Jižní Velebit s lezením v Chorvatsku

Termín 27. 10. - 01. 11. 2020
Odjezd27.10. ve 22:00 v Brně
DestinaceChorvatsko
Účastníků8
Cena7 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Že si Chorvatsko spojuješ pouze s letní dovolenkou u moře? To přece není nic pro nás. Chtěl bych ti ukázat uplně jiná místa, o kterých možná ani nevíš, že se tu nachází. Jen kousek od moře se totiž táhne pohoří Velebit, hřeben protkaný vápencovými stěnami a špicemi. Z jeho vrcholku uvidíš na západy slunce nad Jadranem a na turisty si ani nevzpomeneš. Našimi společníky budou pravděpodobně pouze ovce, které se tu volně pasou. V Jižním Velbitu se navíc nachází krásně spravené přístřešky, které použijeme k přenocování a nebudeme proto muset nosit těžké batohy se stany. A jak je to s tím lezením? Zasvěcení vědí, že Chorvatsko skrývá nádherné masivy jako stvořené pro sportovní lezení. Proto si výpravu zkombinujeme, první 3 dny strávíme na horách a 2 dny si vyzkoušíme lezení na Krku s večerním koupáním v moři. Pokud s lezením nemáš žádné zkušenosti, čti dál ať víš, že se nemusíš vůbec bát.

Lezení na Krku

Zkombinovat horské túry s lezením jsme zkusili naposledy loni a moc se nám to zalíbilo. Není nutné se lezení bát. Dva dny, které strávíme na Krku ti můžeme nabídnout jako jedinečnou příležitost si tento sport vyzkoušet, nebo se tu dá najít celá řada jiných aktivit, pokud by tě lezení nelákalo. Lezení se budeme věnovat dva dny v oblastech Belove stene a Portafortuna na Krku. Jestli máš zkušenosti s lezením alespoň na stěně a chtěl by ses posunout dál, je to ta pravá oblast pro tebe. Pokud ti lezení po skalách nic neříká ale je to něco, co by jsi rád vyzkoušel, pak také. Nachází se tu celá řada cest lehčích obtížností, na které můžeme natáhnout lana na top-rope (jištěním z vrchu), a k dispozici ti bude průvodce, který je licencovaným instruktorem skalního lezení. Zajistíme veškeré vybavení a se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během dvou dní seznámili se skalním lezením a postupně získávali samostatnost. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty až do 7b+.

TOPO oblasti Belove stene

TOPO oblasti Portafortuna

Malá ochutnávka

Průvodce

Jako průvodce pojede Tom, nebo Martin. Oba jsou licencovaní instruktoři skalního lezení. Během dvou lezeckých dnů ti bude průvodce k dispozici svými metodickými a praktickými radami. Pokud si v lezení ještě nejsi úplně jistý a chceš se posunout dál, je to ideální příležitost.

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Bezpečnost

Pohoří Velebit nabízí hezky značené turistické chodníky, kryté přístřešky na přenocování a skvělou dostupnost do civilizace, kdyby se snad něco pokazilo, táhne se totiž jen kousíček od břehu moře. Budeme si pouze dávat pozor na množství vody, které s sebou neseme. U dvou lezeckých dní ti bude k dispozici průvodce, jako licencovaný instruktor skalního lezení. Pro všechny bude povinností používat kvalitní certifikovanou výbavu (můžeme ji kompletně zapůjčit) a při dodržení všech pravidel žádné větší riziko nehrozí. Místní oblasti jsou skvěle odjištěné a pro začínající lezce připravené.

Ubytování a stravování

Spát budeme v horských přístřešcích, nebo pod širákem, kde ti stačí pouze karimatka a lehký letní spacák. Stejně tak jídla na trek nemusíme nést příliš, pouze si dáme pozor na dostatečné zásoby vody. Po skončení treku Velebitem můžeme zajít na místní jídlo a doplnit zásoby v obchodě na další část výpravy. Dvě noci strávíme v apartmánu ve vesnici Baška, kousek od moře a využijeme možnosti se po lezení opláchnout v moři.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 7490 Kč Cena
27. 10. - 1. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na místě
 • Zajištění kompletního lezeckého vybavení, pokud nemáš své vlastní (krom lezeček).
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli další vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Večer se sejdeme v klubovně, nabalíme věci a vyrazíme na cestu přes Rakousko a Slovinsko do Chorvatska.

2. den: Projedeme ranním Chorvatskem a protáhneme si nohy po nočním přejezdu krátkou procházkou po Starém Gradu, kde si můžeme také zajít na snídani. Potom se přesuneme autem do kopců a napochodujeme pod nejvyšší vrchol Velebitu Vaganski Vrch. Spát budeme v bivaku Skloniště Struge. Můžeš se těšit na luxusní zázemí.

3. den: Vyjdeme nalehko na nejvyšší horu Velebitu Vaganski Vrh 1757 m n. m. Z něj budeme pokračovat po krásném hřebeni, až se stočíme směrem k horolezecké chatě Planinarsky dom Paklenica. Spát budeme venku na hřebeni s výhledy na moře. Nejpravděpodobněji nám s přespání poslouží bivak Ivine Vodiče, který má hlubokou studnu, ohniště i krásné zázemí, pokud by nás přepadlo špatné počasí.

4. den: Vyrazíme zpět k našemu autu a přesuneme se na ostrov Krk do vesnice Baška. Po cestě si můžeme dopřát dobré místní jídlo, zmrzlinu a po příjezdu koupačku v moři. Večer začneme vybalovat lezecké vybavení a s úplnými začátečníky si projdeme základní teorii.

5. den: Celý den věnujeme lezení v oblasti Belove stene. Naskýtá se tu celá řada cest v obtížnostech od 4a do 6c+. Pro lezecky nezkušené natáhneme top-ropy a průvodce se jim bude stále věnovat. Takže pokud se chceš poprvé seznámit s lezením na skalách, je to ideální příležitost. Lezení přizpůsobíme aktuálnímu počasí. Příjemnější je vždy si ráno přivstat a lézt za ranního chládku a před největší vedra se třeba zajet okoupat. Pokud by náhodou bylo škaredě tak je výhdou, že místní skály velmi rychle osychají a lezení je na nich skoro hned po dešti zase možné.

6. den: Časně ráno znovu vyrazíme na skály, tentokrát do oblasti Portafortuna. Pořádně si zalezeme a během odpoledne vyrazíme na cestu zpět do ČR. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace