Faerské ostrovy - PLNO

Termín 04 - 12. 09. 2021
OdjezdUpřesníme dle letenek
DestinaceFaerské ostrovy
Číslo akce491
Účastníků9
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Že ani netušíš, kde Faery leží? Není to tak dlouho, co jsem si uvědomila, že tyto dechberoucí ostrovy, které mohou být synonymem pro ryzí přírodu, vlastně existují. Nachází se mezi Skotskem, Islandem a Norskem. Toto vzdálené souostroví, skládající se z osmnácti ostrovů, se pyšní nejen krásnou přírodou, ale taky zajímavou historií. Mimo jiné byly Faerské ostrovy v 9.-10. století osídleny také norskými Vikingy a nyní jsou autonomní součástí Dánského království.

Dramatické útesy vystupující z hlubin tyrkysově modrého Atlantského oceánu a strmé svahy mohutných fjordů porostlé trávou rozhodně lákají k prozkoumání. Ale nenech se zmást, tento ráj je více než 50x menší než Česká republika a v poměru 50000:80000 co do počtu obyvatel vedou ovce.

Teď už se raději společně vydáme sny a představy přetvořit na zážitky. V malé skupince devíti dobrodružných duší se vydáme na objevnou cestu, při které využijeme snad všechny způsoby dopravy. Ostrovy projedeme ve vypůjčených autech, ale čeká tě taky trajekt, podmořské tunely a pokud budeme mít štěstí na počasí, proletíš se i vrtulníkem. Necháme se přivítat místními lidmi, jejichž starodávný jazyk, zvyky a živoucí “life off the land” instinkty (které jim velí, jak ulovit či vypěstovat cokoliv pro vlastní obživu) nám připomínají, jak silná může vůbec lidská povaha být.

Tvou kuráž zde neprověří tisíce výškových metrů v nohách, ale drsné severské podnebí. Dovolíme mu zocelit nás dešti a nesmírně silným větrem, díky kterému pravděpodobně okusíme, jaké to je, když prší směrem nahoru. Možná sis doteď nevážil suchého spacáku tolik, jak tomu bude na této výpravě. Odměnou za rudé tváře ošlehané větrem nám budou vodopády, ikonické majáky, neuvěřitelné výhledy a neminou nás ani malebné vesničky s domky, jejichž střechy jsou porostlé mechem. Protože se naše výprava koná právě v červnu, nevynecháme ani ostrov Mykines, který je známý především pro četné kolonie papuchalků. Ještě váháš? Slibuji, že na tebe dám pozor, až ti z těch panorámat bude padat brada!

Malá ochutnávka z minulého roku

Za fotky děkujeme Jolaně Sedláčkové.

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si určitě můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 11. 1. 2021.

Průvodce

Barča Podlipná

Kreativní duše Ananasany, nespoutaná nomádka, designérka, potápěčka

Barča je, jak se říká "do světa", už odmala. Její nomádské srdce nejvíce zasáhla Indonésie. V době, kdy její vrstevníci psali diplomky, Barča běhala bosky po ostrově, ze svého bungalovu vyháněla varany a jako uniformu nosila neopren a potápěčskou výstroj. Dala si za cíl, že vyzkouší všechno na světě a čas neměří na hodiny, ale na zážitky. Je jí jedno, do kterého koutu světa se vydá, všude se po chvíli cítí jako doma, nejvíc jí táhne příroda a zvířata, miluje stopování a low-cost cestování. Pokud je zrovna v Brně, učí jógu, ráda sportuje, hraje hry a stará se o svou malou firmu. Kterákoli cesta je pro ní výzvou, pokud jí tam tedy nebude zima. Na sněžnicích se s ní asi nepotkáte, ale zato vám ukáže, pod kterým korálem často spí žraloci, naučí vás pozdrav slunci, sjede s vámi sopku na bobech nebo skočí po hlavě do jakékoli jiné šílenosti.

Facebook Web podlipna.b@gmail.com Reference

Doprava

Letecky se dopravíme do města Sorvágur (cena okolo 8.000 Kč). Termín akce můžeme o den až dva posunout v závislosti na vhodnému letu. Trasa: pravděpodobně Praha - Kodaň - Sorvágur. Na místě se budeme pohybovat ve vypůjčených autech.

Pravděpodobně povezeme v červnu na Faery vlastní auto. Pokud by ses toho chtěl ujmout, nabízíme Ti možnost zažít dobrodružství na 30hodinové plavbě trajektem po divokém Severním moři. Cenově to vyjde s letenkou podobně :-)

Ubytování

Po celou dobu budeme využívat placené kempy, ve kterých budeme spát ve vlastních stanech. Kempy jsou klasicky vybavené sprchou, dostupnou elektřinou a dalším zázemím.

Stravování

Jídlo řešíš sám za sebe, určitě využijeme možnost ochutnat místní speciality, ale budeme si taky na místě vařit sami v kempech. Průvodce ti poradí, co s sebou z domu vzít a co ne. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

19 990 Kč Cena
4. - 12. 9. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem dvou aut na ostrovech, naftu, poplatky za tunely a parkování + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na místě (8x v kempu)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku (cca 8500,-)
 • Dopravu na ostrov Mykines vrtulníkem (cca 430 DKK) nebo trajektem
 • Poplatky za některé treky (na některých místech jsou treky zpoplatněny, protože vedou přes soukromé pozemky. Cena je okolo 200 DKK/trek, po cestě máme zpoplatněné 2-3. Vzhledem k variabilitě programu kvůli počasí a přáním skupiny jsou vyjmuty z ceny výpravy.
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z České republiky přes Kodaň na Faerské ostrovy. Na letišti na ostrově Vágar si vyzvedneme auto a vyrazíme na obhlídku jezera Leitisvatn včetně vodopádu, který se vylévá do moře. Spaní v kempu.

2. den: V městečku Mídvagur dokoupíme drobnosti a projdeme se k útesům tyčícím se nad mořem. Z vesnice Gasadalur vystoupáme k vodopádu Múlafossur, který padá z útesů do moře v místě jako ze severských bájí. Když budeme mít štěstí, zahlédneme papuchalky hnízdící v útesech. Odpoledne zabalíme batohy a vydáme se na trek k téměř opuštěné vesnici Víkar. Spaní ve stanu po cestě dle sil.

3. den: Navštívíme opuštěnou vesnici Víkar a Slaettanes - osady s obydlími, do kterých jen občas přijdou místní v létě. Okolo jezera Fjallvatn přejdeme zpět do civilizace, kde se usadíme v hospodě na dobré jídlo, než průvodce dojede autobusem pro auto. Spaní v kempu.

4. den: Přejedeme na hlavní ostrov Streymoy, kde si projdeme hlavní město Torshavn a jeho okolí. V Torshavnu sídlí i faerská vláda v asi nejmenší budově parlamentu na světě :-) Navštívíme místní přístav, pevnost Skansin, které dominuje vysoký maják, a podle počasí a přání klidně i národní muzeum. Potom přejedeme do města Kirkjubour se zachovalou středověkou katedrálou. Když nám to čas dovolí, projdeme i další místa. Spaní v kempu.

5. den: Navštívíme Hvalvík, kde se nachází nejstarší dřevěný kostel na Faerech. Potom přejedeme do nejsevernější vesnice Faerských ostrovů Tjørnuvíku. Po cestě zastavíme u nejvyššího vodopádu ostrovů - Fossá. Prohlédneme si skalní útvary Risin a Kellingin a vydáme se na výlet do Saksun - nádherné vesnice s drobnými domky s trávou na střeše.

6. den: Dnešním cílem bude vesnice Gjógv. Tento zapadlý kout ostrovů ukrývá jedny z nejstarších usedlostí i krásný přírodní přístav. Odtud se posuneme pod nejvyšší horu Faerských ostrovů, Slættaratindur (880 m), na kterou se nalehko vydáme.

7. den: Vystoupáme na vrcholy Villingadalsfjall (841 m) a Nakkurin, nacházející se na severním mysu ostrovů. Je z nich úchvatný pohled na celé souostroví. Odpoledne se přesuneme zpět na ostrov Vágar. 

8. den: Pokud nám to dopřeje počasí, přesuneme se z Vágaru vrtulníkem na ostrov Mykines (budeme-li mít smůlu, přejedeme trajektem). Na ostrově se nachází největší kolonie papuchalků a jiných ptačích druhů. Uvidíš skálu, které se přezdívá kamenný les, staré majáky a osady. Pozdě odpoledne návrat na ostrov Vágar a spaní v kempu.

9. den: Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.