Karavšin - asijská Patagonie

Termín 23. 06. - 07. 07. 2021
OdjezdPraha/Vídeň letiště
DestinaceKyrgyzstán
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán - Karavšin. Tato oblast kolem údolí Kara-Suu a Ak-Su je nejlepší místo na lezení big wallu v celé Asii. Aby ne! Vertikální kilometrové stěny nenajdeš jen tak někde, a proto se toto pohoří stalo Mekkou pro horolezce a přezdívá se mu "asijská Patagonie". My máme skromnější cíle, místo zdolávání kolmých stěn zde budeme "pouze" trekovat. To nám ale nezabrání na chvíli se zasnít, jaké by to bylo viset na závěsném stanu půl kilometru nad zemí. Nemusíš se bát - to vše z bezpečí zelených rozkvetlých luk, kterých bude v údolí nespočet. Je s podivem, že i přes kolmé štíty a stříbrné ledovce jsou údolí široká, dobře schůdná, plná alpských luk, průzračných bystřin a života. Celý trek absolvujeme na začátku sezony, kdy nepotkáme téměř ani živáčka. Ostatně tato bohem zapomenutá oblast nehostí davy trekařů nikdy. Pouze v zelených údolích nám budou dělat společnost pastevci se svými stády. Region je špatně přístupný a po dlouhou dobu byl i oblastí bojůvek místních kmenů, teprve teď se do něj pomalu vrací život. Pokud chceš zažít nevšední zážitek v ještě nevšednější zemi, neváhej a přidej se ke mně. Dobrodružství totiž nečeká!

Ochutnávka

Náročnost 3+

Vícedenní trek s těžkým batohem s pasážemi v nadmořských výškách nad 3000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. V půli treku je možnost udělat si dva dny rest day, a proto je obtížnost "jen" 3+.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace a případná pomoc je daleko. Budeme přecházet jedno čtyřtisícové sedlo a pokusíme se vylézt na technicky nenáročný 4750 m vysoký vrchol (dobrovolné). Samozřejmě budeme dbát na postupnou aklimatizaci. Jistá rizika na horách vždy existují, ale zde nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i GPS a satelitní zařízení, takže nás ani mlha nezastaví!

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Oš. Z Oše pojedeme místní dopravou do Batkenu (250 km), následně se přesuneme taxíkem do  Ozghoruše. Odtud už půjdeme po svých. Odlet domů z Oše.

Ubytování

Během treku budeme samozřejmě spát ve stanu. Nutné budou spacáky s komfortem lehce pod nulou. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hotelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není občerstvení zajištěno, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Je možné, že v půli treku si budeme moct koupit od pastevců chléb a sýr. Spoléhat na to ale nebudeme, proto si vše potáhneme na zádech,  takže je dobré volit skladné a lehké potraviny, ideálně dehydrované pokrmy. Vody bude dostatek, je však dobré mít s sebou dezinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků. V informačním emailu pošleme seznam jídla, co si běžně člověk bere na hory - můžeš se inspirovat :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Nebudeme potřebovat věci na ledovec. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země

Shrnutí

14 990 Kč Cena
23. 6. - 7. 7. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu, hotely, kempy.
 • Veškerou dopravu na místě dle programu (Oš - Batken - Ozghoruše - Oš)
 • Permit a povolení do pohraničí (40 USD)
 • Průvodcovské služby Expedition Clubu včetně příspěvku na kurzy
 • Satelitní zařízení Garmin In Reach Explorer + GPS a mapové podklady v elektronické i tištěné formě
 • Práci mou a mých kolegů 
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenky do Kyrgyzstánu
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš?

1. den:  Odlet z Prahy

2. den: Přílet do Biškeku a přelet do Oše. Pokud budeme mít čas, prohlédneme si Bishkek. Podle příletu se půjdeme ubytovat do guest housu a večer zajdeme do města nasát místní atmosféru.

3. den: Navštívíme Ošský bazaar, kde dokoupíme poslední výbavu. Odpoledne se přesuneme do poslední větší osady, do Batkenu. Zde si vyzvedneme povolení do pohraničí. Poté budeme kličkovat kolem uzbeckých a tádžických enkláv, až dojedeme do Ozghoruše, cíle naší cesty, odkud druhý den ráno vyjdeme na náš trek. Spaní v guest housu. 

4. - 12. den: Den D. Vydáme se na 120 km dlouhý trek do hlubin turkestánského hřebene. Přejdeme několik třítisícových sedel, jedno dokonce čtyřtisícové. Náš hlavní cíl ale nejsou sedla, jsou to výhledy. Již třetí den dojdeme pod kilometrové velikány v údolích Kara-Suu a Ak-Su. Zde si uděláme dva volnější dny a půjdeme na lehko co nejhlouběji do údolí, kde se "namáčkneme" co nejvíce pod kolmé stěny. Kdo chce, může tyto dny využít pro relax s dobrou knihou. Během těchto dnů rovněž prozkoumáme údolní ledovce. Uvidíme vrcholy Iskander Peak (5120 m), Admiralteyets Peak (5090 m), Ak Suu Peak (5355 m), Aktyubek Peak (5125 m), Pyramidnij Peak (5500 m), Kara Suu Peak (5011 m), Pik 4810 (4810 m) a spoustu dalších. Poté se vydáme přes sedlo Ak-Tjubek (4300 m) zpět. Budeme spát ve výšce 4000 m a ze sedla se pokusíme vystoupit na bezejmenný vrchol (4750 m) lehkým terénem (dobrovolné). Orientační trasa treku ZDE. Podle síly skupiny můžeme ujít více/méně. V závěru treku dojdeme večer do Ozghoruše, kde budeme spát v guest housu.

13. den: Ráno návrat zpět do Oše. Odpoledne si zajdeme na známý Oš market, kde nakoupíme dárky. Projdeme si město a večer oslavíme zdárně ukončený trek. 

14. den: Odlet domů do ČR s přestupem v Biškeku.

15. den: Přílet domů do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace