Krušnohorské tisícovky

Termín 24 - 29. 07. 2020
Odjezd7:00 z Brna nebo v 9:15 od Metropole Zličín
DestinaceČeská republika
Účastníků8
Cena3 690,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Krušné hory měly v minulém století nepříjemnou pověst a staly se synonymem silně zničené přírody. Neživá země - měsíční krajina s umírajícími stromy nad špinavými doly a elektrárnami. Imisní kalamita ze 70. a 80. let se černým písmem zapsala nejen do dějin horského masivu, ale i do života a osudů zdejších lidí. Denně museli dýchat znečištěný vzduch, jejich obydlí často halila smogová deka. Nejdelší české pohoří bylo svědkem všeho, co naší zemi postihlo. Bylo z něj dolováno nerostné bohatství, vidělo a odneslo války, zničil ho socialistický průmysl. Na severozápadní hranici Československa vzniklo území, které mohlo být demonstrací toho, co lidstvu zbude, pokud nebude přemýšlet. To však již není pravda! Po necelém půl století patří Krušné hory k jedněm z nejčistějších pohoří v České republice. Stává se z nich zapomenutý turistický grál, protože všichni básní o Šumavě, Jizerkách, Krkonoších a "Krušky" jsou tak trochu mimo. A to nejen obrazně řečeno, ale i geograficky. Tak schválně, kdo z vás už někdy Krušné hory navštívil? 

Malá ochutnávka

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi rok zpět jsem potkal Kubu a Standu. Kluky, kteří mají zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem jim s jejich cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Klukům se to povedlo. Teď mají svůj malý cestovatelský portál. Berou ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chtějí lidem ukázat nejemon památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chtějí místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S klukama jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizují své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) V roce 2019 proběhla 1. společně výprava do Nepálu a teď jsme se rozhodli realizovat 2!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Doprava

Brzy ráno vyjedeme naší expediční dodávkou z Brna přes Prahu do Chomutova, kde necháme odstavené auto a dál už půjdeme pěšky. V šesti dnech přejdeme Krušné hory až do Kraslic, odkud vezmeme vlak do Sokolova a následně zpět do Chomutova. Na večer se dostaneme přes Prahu zpět do Brna.

Ubytování

Druhou, třetí a pátou noc strávíme pod střechou apartmánů na postelích a zbylé dvě ve stanu. U této výpravy budeme klást zvýšenou pozornost na hmotnost batohu. Tomu je potřeba přizpůsobit volbu stanu a celkového vybavení na camping. Se vším tě seznámí sám průvodce :-)

Stravování

Stravu řešíš sám za sebe. První den se můžeme navečeřet na konci dne v Nové Vsi, další den se setkáme s civilizací až v samotném závěru etapy, kde nejdříve budeme procházet Měděncem a nakonec složíme hlavu v obci Kovářská. Zde se dají nejen dokoupit zásoby jídla, ale také tu můžeme skočit na večeři. Třetí den se dá občerstvit v poslední třetině etapy na Klínovci nebo až v cílové destinaci Boží Dar. Podobně na tom budeme i následující den, kdy se 5 kilometrů před cílem křižuje obec Abertamy a nedaleko našeho místa na spaní se dají v Horní Blatné dokoupit zásoby. Poslední dva dny výletu je vždy možné se najíst v restauraci nebo dokoupit zásoby až v cíli daného dne. Vzhledem k denním dávkám kilometrů a délky výpravy doporučujeme nakoupit dehydratovanou stravu, která nezabírá příliš místa a váhy. Vařit si buď budeme na plynových vařičích, nebo využijeme místních restaurací.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat hlavně na horách, a to co nejvíce na lehko. Ideálně bys měl být schopný se sbalit do 45 l batohu. Celou trasu lze projít v nízkých pohorkách nebo teniskách. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

3 690 Kč Cena
24. - 29. 7. 2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6

Cena zahrnuje

 • Kempoviště
 • 3x ubytování v apartmánech
 • Dopravu autem z Brna / Prahy do Krušných hor a zpět
 • Vlakovou přepravu z Kraslic do Sokolova a Chomutova
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvku na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak tištěné, tak v elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo


Co cestou uvidíš

1. den (24. 7.): V 7:00 vyrazíme z Brna a s mezizastávkou na pražském Zličíně se nám snad podaří dojet v 11:00 hod. do Chomutova. Zde necháme kousek od vlakového nádraží expediční dodávku a odtud se již vydáme pěšky. Půjdeme podél řeky Chomutovky Bezručovým údolím, sudetské kulisy doplní přítomnost několika vojenských bunkrů. Dostaneme se až k bývalé obci Menhartice a přes Novou Ves se Novoveskou cestou přiblížíme k vodní nádrži Šebestiánka, u které strávíme první noc. Za tento den zdoláme 19 kilometrů a vystoupáme 500 metrů převýšení.

2. den (25. 7.): Naše kroky povedou od nádrže Šebestiánka kolem přírodní rezervace Prameniště Chomutovky. Tato přírodní rezervace je známá pro výskyt chráněného tetřívka obecného (v Krušných horách se nachází až polovina jeho populace v ČR) a najdeme zde rašelinové smrčiny a zbytky přirozených bukových lesů. Výslunskou cestou se dostaneme až k Měděnci, kde si podle chuti dáme něco dobrého na zub, a naši 21 kilometrů dlouhou trasu (400 metrů převýšení) zakončíme v obci Kovářská, kde nás ubytuje kamarád Milan.

3. den (26. 7.): Následující tři dny budeme zdolávat jednotlivé tisícové vrcholy Krušných hor, kterých se zde celkově nachází sedmnáct. Z obce Kovářská je půjdeme v tomto pořadí: Vysoká seč (1 006 m) - Loučná (1 019 m) - Křížová hora (1 025 m) - Meluzína (1 097 m) - Na Skalách (1 037 m) - Macecha (1 113 m) - Klínovec (1 244 m) - Dub (1 001 m) a skončíme na Božím Daru. Celková trasa má délku 26 kilometrů (převýšení 550 metrů), ale díky vynechání některých vrcholů se dá zkrátit na 21 kilometrů.

4. den (27. 7.): Další den budeme pokračovat v "tisícovkové krasojízdě" :-) Z Božáku půjdeme směr Hubertky (1 032 m) - po Ježíškově cestě na Božídarský Špičák (1 115 m) - Blatenským příkopem na Tetřeví horu (1 005 m) - podél Ryžovny na kopec Nad Ryžovnou (1 054 m) - kolem Mrtvého rybníka na Plešivec (1 028 m) a přes Abertamy na Smrčinu (1 000 m). Naši čtvrtou etapu zakončíme kousek od Blatenského vrchu (1 043 m), kde přespíme na louce pod stanem. Trasa má dohromady 27 kilometrů (650 metrů převýšení), ale dá se v případě nouze zkrátit na 22 kilometrů.

5. den (28. 7.): V případě zájmu si můžeme dát ráno kávičku v nedaleké Horní Blatné a vyrazit na poslední dva tisícové kopce. Jedná se o Perninský (1 000 m) a Zaječí vrch (1 009 m). Tímto zkompletujeme Krušnohorské tisícovky a kolem Jeleního vrchu (931 m) se dostaneme až na Přebuz, kde strávíme poslední noc na horské chatě Kovářská Bouda. Pokud se ti zdá 22 kilometrů s 370 nastoupanými metry málo, můžeme se ještě vydat na průzkum nedalekého zaniklého cínového dolu, který zde fungoval od 16. do 20. století.

6. den (29. 7.): Opustíme město s nejmenším počtem obyvatel v ČR (žije jich tu 72), tedy Přebuz, a vydáme se směrem k vyhlídce Špičák. Pokud nám bude přát počasí, projdeme si nedaleké skalní město a přes Stříbrnou, Olověný vrch (802 m ) a Hradiště dorazíme až do Kraslic. Pokud se nám nebude chtít, máme místo této 20 kilometrové varianty (300 metrů převýšení) přichystanou ještě 13 kilometrovou trasu, která vede prakticky jen z kopce. Tak či onak se jedná o krásné zakončení tohoto krušnohorského výletu. Z Kraslic se vydáme vlakem do Sokolova, následně do Chomutova a odpoledne přejedeme zpět přes Prahu do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace