Chile - Ojos del Salado 6893 m

Termín 27. 11. - 15. 12. 2021
Odjezddle letenek, odlet z Prahy
DestinaceChile
Účastníků9
Cena26 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Přesně v duchu naší filozofie "posouvat hranice a zvyšovat laťku" se nese tato expedice do Chile. V hledáčku máme dosud nejvyšší horu, o kterou se v rámci výprav Expedition Clubu pokusíme! Jo, stáli jsme s naší vlajkou na vršku sedmitisícovky a dokonce i osmitisícovky, ale vždy to mělo nějaký háček - "Jsi aktivním členem? Už jsi s námi někde byl?" Tahle expedice je otevřena pro všechny! Pokud máš chuť a odvahu zkusit vylézt do sedmitisícové výšky, zvu tě na tuto expedici!

Věděl jsi, že je Ojos del Salado nejvyšší horou Chile a druhou nejvyšší hory Jižní Ameriky? Asi jo, že? Nevadí. Že to je ale zároveň nejvyšší aktivní sopka na světě a patří do projektu The Volcanic Seven Summits, to už jsem tě dostal, co? :-) Taky se společně s Aconcaguou pyšní titulem nejvyšší trekový vrchol světa. Na pokoření tohohle "drobečka" nebudeš potřebovat ani mačky, ani lano. Stačí ti vůle, fyzička a dobrá aklimatizace. Hora není nijak nebezpečná, díky extrémnímu klimatu v oblasti je hranice trvalého sněhu posunuta až do výšky 6500 m a hora nemá žádný ledovec. Oproti Aconcague má Ojos jednu velkou výhodu, i přes podobnou výšku nepotřebujeme permit, čímž ušetříme cca 1000 USD a vyhneme se přeplněnému kopci.

V rámci expedice nebude Ojos del Salado jedinou šestitisícovkou, která se nám "postaví do cesty". V rámci aklimatizace zamíříme na Marmolejo (6108 m n. m.). A jelikož je naše výprava expedicí mnoha nej, věz, že Marmolejo je nejjižnější šestitisícovkou na světě. Pokud vše půjde dobře, budeme mít chuť a čas, můžeme završit triádu a vylézt na  El Muerto (6488 m n. m.). Pro své sousedství s mnohem známější Ojos del Salado je poněkud opomíjena, ale našim zrakům skryta nezůstala. Nenech se odradit názvem, který v překladu znamená "mrtvý". Vyprahlá mrtvá krajina dost napovídá, proč si asi hora vysloužila tento název. Je to drsné prostředí bez vegetace a s minimem vláhy, což má své zvláštní kouzlo. Budeš se cítit trochu jako na jiné planetě. 

Teď ještě pár faktů, které by tě mohly "nakopnout". Samotný base camp je ve výšce 5200 m a je velmi dobře dostupný - lze sem dojet džípem. K výstupu není zapotřebí žádného ledovcového vybavení, hora je suťovitá, není technicky náročná a největším pomocníkem jsou zde trekové hůlky! Je to zkrátka ideální kandidát na posunutí tvého výškového rekordu a vyzkoušení extrémních nadmořských výšek. Kromě hor samotných samozřejmě poznáme i další místa v Chile, takže se nemusíš bát, že bys celou dobu jen dřepěl v 5000 m. V rámci výpravy budeme mít půjčené Jeepy 4x4 a projedeme si rovněž poušť Atacama, navštívíme termální prameny, dopřejeme si koupání v oceánu v národním parku Pan de Azucar, navštívíme hlavní město Santiago de Chile a ochutnáme parádní chilské víno. 

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Martinu Kočímu.

Náročnost 4+

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Proč se mnou?

Výšky jsou mé hřiště. Lidi mi říkají horolezec, ale já jim vždycky řeknu: "Ne, já jsem dobrý chodec." A ve velkých výškách to platí dvojnásob :-) Už mám za sebou pár sedmitisícovek i jednu osmitisícovku. Myslím, že ti dokážu předat mé zkušenosti, dobře odhadnout individuální potřeby při aklimatizaci a hlavně bych neměl vytuhnout, takže ti budu oporou, až budeš funět do kopce!

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si určitě můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 8. 10. 2020.

Bezpečnost

Výstup na 6k+ horu nese vždy nějaká rizika. V našem případě jsme vybrali technicky nenáročnou horu s minimem objektivního nebezpečí, a proto bude největším rizikem nadmořská výška, počasí a výšková nemoc. Uděláme všechno pro to, abychom se dobře aklimatizovali. Vyčleníme si dostatek času pro postupnou aklimatizaci tak, aby měli všichni šanci na vrchol. Aby nebyla výprava nudná a nestrávili jsme většinu času na jednom místě, absolvujeme prvotní aklimatizaci v horské oblasti kolem Santiaga. Začneme trekem a výstupem na vulkán Marmolejo (6108 m n. m.), který je sám o sobě krásným počinem. Přes to všechno pravděpodobně ucítíme lehké příznaky výškové nemoci (nevolnost, bolest hlavy atd.). V případě, že bude někdo v akutním stavu, je oblast velmi dobře dostupná a lze zařídit rychlý transport do nižších poloh. Expediční lékárnička bude vybavena léky na výškovou nemoc. Na hoře budeme používat vysílačky. 

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Cena letenky z Prahy do Santiago de Chile se pohybuje okolo 20 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. 

Ubytování

Spát budeme v hostelech, guesthousech a ve stanech. S sebou tedy stan - domluvíme se, kdo vezme, ať netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka. Ve městech budeme spát v apartmánech nebo v hostelech (min. 6x). Na Ojos bude možnost využít bivaky, pokud budou volné. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení, stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo na treky si buď dovezeme z ČR, nebo je možno nakoupit si ho vždy na místě před výpadem do hor. Doporučuji vzít si nějaké dehydrované lehké jídlo z domu a čerstvé věci dokoupit na místě. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě budeme taky ochutnávat místní kuchyni v restauracích, jak to jen půjde. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat především ve vysokohorském terénu. Nutností je tedy kvalitní oblečení na trek a výstup na skoro sedmitisícový vrchol. Podrobné informace k výbavě zdůrazní osobně průvodce, inspirovat se ale můžeš v tomto checklistu. Vzhledem k tomu, že při výstupu na Marmolejo půjdeme přes ledovec, budeme potřebovat sedák a mačky. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza, vstupní formality a očkování

Pro občany ČR i SR je pobyt na území Chile po dobu 90 dní bez nutnosti víza. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Chile.

Pro cestu do Chile není povinné žádné očkování a oblasti, kde se budeme pohybovat, nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontroluj si také platnost svého očkování proti tetanu.

Shrnutí 

26 990 KčCena
27. 11. - 15. 12. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy jsou 4
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Půjčení vozidel 4x4 po většinu výpravy
 • Vyřízení permitu do pohraničí
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lana, vysílačky atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vstupy

Program

1. den: Odlet z ČR do Chile.

2. den: Přílet do Santiago de Chile, odpočinek po dlouhé cestě.  Pronájem vozidel. Dokoupíme zásoby a plynové kartuše. Nocleh v hostelu.

3. den: Přesun do oblíbeného horského střediska Valle Nevado. Vyšlápneme si nalehko čtyřtisícovku Cerro La Parva (4047 m n. m.). Večer přespíme ve stanech kvůli aklimatizaci ve výšce 3550 m n. m.

4. den: Ráno se vydáme do základního tábora vrcholu Cerro El Plomo (5424 m n. m.). Nalehko se pokusíme vystoupat co nejvýše po svazích Cerro Leonera (4954 m n .m.). Kdo nebude mít problém s výškou, může vystoupat až na vrchol. Vzhledem k tomu, že Cerro el Plomo je nejvyšší vrchol viditelný za hezkého počasí ze Santiago de Chile, je i z Cerro Leonera krásný výhled. Spánek v základním táboře ve výšce 4150 m n. m.

5. den: Ráno sestup do civilizace přes čtyřtisícový hřeben. Poté se přesuneme cca 150 km jižněji pod Marmolejo. Po cestě  navštívíme termální prameny Baňos Morales. Dnešní noc budeme spát v apartmánu vevnitř ve výšce 2000 m n. m.

6. den: Výstup do sedla pod vulkánem Marmolejo, kde si zřídíme náš tábor C1. Celkem → 14 km , ↑ 1800 m. Spánek ve stanu ve výšce 4300 m n. m.

7. den: Krátký den. Výstup do C2 do výšky 4900 m n. m. Celkem → 3km , ↑ 600m. Po postavení tábora krátký aklimatizační výstup do výšky 5200 m. Brzký spánek.

8. den: Ranní výstup na vrchol Marmolejo 6108 m n. m. Sestup do nižších poloh. Možnost posunutí tábora o 300 m výše pro zvýšení šancí na výstup.

9. den: Rezervní den v případě špatného počasí či nedostatečné aklimatizace. Jinak sestup k autu. Návštěva termálních pramenů a přesun na sever k Tichému oceánu, kde si odpočineme v apartmánu. 

10. den: Celodenní přesun na sever. Čeká nás 1000 km po známé Panamerican Highway, která lemuje Tichý oceán. Spánek v hotelu.

11. den: Ráno se důkladně zásobíme na náš pobyt v horách. Navštívíme NP Nevado de Tres Cruces, který celou svou plochou leží na území pouště Atacama. Atacama je nejsušší místo na zemi a je to tak trochu konec světa. Budeme potřebovat velké zásoby vody. Přesun do BC pod Ojos del Salado a El Muerto - Campamento Atacama (5200 m n. m.). První noc v BC ve výšce 5200 m n. m.

12. den: Vystoupáme nalehko na vrchol El Muerte (6488 m n. m.). Vzhledem k tomu, že El Muerte není náš hlavní cíl, nebudeme to přehánět. Hlavním cílem je aklimatizace, nikoli dosažení vrcholu, a proto by bylo opět dobré pokořit výšku 6000 m. Návrat zpět do BC ve výšce 5200 m n. m.

13. den: Posuneme si tábor výše k boudě Tejos Refuge (5850 m n. m.). Spánek.

14. den: Výstup na Ojos del Salado (6891 m n. m.) - nejvyšší činnou sopku na světě a nejvyšší horu Chile. Sestup až dolů do BC ve výšce 5200 m n. m.

15. den: Rezervní den na výstup. Návštěva termálních pramenů u Laguny Verde. Přesun nejdříve zpátky do Copiapo a odtud do blízkého národního parku Pan de Azucar na břehu Tichého oceánu.

16. den: Rezervní den na výstup. Prohlídka NP, koupání a relax po náročném výstupu. V prosinci začíná rovněž sezona sledování velryb - možnost fakultativního výletu.

17. den: Přesun směrem zpět do Santiaga a zastávka v údolí Elqui, kde se pěstuje vyhlášené chilské víno. Spánek v hotelu.

18. den: Prohlídka Santiaga de Chile. Večerní odlet domů do ČR.

19. den: Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace