Velikonoce na chalupě v Rumunsku a Ukrajině - PLNO

Termín 30. 03. - 05. 04. 2021
OdjezdExpediční klubovna Brno, 30.3. v 22:00
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus,Rumunsko
Účastníků8
Cena7 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Pohoří Maramureš je jedno z těch nedotčených divokých míst, kterých na světě kvapem ubývá. Je domovem medvědů, vlků a celé řady dalších divokých zvířat, a je taky plné malebných romantických zákoutí a osamělých usedlostí. Jedno z takových míst jsme objevili docela náhodou, když jsme sháněli ideální místo na oslavu letošního silvestru. Jsou to dvě nádherné chalupy na samotě uprostřed kopců, obklopeny pastvinami a hlubokými lesy. Jakmile jsme je uviděli, bylo rozhodnuto během pár chvil. Jedním slovem: "dokonalé", shodli jsme se, tak malebné místo se totiž jen tak nevidí! Seznámili jsme se se sympatickým majitelem Marcelem, který je správcem NP Maramureš a zároveň profesorem geografie na rumunské univerzitě, a bylo jasné, že letošním Silvestrem to rozhodně nekončí. Víme s jistotou, že sem se chceme vracet a prozkoumávat tohle překrásné místo ve všech ročních obdobích. Marcel nám kromě střechy nad hlavou poskytne taky spoustu užitečných rad a informací, vynikající domácí produkty a skvělé jídlo. Kromě toho, bude čas Velikonoc a bude určitě moc zajímavé vidět některé místní zvyky a tradice. Věřím, že období, kdy se příroda pomalu probouzí ze zimního spánku, bude v těchto končinách nádherné.

Aby toho nebylo málo, cestou tam to ještě vezmeme přes zakarpatskou Ukrajinu, kde si dáme rozcvičku výstupem na některý z vrcholů Polonin a projdeme si tento malebný kraj opředený tolika příběhy. Jednu noc strávíme v Koločavě a tu druhou ve vesničce Svoboda u místní bábušky. Na vlastní kůži zkusíš jaký je život na samotném konci světa ve staré dřevěnce...

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika.

Průvodce

Vít Dubec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, nenašel bych na tuto otázku stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí ze zasněžených vrcholků Alp a Kavkazu, kde vylezl nejeden vrchol. V Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku, a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

Víťa společně s Tomem udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE, nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 15.11.2019.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. TRASA CESTY

Ubytovaní

Na této výpravě strávíme všechny noci pěkně pod střechou a v teple. 

čeká nás:

1x noc v Koločavě v penzionu Četnická stanice.
1x noc u bábušky ve vesnici Svoboda
3x noc v rekonstruované chalupě v rumunské Maramureši s plným zázemím (záchody, sprchy, vytápění, kamna a dokonce baňa - horká lázeň ve dřevěné kádi)

Stravování

Stravovat se budeme v místních restauracích a rovněž bude možnost si cestou nakoupit. První dva dny výpravy využijeme pohostinství penzionu Četnická stanice. Zbylé dny strávíme v Rumunsku na chalupě a v okolních kopcích. Zde bude možnost uvařit si jídlo z vlastních zásob, případně využít nabídku jídla od domácích. Rádi nám navaří večeři a prodají domácí produkty, je to skvělá příležitost jak ochutnat místní tradiční kuchyni! Jídlo si řešíš sám za sebe, ale z domu moc zásob netahej, jídla a příležitostí bude dost. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 7 990 Kč Cena
30.3. - 5.4. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě - 1x četnická stanice, 1x chalupa ve Svobodě a 3x chalupa v horách
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Noční přejezd z ČR přes Slovensko až do Užhorodu. 

2. den: Ráno zajdeme na snídani do některé z místních kaváren. Další zastávkou budou staré rozlehlé vinařské sklepy v Mukačevu spojené s ochutnávkou místních netradičních vín. pak už si to namíříme rovnou do Koločavy, kde nás bude čekat Aleš na Četnické stanici. Projdeme si Koločavu a blízké okolí, večer si můžeme dát saunu nebo čan (bylinkovou lázeň ve velké kádi) a posedíme nad něčím dobrým. Spaní na četnické stanici nebo u Babušky. 

3. den: Další den ráno vyrazíme na výšlap na některý z okolních kopců, cíl zvolíme podle aktuálních sněhových podmínek, případně se zajedeme podívat do Syněvyru. Možnosti jsou např. Strimba, nebo Negrovec, oba kopce jsou krásné jednodenní tůry. Navečer se přesuneme do zapadlé vesničky Svoboda, kde strávíme noc v dřevěnce u místní bábušky. 

4. den: Následující den se sbalíme a vyrazíme na další část naší cesty do Rumunska, kde nás uprostřed kopců bude čekat ubytování v nádherné chalupě. Zde se potkáme s druhou výpravou, vedenou Martinem, se kterou budeme chalupy na 3 noci sdílet a užijeme si společné večery u kamen, nebo v horké bylinkové lázni. Podle času příjezdu přizpůsobíme zbylý program dne. Můžeme vyrazit třeba na průzkum okolí chalupy, nebo cestou do muzea úzkokolejky. 

5. den: Následující den vyrazíme prozkoumat pohoří Maramureš. Cílem nám bude vrchol Vf. Cearcanul vysoký 1846 m a krásná hřebenovka, která na něj vede. Odtud sestoupíme do Vesnice Borsa a vrátíme se zpět na chalupu. Budeš mít na výběr ze 2 denních programů. Jeden lehčí a jeden těžší. Jeden povedu já a jeden Martin. Večer se sejdeme na chatě a dáme si horkou baňu a pokecáme s Marcelem, který je profesor geografie a správce NP Maramureš, takže nám určitě řekne spoustu zajímavostí o místní přírodě.

6. den: Vyšlápneme si na vrchol Vârful Omului 1932m. Podle podmínek si to můžeme protáhnout až do sedla Rotunda, kam se dá dojet autem. Alternativa procházka kolem chaty na bezejmenný 1600m vysoký vrchol 11km. Budeš mít na výběr ze 2 denních programů. Jeden lehčí a jeden těžší. Jeden povedu já a jeden Martin. Večer se sejdeme na chatě

7. den: Užijeme si poslední pohodové ráno na samotě v Maramureši a dáme tomuto kouzelnému místu sbohem. Čeká nás dlouhá cesta zpět do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace