Bulharsko - Stará Planina po chatách

Termín 03 - 11. 10. 2020
Odjezd3.10. ve večerních hodinách z Brna
DestinaceBulharsko
Účastníků8
Cena9 690,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Myslím, že podzim je nejkrásnější období na horské treky. Pokud totiž vyjde sázka na hezké počasí, objeví člověk krásu zezlátlých trav na hřebenech a rozhledy do pestře zabarvených údolí. Stará Planina v tom není výjimkou. Hřeben táhnoucí se 700 kilometrů východní částí balkánského poloostrova je cestovateli opomíjený, a přitom právě on dal za vznik jménu, které každý známe. Říká se mu totiž "Velký Balkán". Rozmanité a divoké pohoří, které se táhne až k Černému moři ukrývá nádherná místa spojená s  Bulharskou historií a tradicemi. Právě v místních klášterech a vesničkách se totiž zachovala původní kultura během dlouhých let nadvlády Osmanské říše. Nám by hřeben Staré Planiny asi nejvíc připomínal Nízké Tatry, pouze delší a taky místním údolím dominují husté bučiny namísto kleče. Díky jižní poloze hor je i uprostřed podzimu možné podnikat krásné túry a navíc využívat celoročně otevřených chat, abychom mohli odlehčit batohům a ochutnat místní jídlo a pivo. V říjnu nám tu budou společníky pravděpodobně pouze místní pastevci a chataři se kterými snad prohodíme pár slov a panáků rakije, abychom se Balkánu nasytili docela. 

Malá ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná specifická rizika. V horách žijí medvědi a vlci, nicméně střetnutí s nimi je spíše raritou a pravděpodobněji budeme muset odhánět pastevecké psy. Budeme se ale pohybovat ve skupině a proto nám od nich veliké nebezpečí nehrozí. S podzimem můžeme čekat chladnější počasí, které se může nevyzpytatelně měnit, naše trasa nám ale umožnuje vždy ustoupit do údolí k civilizaci a navíc vede přes útulné chaty, kde budeme přespávat.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Proč se mnou?

Protože chceš zažít takové to podzimní, žertovné potulování. Mám Balkán opravdu rád a Bulharsko zvlášť, mám vždy pocit, že tam jedu za odměnu, že sem musel být opravdu hodný. Já vlastně asi takovej trochu Bulhar i sem, ale o tom potom. To zjistíš, až bude pozdě, přebijem to rakijou a bude. Těším se na nové trasy, které objevíme, když popletu ty naplánované, na místní lidi a hlavně na bulharské dobroty, ať už ty chuťově bombastické, nebo ty tekuté. Však kdo v Bulharsku neblil, jako by tam nebyl. A co si tak vzpomínám, tak podle této poučky jsem tam tedy ještě nebyl… No pojeď, budeme to napravovat a trochu Ti odlehčím život!  Honza.

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš podat kdykoli a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 18. 5. 2020.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Vzhledem k nastupujícímu podzimu dáme přednost spaní v teple, ulehčíme tak i našim batohům. První noc přespíme v kempu u auta a na hřebeni Stare Planiny využijeme s výjimkou jedné noci horských chat. Jednu noc strávíme v turistickém přístřešku na hřebeni, nebo ve stanech před ním. Jídlo si budeme vařit na plynových vařičích a doporučujeme nakoupit ho doma, není ale problém něco dokoupit v místních obchodech. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo a ještě víc tak ušetřit váhu, kterou poneseme na zádech. Po návratu z hor určitě neodmítneme možnost nacpat si břicha výtečným bulharským jídlem před cestou domů.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. I přes jižní polohu hor můžeme čekat ranní mrazíky a hlavně měnící se počasí, je proto dobré být připravený,. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

9690 Kč Cena
3. - 11. 10. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 1x ubytování v kempu
 • 4x ubytování na horské chatě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (Belogradská pevnost)

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharského města Belovegradčik.

2. den: Ráno se stavíme na dobrou snídani, ať si trošku dopřejeme po dlouhé cestě. Protáhneme se po nočním přejezdu výletem Belogradčickými skalami. Toto asi třicetikilometrové pásmo je tvořené červenými věžemi, hřiby a jinými útvary červeného slepence. V mnohém může připomínat třeba náš Adršpach. Tato krajina dala vzniknout i impozantní pevnosti doslova zapuštěné do skalních věží, která sehrála nemalou roli v bulharské historii. Její návštěvu si také nenecháme ujít. Večer se ubytujeme v kempu u auta a připravíme se na trek v horách.

3. den: Přejedeme autem do centrální části Velkého Balkánu a nastoupáme první výškové metry k hřebeni. Naším cílem bude chata Echo s příjmeným chatařem, pivem a polévkou. (10 km, ↑1200 m, ↓160 m)

4. den: Na rozdíl od hustých bučin, které lemovaly včerejší nástup z údolí budeme dál pokračovat po odkrytém hřebeni. Námaha z vyšplhání se nám vrátí v nádherých rozhledech. Po cestě mineme průsmyk Beklemento s památníkem všem padlým, kteří se podíleli na osvobození Bulharska. Jak už to na balkáně bývá, není to nejmenší stavba a dobrou část dne ji uvidíme před sebou :) Večer dojdeme na chatu Demerka. (21 km, ↑900 m, ↓1000 m)

5. den:  Čeká nás kratší den, kdy lehce zklesáme z hřebene a vrátíme se do bukových hájů, které zde rostou do mnohem vyšších poloh, než jsme zvyklí od nás. Přespíme na hřebeni v provizorním turistickém přístřešku, nebo ve stanu u něj s výhledem na nejvyšší část hřebene, která nás čeká následující den.  (12 km, ↑850 m, ↓200 m)

6. den: Celý den půjdeme po ostrém hřebeni z jedné dvoutisícovky na druhou, dokud nedojdeme na úpatí nejvyšší hory - Botev 2376 m.n.m. V sedle před ním stojí drobná chata, která nám nabídne přístřeší abychom si řádně odpočinuli před posledním dnem na vrcholcích. (12 km, ↑850 m, ↓950 m)

7. den: Hned během prvních dvou kilometrů ukrojíme většinu výškových metrů tohoto dne. Vystoupíme na vrchol Botev a z něj se vydáme postupným klesáním až do údolí, kde přespíme v chatě Rusalka. (20 km, ↑900 m, ↓1500 m)

8. den: Zatímco průvodce vyrazí časně ráno do města zpět pro auto, ostatní si můžou chvíli pospat a po značce dojít do starého lázeňského městečka Karlovo. Jeho úzké uličky, mešita a drobné restaurace stojí za návštěvu a taky je potřeba se posilnit před odjezdem do Brna. V odpoledních hodinách vyrazíme na cestu domů.

9. den: Podle domluvy ve skupině a situaci na hranicích očekáváme příjezd do Brna v dopoledních hodinách, abychom měli klid před pracovním týdnem.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace