Podzim na Podkarpatské Rusi

Termín 18 - 25. 10. 2020
Odjezd18.10. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Číslo akce565
Účastníků8
Cena7 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Krásně zbarvené stromy, kam se podíváš, hory, lesy a čistý vzduch, co ti dělá radost při každém nadechnutí - to jsou poloniny na podzim, ty poloniny, které byly kdysi součástí i našeho státu.

Vezmu tě objevit Koločavu - místo kde žil a loupil Nikola Šuhaj, budeme si povídat nad sklenkou vodky s místními o jejich tvrdém životě, pojídat šťavnatý šašlik a zapíjet ho čajem z bylinek, nasbíraných na svazích kopců a uvařený na plotně na peci. V říjnu budou poloniny zbarveny do široké palety barev a ty si užiješ parádní podzimní opékání buřtů, popovídáme s chlapy co tahají dřevo z lesa, přespíme u místních na seníku a vypijeme nejeden stakan vodky :)

V plánu máme přejít část Poloniny Krásna, čekají tě hřebenovky a výstupy na vrcholky hor převyšujících 1700 metrů, odměnou ti budou nádherné výhledy, západy sluníčka na hřebeni a úplné minimum turistů.

Podkarpatská Rus je nádherná, lidé prostí, chudí, ale neuvěřitelně přátelští, jestli chceš vidět jedno z nejkrásnějších míst Evropy, rád tě tam vezmu!

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Čekají tě dva dny, kdy půjdeme na těžko = trek po Poloninách, kdy každý den ujdeme 20 - 25 km. Zbylé dny budou pohodové - s kratšími treky nebo jen procházkami :)

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam má k Podkarpatské vřelý vztah. Jezdí sem víc než 10 let a zdejší hory zná jak svoje boty.

Adam Stejskal

Nadšenec, přenašeč dobré nálady, podnikavec, horal.

Adam byl pozitivní dokonce ještě před koronavirem, než to byla taková masovka. Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT


Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Proč se mnou?

Na Ukrajině jsem byl poprvé před 13 lety a od té doby se tam každoročně vracím, oblast okolo Koločavy je moje srdcovka a i když destinace rád střídám a velmi zřídka se vracím tam, kde už jsem byl, tak výjimka potvrzuje pravidlo a tou mojí výjimkou jsou právě Poloniny. Letos jsem musel změnit spoustu plánů a cest, stejně jako asi každý z nás, ale Koločavu, setkání s panem Vasilem, noc na Četnické stanici a východ slunce na hřebeni Polonin si ujít nenechám :)

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí naší devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Koločavě na Četnické stanici, jednu noc zůstaneme u místních a dvě noci si dáme pěkně venku - rozděláme oheň a opečeme špekáčky. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

7990 Kč Cena
18. - 25. 10. 2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování = 3x Četnická stanice nebo chata
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky, gombovce a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně – tady pro tebe mám menší překvapení schované v podzemí :) Odpoledne přejezd do Koločavy. Ubytování – Četnická stanice. Večer dáme seznamovací party a probereme novinky s místními.

3. den: Ráno vyrazíme na pereval Pryslop a odtud pak na vrchol hory Strimba (1.719 m.n.m.), z vrcholu Strimby je parádní rozhled na Koločavu a celé údolí, tebe ale čekají další vrcholy :) Přejdeme až pod horu Bushtul (1691 m.n.m.), kde si najdeme místo na stanování, rozděláme oheň, opečeme špekáčky a přespíme.

4. den: Ráno vyrazíme po hřebeni přes vrchol Bert (1.666 m.n.m) až na vrchol Mokrá - nad vesnicí Usť Čorná, kde přenocujeme. Čekají tě parádní výhledy a večerní táborák.

5. den: Ráno sejdeme do údolí do vesničky Usť Čorná, doplníme zásoby a vyrazíme na poslední část našeho přechodu Polonin - vystoupáme na hřeben a přejdeme vrcholy Klimova a Velká Růža, pokud vyjde počasí tak tě čekají perfektní výhledy! Trek zakončíme opět v perevalu Pryslop, skočíme do auta a přejedeme na Četnickou stanici, kde si dáme zasloužený boršč a ubytujeme se.

6.den: Ráno si dáme dobrou snídani a pak tě seznámím s panem Vasilem, místním historikem, který nás vezme do kostela Svatého Ducha a povypráví o historii i současnosti Koločavy. Potom se zajdeme podívat na hřbitov, k hrobu Nikoly Šuhaje a Eržiky.

Po obědě vyrazíme k Siněvirskému jezeru - Perle Karpat,  koupíme sušené hřiby a ochutnáme víno z borůvek a posilnění vyrazíme pěšky po bývalé hranici Československa do vesničky Svoboda - ta je žijícím skanzenem, dřevěné domečky, přívětivé bábušky a místní ochotní povyprávět u skleničky vodky o svém životě. Tady si najdeme ubytování a přespíme na zahradě nebo na seníku. 

7. den: Ráno seběhneme zpátky k Siněvirskému jezeru a dáme si snídani v místní kolibě. Pak se pojedeme podívat na záchranou stanici pro medvědy a po obědě vyrazíme najít místo, kde uspořádal Jaroslav Foglar tábor. Odpoledne - pokud budeš mít dost sil, tě čeká krátký výstup na horu Ťápeš - výstup domluvíme na místě podle toho jak se budeme cítit. Večer dáme saunu abychom se zregenerovali a oslavíme výstupy a celý trek na Četnické stanici v Koločavě :)

8. den: Ráno dáme pohodovou snídani a pak už vyrazíme směr ČR - domů – do Brna – do klubu ☺

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.