Rychlebské hory po hranici

Termín 06 - 09. 08. 2020
OdjezdBrno
DestinaceČeská republika
Účastníků8
Cena1 790,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Zapomenuté hory

Rychlebkám se ne nadarmo říká "Zapomenuté hory". Pohraniční oblast byla nejdřív vysídlena odsunem sudetských Němců a potom dlouhých 40 let nepřístupná. Dodnes tu najdeš staré chalupy nebo základy celých vesnic, které zpustly a nikdo v nich už nežije. Kraj s bohatou historií zkrátka utichl a zůstaly tu osamocené hory, do kterých se vydává jen málokdo. Život se do Rychlebek pomalu vrací, ale jejich hraniční hřeben je stále místem, kde nepotkáš mnoho turistů. Možná nemají svá věhlasná "nej". Nejsou ani chráněné jako národní park nebo CHKO. Ale je to pro naši výpravu opravdu nutné? Kdo hledá oddych od civilizace a klid v duši na pohodové cestě, tady ho najde. Rychlebské hory jsou místem zelených horských luk, které zde vymýtili pastevci dobytka. Z nich je krásný výhled do Polska i na českou stranu. Na naši trasu se napojíme v Ostružné, abychom se vyhnuli lidem mířícím na Kralický Sněžník, a projdeme asi 80 km na sever po pěšině vedoucí po české hranici mimo turistické značky. V minulosti se v podhůří Rychlebek těžila železná ruda a další kovy a zůstalo tu mnoho štol, z nichž některé jsou stále přístupné - takže je můžeme pořádně prozkoumat! 

Malá ochutnávka 

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Kovářík - Kiki

Sportovec a dobrodruh se srdcem záchranáře, který od hektických pracovních chvil strávených v sanitce utíká do klidu divoké přírody a liduprázdných hor. Jeho vášní je běh, a to ne jen tak ledajaký, ale rovnou ultra traily. Během svých horských výběhů si stačí ještě vyhlídnout nějakou pořádnou skalní stěnu, kterou si s chutí vyleze – vždyť výzvy mají být smělé a pestré! V zimě pak lezečky vymění za skialpy a brázdí prudké svahy hor na lyžích v čerstvě napadlém prašanu. 

Facebook kiki.ondra@seznam.cz +420 776 588 476 Reference

Doprava

Do Ostružné se dopravíme společně z Brna expediční dodávkou. Po domluvě je možné se na sraz dopravit po vlastní ose nebo se nechat po cestě vyzvednout. To samé platí pro cestu zpět. 

Ubytování a stravování

V Rychlebských horách je dovolené bivakování, tedy spaní pod přístřešky. A na některých místech si zajistíme spaní ve stanu. Budeš tedy potřebovat stan nebo celtu/tarp, pokud chceš jít na lehko. Vařit si budeme z vlastních zásob na plynových vařičích. Na cestě jsou místa, kde se smí rozdělávat oheň, tam si můžeme večer něco opéct. O možnostech a o výbavě ti víc poví průvodce, stačí se ho zeptat :-)

Výbava a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

1790 Kč Cena
6. - 9. 8. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Přesuny vlakem
 • Zajištění nocovišť
 • Vstup do starých štol, místního průvodce a výklad
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: V odpoledních hodinách vyjedeme z Brna do vesnice Ostružná, kde přebalíme batohy a začneme stoupat na hřeben a nejvyšší vrchol Rychlebek - Smrk (1127 m).

2. - 3. den: Po hranici spojující ČR s Polskem budeme pokračovat až na nejsevernější cíp moravské hranice u Bílé Vody. Cestou se vyhneme turisticky značeným cestám, ty hezčí vedou jako malé pěšinky bokem, podél hranice. Během přechodu navštívíme Důl Hraničník nebo jinou otevřenou štolu a podíváme se dovnitř. 

4. den: Naše putování zakončíme v Javorníku. Můžeme si tu zajít na dobré jídlo a následně se vlakem přesunout zpět do Ostružné, kde si vyzvedneme auto a vyrazíme zpět do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace