Přeběh nejdelšího balkánského pohoří

Termín 02 - 11. 10. 2020
Odjezd2.10. 2020 z Brna ve 20:00
DestinaceBulharsko
Účastníků8
Cena11 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem 

Zvu Tě na proběhnutí po jednom z nejkrásnějších hřbetů Evropy! Věděl jsi, že se napříč Bulharskem táhne 500 kilometrů dlouhé pohoří, které se dá prakticky celé přejít po hřebeni? Je tak akorát vysoké, aby z něj bylo vidět daleko do okolní krajiny a přitom se dá v případě potřeby rychle dostat dolů do civilizace. Jmenuje se Stará Planina a my z něj proběháme 170 kilometrů s celkovým převýšením 8 000 metrů. Nekonečné horské louky, fotogenické západy slunce a horské vodopády nám budou dělat společnost tímto nevšedním dobrodružstvím, které rozhodně není pro každého. Jedná se totiž o běžeckou akci, v rámci které zdoláme každý den mezi 24 - 30 kilometry. Poběžíme hezky nalehko s malým batůžkem a každou noc na hřebeni strávíme v pohodlí horské chalupy.
"Nikdy mě nenapadlo, jak je běhání nalehko osvobozující,“ zvolala účastnice Kamča, která s námi minulý rok tímto způsobem přeběhla 180 kilometrů dlouhý trek Peaks of Balkans. Byla to intenzivní, a netradiční jízda, díky které člověk získal cenné zkušenosti na celý život. I s minimem vybavení se dají zdolat velké denní vzdálenosti a užít si pocit volnosti naplno! Výhodou je také fakt, že je Bulharsko členem EU (také se sem dá jet přes EU), takže je velká šance, že se výprava na podzim uskuteční.

Náročnost je 4+ z 5

Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 170 km (8 000 m převýšení) dlouhého pohoří Stará Planina. Denní dávky budou mezi 24 - 30 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením. Každý den se bude spát hezky v teple na posteli a jeden ze 7 dnů přeběhu bude čistě odpočinkový bez fyzické námahy. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti rád poradí nebo naplánuje tréninkový plán. Minulý rok jsme absolvovali ve složení 4 holky a 3 kluci přeběh treku Peaks of Balkans s podobnými parametry. Ačkoliv nebyl nikdo z účastníků profi běžec, vše vyšlo díky chytře zvolenému programu na jedničku a všichni jsme bez zranění doběhli do cíle.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka

Video jsou pouze ilustrační. V roce 2019 jsme uspořádali první výpravu tohoto typu v rámci přeběhu treku Peaks of Balkans a tady je malá ochutnávka.

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a probádat další kousek světa, po kterém chodíme, tentokrát z pohledu běžce. Prozkoumáš hranici svých psychických i fyzických možností a vyzkoušíš si, jestli jsi schopný uběhnout každý den přes 20 km. Také můžeš očekávat detox od stresem překypujícího civilního života. Jen ty, hory a běžecké střevíce. Troufáš si?

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 15.5.2020.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

7 nocí budeme trávit na předem domluvených ubytováních a spaní bude zajištěno na posteli v rámci horských chat. Při takto dlouhých a náročných přebězích je totiž nejdůležitější pořádná regenerace. Hned první den po příjezdu (před startem výběhu) budeme spát na hřebeni u monumentálního památníku Buzludža (1 441 m) ve stanu. Toto místo má neskutečnou atmosféru a už několik let si přeji sledovat odtud východ slunce. Snad se to vydaří! :-)

Stravování 

Každý účastník si v běžeckém batůžku ponese jídlo pouze na jeden den. Jedná se především o tyčinky, gely a sušené maso. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce. Jednotlivá ubytování disponují kuchyní, kde nám uvaří snídani, večeři a také nám umožní doplnění zásob. Vodou sice může být na horách problém, ale v podzimních měsících by měl být vody dostatek. Není nic lepšího, než si doplnit tekutiny z horského potůčku nacházejícího se kousek pod hřebenem.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení na přejezd, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Ke vstupu do jednotlivých zemí je nutný platný cestovní pas.

Shrnutí

11 990 KčCena
2. 10. - 11. 10. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem auta, nafty, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce
 • Ubytování
 • Video z výpravy (dron + GoPro)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den (2. 10.): Odjezd z ČR. Podle aktuální situace pojedeme buď přes Srbsko nebo Rumunsko.

2. den (3. 10.): Procházka hlavního bulharského města, Sofie. Dokoupíme zde zásoby, skočíme na dlabanec a podle času si projdeme si nejzajímavější památky. Musíme si zde dát pozor na 2 věci. Tou první je časový posun o hodinu dopředu a tou druhou je nepochopitelný zvyk, že kývnutí hlavou znamená NE a zavrtění ANO. Na večer se přesuneme k vrcholu kopce Buzludža (1441 m), kde strávíme noc ve stanu.

3. den (4. 10.): Užijeme si pohodový východ slunce, hodíme stany do auta a vyrazíme na start přeběhu do vesnice Shipka. První den využijeme, že jsme při plné síle a rovnou tam bouchneme nejnáročnější etapu z celého přeběhu. Prakticky celou dobu budeme stoupat do kopce. Není se čemu divit. Místo startu je téměř o kilometr níže, než je místo našeho prvního odpočinku. Nemusíš však mít strach. Kopce nahoru chodíme pěšky nebo se volně kluše. Nikdo nechce, aby ses uhnal hned první den :-)

30 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

4. den (5. 10.): Druhý den bude o kousek kratší, než ten první. Celý ho strávíme na holém travnatém hřebeni, kde budeme postupně zdolávat nejvyšší hory Staré Planiny. Highlitem dne bude na 20. kilometru nejvyšší vrchol celého pohoří, Botev (2 376 m). Odtud nás čeká pětikilometrový seběh k chalupě Hizha, kde strávíme noc. Předtím se však ještě skočíme podívat na fotogenický vodopád Prăskalo, který se pyšní délkou 125 metrů a nachází se kousíček od chalupy.

25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

5. den (6. 10.): Ranní rozcvička bude ve znamení desetikilometrového stoupání zpět na hřeben. Užijeme si přitom překrásných výhledů na horské vodopády a v případě dobrého počasí si z hřebenu užijeme panoramatických výhledů na všechny světové strany. Jedná se zřejmě o nejkrásnější etapu z celého výletu a cestou k naší další chalupě přeběhneme přes 8 dvoutisícovek. 

24 km, ↑ 1 400 m, 5:45 hod.

6. den (7. 10.): Tento den bude čistě odpočinkový a regenerační. Pokud chceš, můžeš si celý den válet šunky na horské chatě nebo se jít projít po fotogenickém hřebeni. Záleží jen na Tobě a je důležité, abys co nejlépe zregeneroval bolavé nohy.

7. den (8. 10.): Vzdálenostně sice nejdelší den, ale z hlediska převýšením se nejedná o nic šíleného. Po volném regeneračním dnu se budeme jisto jistě cítit jako znovuzrození a nic nám nebude bránit v naší hřebenové krasojízdě. Bulhaři mají rádi monumentální památníky a o tom se přesvědčíme tento den v polovině trasy. Zdoláme totiž horský průsmyk "Beklemeto Pass", kde se nachází památník "Arch of Freedom". Krásné místo, kde si dáme svačinku a budeme pokračovat po hřbetu dále až k chalupě Eho hut, kde složíme hlavu.

32 km, ↑ 800 m, 6 hod.

8. den (9. 10.): Předposlední den běhu bude další výhledovou symfonií. Po přeběhnutí vrcholu Kamenica (2 105 m), Vezhen (2 198 m) a Tetevenska baba (2 071 m) se dostaneme až ke staré opuštěné budově s názvem "Horské prameny". Zde si doplníme vodu, dáme svačinku a po dalších 6 kilometrech nás čeká strmý seběh k chalupě Pascal, kde strávíme poslední noc našeho výběhu. 

30 km, ↑ 1 100 m, 6:30 hod.

9. den (10. 10.): Závěrečný den musíme stát brzy. Čeká nás totiž nejen dokončení treku, ale také se musíme dostat zpět pro auto a přejet do Sofie. Hned na úvod vyprášíme 450 metrů převýšení zpět na hřeben a užijeme si posledních výhledů z pohoří Stará Planina. Přeběhneme posledních pár 1 800 metrů vysokých vrcholů a na závěr nás čeká 6 kilometrů dlouhý seběh, při kterém seběhneme vertikální kilometr "ponížení" :-D Skončíme ve vesnici Mirkovo, kde si dáte pohodičku v místní hospůdce a Ondra zatím dostopuje pro auto. Jakmile se vrátí zpět, tak přejedeme na ubytko v Sofii. Podle času a chuti si užijeme poslední večer výpravy.

28 km, ↑ 1 100 m, 6:15 hod.

10. den (11. 10.): Poslední den je věnován cestě domů. Ráno nakoupíme v Sofii suvenýry a připravíme se na dlouhou cestu do Brna. V případě teplého počasí si můžeme dát v Maďarsku koupačku a zpříjemnit si tak 12-ti hodinovou cestu domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace