Bílé Karpaty: 4000 výškových metrů - PLNO

Termín 29. 07. - 02. 08. 2020
OdjezdBrno
DestinaceČeská republika
Účastníků8
Cena2 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Opomíjená místa často nabídnou víc než nejznámější vrcholy. Kdo by řekl, že se kousek za Brnem na hranici se Slovenskem nachází hřeben Bílých Karpat, kde během necelých pěti dnů můžeš nastoupat 4000 výškových metrů a ani ti to nepřijde. Tyto schované velehory jsou místem plným horských luk, na kterých kvetou orchideje, jsou místem rozhleden, potůčků a schovaných pěšinek, kterými můžeš jít a vyhnout se tak případným turistům. Značná část trasy vede přímo po stezce lemované hraničními kameny. Drobné vesničky, které budeme míjet, daly za vznik příběhům o žítkovských bohyních. Podle místních teprve tento román způsobil, že se v kraji začalo skloňovat slovo turista. A nevyšel zrovna dávno. Naším cílem je přejít přibližně 100 km dlouhý úsek z Velké nad Veličkou do Valašských Klobouků. Hraniční kopce se neustále vlní a trasa občas zaběhne k sousedům do Slovenska, třeba na nádherné výpencové jehly Vršatských Bradel. Bílé Karpaty pro mě vždy symbolizovaly klid. Zapomenuté hory moravy, které většina lidí objevuje na hlavní cyklomagistrále, ale přehlíží skrytá zákoutí na pěšinách podél hraničních patníků.

4000 výškových metrů

I když se to nezdá, tato trasa dá v součtu skoro 4000 výškových metrů. Kdy jsi to naposledy našlapal v Alpách? Není to samozřejmě závod, ale rozhodně pořádná výzva. Přes hřeben Bílých Karpat jsme v minulosti dělali i dálkové pochody s denními dávkami přes 50km. To nás teď nečeká, ale počkej, až uvidíš, kolik tvé tělo zvládne za 5 dní zdolat. Znařnou část zátěže si ulehčíme tám, že půjdeme na lehko a využijeme občasné vesničky k dokoupení zásob. Putovat na lehko má své kouzlo. Každý den ukrojíš větší porci kilometrů, než jsi zvyklý. Netíží tě zbytečná zásoba jídla a putování samo plyne. Přidáš se?

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Barča Podlipná

Barča je, jak se říká "do světa", už odmala. Její nomádské srdce nejvíce zasáhla Indonésie. V době, kdy její vrstevníci psali diplomky, Barča běhala bosky po ostrově, ze svého bungalovu vyháněla varany a jako uniformu nosila neopren a potápěčskou výstroj. Dala si za cíl, že vyzkouší všechno na světě a čas neměří na hodiny, ale na zážitky. Je jí jedno, do kterého koutu světa se vydá, všude se po chvíli cítí jako doma, nejvíc jí táhne příroda a zvířata, miluje stopování a low-cost cestování. Pokud je zrovna v Brně, učí jógu, ráda sportuje, hraje hry a stará se o svou malou firmu. Kterákoli cesta je pro ní výzvou, pokud jí tam tedy nebude zima. Na sněžnicích se s ní asi nepotkáte, ale zato vám ukáže, pod kterým korálem často spí žraloci, naučí vás pozdrav slunci, sjede s vámi sopku na bobech nebo skočí po hlavě do jakékoli jiné punkárny.

Facebook Web podlipna.b@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Na začátek se dopravíme společně dodávkou a z Valašských Klobouků zpět do Brna také, pouze průvodce přejede vlakem pro auto. 

Ubytování a stravování

Spát budeme venku ve stanu nebo pod širákem, pokud bude hezky. Na hřebeni občas potkáme přístřešky a seníky, které můžeme využít, abychom nemuseli nosit těžké vybavení. Stanovat budeme v místech, kde nám k tomu majitelé dali souhlas, buď na místech k tomu určených, nebo na loukách nad vesnicemi po domluvě s jejich majiteli. Stravovat se budeme z vlastních zásob. Vařit budeme na plynových vařičích, protože rozdělávání ohně je tu zakázané. Pokud ale po cestě potkáme tábořiště, kde bude taková možnost, určitě neopovrhneme vidinou večera u táboráku a opékání jídla nad ohněm. Občas taky mineme vesničky, ve kterých budou otevřené obchody, nemusíme proto nosit zbytečnou zátěž, protože budeme postupně doplňovat zásoby.

Výbava a půjčovna

Vezmi si s sebou pohodlné oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 2490 Kč Cena
29. 7. - 2. 8. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění nocovišť
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odpolední odjezd z Brna směr Veselí nad Moravou, Velká nad Veličkou. Vybalíme věci a vyrazíme směrem na Velkou Javořinu, nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Na hřebeni pod vrcholem si najdeme místo pro přenocování. Nabízí se tu krásné horské louky, ze kterých je vidět na vesničky v údolí.

2. den: Vystoupáme na Velkou Javořinu (970 m n. m.) a po pohraniční stezce budeme pokračovat přes Velký a Malý Lopeník dál k hraničnímu přechodu Starý Hrozenkov.

3. den: Přejdeme přes Starý Hrozenkov do vesnice Žítková, kde můžeme navštívit chalupu, ve které žila poslední žítkovská bohyně. Odtud vyjdeme opět na hřebenovou hraniční stezku, které se budeme držet až do konce. Vyjdeme na vrchol Javorník, přejdeme přes Vlárský průsmyk a dojdeme tak daleko, jak nám to nohy dovolí. 

4. den: Pokud nám to hranice dovolí, přeběhneme k sousedům na Slovensko a podíváme se na Vršatská Bradla - nádherný vápencový reliéf skalních masivů.

5. den: Podle zbývajících sil a času dojdeme do Nedašova nebo do Valašských Klobouků. Dáme si zasloužené pivo, průvodce zajede vlakem pro auto a vypravíme se společně do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace