Silvestr mezi beduíny - Jordánsko a Izrael

Termín 29. 12. 2020 - 07. 01. 2021
OdjezdDle společných letenek z Vídně
DestinaceIzrael,Jordánsko
Účastníků10
Cena16 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Umíme Silvestr v polárních oblastech? Jasně! Na horách? Tam jsme jako doma. A co někam do tepla? Chceme Tě vzít do země, kde se od pradávna potkávají nejrůznější kultury a náboženství. Do země, ve které potkáš karavany velbloudů vedené beduíny se kterými popiješ čaj a večer usneš obklopen pouští s hvězdami nad hlavou. Do Jordánska. Navštívíme skalní město Petra vytesané do skal, vykoupeme se v Rudém moři a navštívíme nádherné údolí Wadi Rum, ve kterém podnikneme lehký trek mezi jeho rozličnými dunami a skalními stěnami. Silvestra tu společně strávíme pod širým nebem v beduínské vesnici mezi pohostinnými lidmi a s partou kamarádů, která ti garantuje, že na to jen tak nezapomeneš. Na Nový rok se přesuneme do Izraele, kde ve vypůjčených autech přejedeme k Mrtvému moři, navštívíme pevnost Masadu, kráter Ramon a necháme si dostatek času na obdivování Jeruzaléma. Díky vypůjčeným autům vyrazíme tam, kam nás to ve skupině potáhne. Vidíš? Vyrazit s Expeditionem nemusí znamenat tvrdé horské treky. K objevování patří stejnou mírou i poznání lidí, jejich života a zvyků. A kde jinde je toho tolik k vidění, než v místech, která položila základy evropské kultury.

Malá ochutnávka

Náročnost je 1+ z 5 

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané, v tomto případě vlastně skoro žádné.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost 

Jordánsko patří k velmi bezpečným zemím blízkého východu a navíc se budeme pohybovat v místech, která jsou v sezóně hojně navštěvovaná turisty (v prosinci se jim ale hezky vyhneme). V Izraeli se budeme pohybovat ve vypůjčených autech a i když po cestě potkáme pár checkpointů a kontrol, nemusíš se bát, aktuální situaci budeme navíc bedlivě sledovat.

Průvodkyně

Sofya Arsentyeva Gothard

Co bych o Sofyi napsal? Je mezi námi už 3 léta a jsme za to moc rádi. Má spojenou historii jak s naší klubovnou, kterou vedla, tak s klubem cestovatelů :-) Je organizátorka festivalu Na Divoko, který společně se Standou Dadákem založili. Každý rok se zde sejdou milovníci dalekých končin a rokují o nich. Kromě toho, že má Sofi cestování v krvi, je to i naše skvělá kamarádka. V našich řadách se pravidelně vrací na Sibiř - důvod je jednoduchý - jede domů, a proto je tou nejlepší průvodkyní na této výpravě!

Facebook arsentyevasofya@gmail.com 604108538 Reference

Přednostní přihlašování

Na Silvestrovské výpravy mají tradičně přednost naši aktivní členové. Je to forma našeho poděkování a také pro mnohé tradiční potkání se. Navíc tím vytváříme pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na Silvestra sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Aktivním členům držíme místo prvních 30 dní od vypsání akce. Akce byla vypsána 3.7.2020.

Doprava

Doprava letecky, pravděpodobně na trase Vídeň -> Eilat a Tel Aviv -> Praha/Vídeň. Letenky nejsou v ceně výpravy (cena letenek se pohybuje okolo 3500,-). Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. V Jordánsku k přepravě využijeme místní dopravce a v Izraeli si vypůjčíme vlastní auta.

Ubytovaní

Během výpravy budeme spát v guesthousech, hotelech a beduínských stanech. celkem 3x přespíme venku nebo u místních obyvatel. Silvestrovskou noc strávíme v údolí Wadi Rum v beduínských obydlích. 6x se ubytujeme v guesthousu, hostelu nebo přes Airbnb.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu výpravy nebude delší časová perioda strávená mimo civilizaci, není třeba se předem předzásobit. Jídlo je možné s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Ve vesničkách a u beduínů využijeme speciality domácí kuchyně našich hostitelů.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat spíš nenáročném terénu. Spíš než na technické vybavení budeme myslet na vhodné oblečení vhledem ke kulturním zvyklostem země. Konkrétní doporučení k výbavě s tebou probere průvodce. Pokud ti z výbavy něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování

Do Izraele není třeba vízum, ale je nutné mít pas s elektronicky čitelnými údaji s minimální platností ještě 6 měsíců po opuštění Izraele. Důrazně doporučuji nemít v pase žádná "divná razítka", protože by mohli Izraelci dělat problémy. Co přesně je myšleno divnými razítky, si řekneme po telefonu :‐) Do Jordánska si online vyřídíme kartu Jordan Pass, která zahrnuje vstupní víza a vstupy na některé památky, především do města Petra. Cena karty je okolo 100USD.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

16990 KčCena
29. 12. 2020 - 7. 1. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerá doprava v Jordánsku a Izraeli
 • Zapůjčení dvou aut a jejich pojištění a náklady na benzín
 • Dopravu do beduínského kempu ve Wadi Rum
 • 6x ubytování v guesthousu (Petra, Akaba, 2x Jeruzalém, Tel Aviv)
 • 1x ubytování v beduínské vesnici přes Silvestra
 • Vstupní poplatek za vstup do Wadi Rum
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy (v Jordánsku využijeme karty Jordan Pass zahrnující vstupní víza a vstup do Petry)
 • Výstupní poplatek z Jordánská (cca 250 Kč)
 • Případný výlet na velbloudech v Jordánsku
 • Individuální pojištění
 • Dopravu na letiště ke společnému odletu

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se společně na letišti ve Vídni (po domluvě můžeme zkoordinovat i společnou dopravu z Brna) a přeletíme do Ammánu. Odpoledne si necháme na prohlídku města, je totiž kulturním i sociálním centrem celého království. Žijí tu dobré dvě třetiny celé populace Jordánska. Projdeme si tržiště a prozkoumáme všechny zapadlé uličky neskutečně starého města. Spaní v guesthousu.

2. den: Místní dopravou se přesuneme kolem křížáckeho hradu Kerak do skalního města Petra, asi nejznámnějšího místa v Jordánsku, které bylo cizincům dlouho utajované. Ubytujeme se tu a v podvečer, kdy je prý město nejhezčí vyrazíme na krátkou obhlídku.

3. den: Vyhradíme si skoro celý den na prozkoumání nádherného skalního města. Projdeme si paláce vytesané do pískovce, poobědváme u místních a na večer se přesuneme do údolí Wadi Rum, kde si usteleme v obydlích místních beduínů, se kterými taky strávíme Silvestrovskou noc.

4. den: Podnikneme celodenní trek údolím mezi písečnými dunami a skalními útvary. Do beduínské osady nás sice přivezou jeepy, ale kdo bude chtít, může si přes den vyzkoušet jízdu na velbloudech. Spaní venku pod širým nebem nebo u beduínů.

5. den: Dokončíme trek údolím. Odpoledne se přesuneme se do jordánského přístavu Aqaba. Tady se ubytujeme v guesthousu a zajdeme se vykoupat do rudého moře.

6. den: Překročíme hranice zpět do Izraele, vyzvedneme si v půjčovně auta a vyrazíme na sever. Podnikneme výstup na stolovou horu Mt. Ardon, spaní venku.

7. den: Navštívíme Herodovu pevnost Masadu ležící na stolových horách přímo nad mrtvým mořem. Uvnitř pevnosti se nachází ohromné rezervoáry vody napojené na důmyslný systém zachytávající srážky a podíváš se tak na jeskynní jezera uprostřed vyprahlé pouště. Večer přejedeme do Jeruzaléma. Spaní v guesthousu.

8. den: Celý den na prohlídku Jeruzaléma ‐ Olivová hora, Chrámová hora, Zeď nářků, Davidovo město, Chrám Božího hrobu a spousta trhů. 

9. den: Přejedeme do hlavního města Tel Avivu, Vrátíme auta a ubytujeme se v hotelu. Večer si zajdeme na pláž popít černý čaj s mátou a vykoupat se.

10. den: Ranní odlet z Tel Avivu do Vídně.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace