Hřebenovka Lužických a Jizerských hor - Poslední místo

Termín 06 - 12. 07. 2020
Odjezd6. 7. 2020 z Brna
DestinaceČeská republika
Účastníků9
Cena2 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Určitě znáš ten pocit. Narazíš na zajímavý článek nebo třeba jen jedinou fotku. Mně se to běžně stává u oněch setsakra dlouhých treků - Pacifická hřebenovka, Continental Divine Trail, Te Araroa trek a další, optikou „normálních lidí“ ony šíleně dlouhé treky, které při své délce snad ani nemají konec. To může přeci jít jen blázen! ...nebo ne? Na chvíli se nemůžeš od dané fotky odtrhnout, byť tvůj mozek začíná generovat seznam důvodů, proč se do tohoto šíleně dlouhého pochodu nepouštět. Na chvíli to i vypadá, že je nebezpečí zažehnáno, ale za pár týdnů sám sebe přistihneš, že googlíš přesné trasy, permity a potřebné vybavení.

Letos se kvůli vzniklé situaci sice nepodaří dotáhnout přípravy a plány do konce a projít dálkové treky na jiných kontinentech, ale jak praví známé přísloví: "Těžce na cvičišti, lehce na bojišti." Co nám tedy může nabídnout česká kotlina? Modrá hřebenovka, nejdelší hřebenová trasa České republiky, vede přes vrcholky Lužických a Jizerských hor a Černostudničního hřebene. V době své největší slávy dosahovala až 800 km! Její dnešní podoba je kratší, měří „pouhých“ 118 km, ale zato vede přes nejkrásnější partie Lužických a hlavně Jizerských hor.

Na lehko

Cestovat na lehko je trendem posledních let. Outdoorové vybavení je stále lehčí, funkčnější a barevnější. Na internetu najdete spoustu článků jak se sbalit pod 7 kilo na měsíc, nebo rady jak ušetřit pár gramů odmontováním výztuh ze zad batohu. Cestování na lehko ale není o vybavení, spíš o přístupu. Dává ti svobodu, volnost a nové možnosti. S lehčím batohem dojdeš dál. Bez zásob na týden musíš navštívit malé obchůdky ve vesničkách a doplnit zásoby. Nespíš v pohodlném stanu s ohromnou předsíní, ale zvykneš si na zvuk lesa pod drobným přístřeškem. Když odoláš nutkání sbalit všechny oudtoorové drobnosti co jsi dostal pod stromeček v minulých letech, zjistíš, že řadu věcí vůbec nepotřebuješ a jde se ti bez nich lépe. Láká tě to vyzkoušet? Kuba s Verčou takovému cestování propadli a o své zkušenosti by se rádi na výpravě podělili. Neznamená to, že ti na začátku převáží batohy a diskvalifikují každého kdo přesáhne předepsanou váhu :) Můžeš ale pod jejich vedením vyzkoušet jaké to je týden cestovat s malým batohem. S tím, co si vzít a jak se zabalit ti rádi pomůžou.

Malá ochutnávka


Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi rok zpět jsem potkal Kubu a Standu. Kluky, kteří mají zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem jim s jejich cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Klukům se to povedlo. Teď mají svůj malý cestovatelský portál. Berou ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chtějí lidem ukázat nejemon památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chtějí místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S klukama jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizují své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) V roce 2019 proběhla 1. společně výprava do Nepálu a teď jsme se rozhodli realizovat 2!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Vyrazíme z Brna expediční dodávkou, po domluvě je ale možné se potkat až na začátku treku. Po skončení pojedeme opět společně do Brna. Po domluvě není problém se někde nechat vysadit.

Ubytování a stravování

Spát budeme venku ve stanu nebo pod širákem, pokud bude hezky. Na hřebeni občas potkáme přístřešky a seníky, které můžeme využít, abychom nemuseli nosit těžké vybavení. Stanovat budeme v místech, kde nám k tomu majitelé dali souhlas, buď na místech k tomu určených, nebo na loukách nad vesnicemi po domluvě s jejich majiteli. Stravovat se budeme z vlastních zásob. Vařit budeme na plynových vařičích, protože rozdělávání ohně je tu zakázané. Pokud ale po cestě potkáme tábořiště, kde bude taková možnost, určitě neopovrhneme vidinou večera u táboráku a opékání jídla nad ohněm. Občas taky mineme vesničky, ve kterých budou otevřené obchody, nemusíme proto nosit zbytečnou zátěž, protože budeme postupně doplňovat zásoby.

Výbava a půjčovna

Vezmi si s sebou pohodlné oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

2490 Kč Cena
6. - 12. 7. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění nocovišť
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

Celou trasu lze rozdělit do několika etap, které nám dohromady zaberou 7 dní.

1.-4. den - 1. etapa: 63 km z Hrádku, 39 km z Oldřichova

Trasa vede přes Poledník, Holubník, Černou horu a Jizeru. Dále přes Smědavu a osadu Jizerku, vodní nádrž Souš až do Desné, kde ukončíme jizerskou etapu.

4.-6. den - 2. etapa: 30 km

Přes vyhlídky Černostudničního hřbetu (Terezínka, Muchov a ta nejvyšší - Černá Studnice s krásným výhledem na Jizerky a Krkonoše) se dostaneme až na vrchol Javorník – je tu pozoruhodná stavba Obří sud, replika původního stavení, které lehlo popelem. Hřebenem Ještědsko-kozákovského hřbetu se dostaneme až k působivému zásahu do krajiny, který je vidět i z východních cípů Krkonoš – k Ještědu.

6.-7. den - 3. etapa: 22 km

Od Ještědu se vydáme směrem k východnímu cípu Lužických hor. Projdeme pohádkovou skalní krajinu přes Bílé kameny a celou výpravu zakončíme na Popově vyhlídce s širokým výhledem na onen kus krajiny, který jsme prošli. Na vlak do Hrádku nad Nisou jsou to 4 km. Odtud se dopravíme zpět k autu a vydáme se domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.