9. 10. - 15. 10. 2023
7 990
více
9. 10. - 15. 10. 2023
Již proběhlo

Přechod Rumunské Rodny

Zlátnoucí tráva na horských hřebenech se ráno už pokrývá jinovatkou, z hor mizí pastevci i turisté a vrcholky zůstávají jen pro ty, kteří znají podzim na horách.

Expedice #1040
7 dnů9. 10. - 15. 10. 2023
Evropa, BalkánRumunsko
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Hřebenovka Rumunské Rodny se nám za těch pár let co sem jezdíme nesmazatelně vryla do paměti. Učarovala nás jak svými drsnými zimními podmínkami, kdy zde teploty klesají až k -30 °C a hřeben je zasypán tlustou přikrývkou sněhu, tak i letní pohodou na nádherných horských pastvinách. A právě o téhle Rodně, bych ti teď rád pověděl. Když se někam opakovaně vracíš, časem zjistíš, kdy je ten ideální čas se tam podívat.


V případě Rodny je to jednoznačně brzký podzim. Na začátku října je ještě dost tepla, aby se dal přechod zvládnout s letním naladěním a zároveň už horské chodníky opustily davy turistů a nikde není ani živáčka! Tedy až na pár bačů, kteří pomalu shánějí svá stáda dolů do údolí a připravují se na zazimování svých salaší. Přelom léta a podzimu je v tomto koutě Rumunska prostě úžasný! Rána jsou sice už chladná, ale přiznejme si, to přece k horám patří. Alespoň to odradí slabší povahy a nebudou tlačenice o místa na stany. Pár dní strávených na hřebeni s krásnými výhledy do zalesněných údolí je ten nejlepší způsob, jak tento kraj poznat. Jen tak můžeš plnými doušky vychutnat nedotčenou přírodu a místní atmosféru. Přidej se k nám a zažij rumunskou Rodnu, bude to stát za to!

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě. Podzimní noci na hřebeni už můžou být chladné, klidně můžeme čekat i menší mrazíky. Pokud ale vyjde počasí, přes den se zase vyjasní a klidně půjdeme v tričkách. Rozhodně ale nesmíš podcenit tepelný komfort v noci.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná zásadní rizika. Největší neznámou je podzimní počasí, které může z přechodu hor udělat nejkrásnější zážitek z roku, nebo náročnou akci pro tvrďáky. Výhodou hřebene Rodny je možnost ústupu do údolí každý den, kde můžeme program alternativně upravit, pokud by se do hor už opravdu blížila zima.

Víza a režim vstupu

Pro vstup do Rumunska stačí pouze občanka. Přesto doporučujeme pas, aby měl každý dva doklady. Pokud máš řidičák, vezmi ho prosím také s sebou.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska. Záměrně se kvůli bezpečnosti a pohodlí vyhýbáme nočním přejezdům.

Ubytování

Spát budeme ve stanech, které si poneseme s sebou. Na hřebeni je ale několik nedávno postavených přístřešků, které jsou krásně zpracované a nabídnou přístřeší celé skupině. Minimálně dvě noci v nich strávíme. Poslední noc strávíme ve stanech vedle horské chaty, u které si můžeme rozdělat oheň a oslavit poslední večer.

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme s sebou na zádech. Vařit si budeme na plynových vařičích. Doporučujeme vzít si stravu na trek s sebou z domu. Po sestupu z hřebene se podíváme i do civilizace a můžeme se odměnit ochutnávkou místní kuchyně v některé z hospůdek.

Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

V brzkých ranních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Tady se propleteme malými silničkami vinoucími se podél pohoří Maramureš až do Borsy, kde u zvonice roubeného kláštera necháme auto stát a vyrazíme zdolávat první výškové metry k meteostanici pod vrcholem Pietrosul Rodnei. Spát budeme ve stanu u krásného horského plesa.

2. den

Hned vystoupáme na vrchol Pietrosul Rodnei (2303 m n.m.), od kterého se táhne krásný odkrytý hřeben Rodny, který nám bude domovem na pár dalších dní. Pokud nám to pošlape, dojdeme dnes po hřebeni přes vrcholky Rebra a Repede až k nově postavenému přístřešku v sedle La Carti. V krásně upraveném přístřešku můžeme strávit noc se střechou nad hlavou.

3. den

Užijeme si nejkrásnější část hřebenovky. Trasa se houpe z jednoho vrcholku na druhý a nabízí úžasné výhledy jak na samotný hřeben, tak na protější Maramureš a hranici s Ukrajinou. Dnes dojdeme pod vrchol Gargalau, kde čeká další přístřešek postavený před pár lety, který nám opět poskytne pohodlné zázemí.

4. den

Východní část hřebene Rodny se od té západní nijak neliší, stále zůstává krásná. Zdoláme minimálně 8 dvoutisícovek, kolem kterých se táhne vyšlapaná pěšinka. Na pozdní oběd si odpočineme v malém přístřešku pod vrcholem Ineu. Pokud nám zbydou síly, vyběhneme na lehko na krásnou pyramidu Vf. Ineut s dokonalou výškou 2222 m n. m. a sejdeme k horskému plesu Lacul lala Mare, kde si postavíme stany a strávíme noc.

5. den

Dojdeme pohodovým travnatým hřebenem až do sedla Rotunda. Tady si postavíme stany u horské chaty a zatímco průvodce vyrazí pro auto, rozděláme si oheň a odměníme se točeným pivem i nějakou dobrotou opečenou nad ohněm. Strávíme tu poslední večer na Rodně.

6. den

Zabalíme všechno do auta a sjedeme dolů do vesnice Borsa. S trochou štěstí tu můžeme narazit na rušný trh s pravou balkánskou atmosférou. A pokud dnes zrovna neotevře, minimálně si tu můžeme koupit jídlo a pití na cestu domů, na kterou se záhy vydáme. Příjezd do Brna ve večerních hodinách.
ukázat další dny

Tvůj průvodceLukáš Mádr

Srdcař
horolezec
dobrodruh
jinoch

Mladá krev Expedition clubu. Lukáš není prvním, kdo se stal z účastníka výprav průvodcem. Zbystřili jsme ale, když s námi na přechody pětitisícových ledovců v Kyrgyzstánu vyrážel už v osmnácti. Jeho nadšení k horám a dobrodružstvím zatím stále roste a už teď stojí zkušenostmi na pevných základech.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Ubytování u chaty na konci treku (Bude-li chata otevřená pak v chatě)
  • Zajištění organizace, průvodce a příspěvek na kurzy průvodcům
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • Mapové podklady
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
  • Pojištění proti úpadku CK
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?