčastěji s letní dovolenkou u moře a spaním v autokempech. To ale není nic pro nás! Chci ti ukázat něco spešl, místa, o kterých možná ani nevíš, že se tu nachází. Pojedeme do největšího chorvatského pohoří - Velebitu. Do krajiny, která je protkaná ostrými vápencovými stěnami a špicemi, na jedné straně lemována lesy a na druhé pobřežím Jadranu. V zimě tady moc lidí neuvidíš, a co teprve na jaře? V dubnu! Vsaď se, že tady nikoho nepotkáme, budeme se tu procházet sami a kochat se krásnými výhledy na Jadran. Celým pohořím Velebit vede turistická trasa, na které jsou rozesety malé chatky a turistické přístřešky - "Kuče", které nám poskytnou úkryt pro přenocování. Celý přechod tedy absolvujeme pěkně beze stanů, co nejvíc na lehko. Přechod zakončíme v NP Paklenica a projdeme si jeho monumentální soutěsky, které jsou rájem horolezců. Počasí touto dobou může být trochu vrtkavé, tak s tím počítej. Za odměnu budeme mít tyto kopce jen pro sebe! 

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme loňské výpravě.
Z podobné výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Koukni na video z minulého roku

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika.

Průvodce

Daniel Bokiš

Dan alias Ginger byl jedním z našich nejaktivnějších členů. Procestoval s námi  třeba Bosnu, Finsko, Pobaltí,  Ukrajinu, Rumunsko. Sám se vydal do spoustu dalších zemí, ať už je to Čína, Japonsko, Indonésie nebo třeba Norsko. A jak už to bývá, z aktivních členů se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci. Nyní je Dan jeden z členů týmu Expedition Clubu a již má za sebou 2 roky praxe :-) Sice je to pracant na plný úvazek v zahraniční firmě, a proto stíhá jen 2 výpravy ročně, ale o to více se na nich dokáže nadchnout. Jsem moc rád, že ho můžu přivítat mezi námi a že si mezi nás našel cestu :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook daniel.bokis@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. TRASA PŘEJEZDU

Ubytovaní

Během výpravy budeme spát 1x v horské chatě s obsluhou, zbytek nocí v turistických přístřešcích a malých opuštěných chatkách.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐). Po skončení treku si za odměnu zajdeme někam do dobré restaurace. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 6 690 Kč Cena
23. - 28. 9. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Expediční Klubovny a noční přejezd do Chorvatska.

2. den: Ráno přijedeme do městečka Karlobag, kde si dáme snídani, odpočineme si po dlouhé cestě a pak se přesuneme na začátek našeho treku do vesnice - Baške Oštarije. Odtud nás čeká zhruba 6-7h pochodu do první chatky pod vrchem Veliki Stolač. Zde přenocujeme pod střechou.

3. den: Další den nás čeká etapa Veliki Stolač - Panos - Debeli Kuk - Tatekova koliba, což je název pro další turistický přístřešek v podobě malé útulné chatičky. Zde přenocujeme pod střechou. Čeká nás zhruba 5 - 6h pochodu.

4. den: Vyrazíme přes vrchol Stapina na náhorní travnaté plato Veliko Rujno, odtud s odbočkou na vrchol Bojin Kuk, až do přístřešku Sklonište Struge. Zde přenocujeme pod střechou. Čeká nás zhruba 7 - 8h pochodu.

5. den: Poslední etapa přechodu povede přes nejvyšší vrchol Vaganski Vrh - Planinarsky dom Paklenica - Kaňon Velká Paklenica až dolů do městečka Starigrad na pobřeží. Čeká nás zhruba 7 - 8h pochodu.

6. den: Ráno si zajedeme na snídani a prohlídku do blízkého města Zadar a potom vyrazíme na cestu zpět do ČR. Příjezd ve večerních hodinách. 


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace