Madeira z východu na západ

Termín 20 - 29. 11. 2020
Odjezdupřesníme
DestinaceMadeira
Účastníků9
Cena10 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tak schválně, víš, co je to leváda? Pokud si pozorně přečteš program výpravy, tohle divné slovo se tam několikrát opakuje. Jasně, není nic lehčího než si to vygooglit a víš to za pár sekund. Ulehčím ti práci. Je to zavlažovací kanál, kterými jsou hory na Madeiře doslova protkané. Co si však nevygooglíš, je pocit, když jdeš podél takové levády po cestičce, která se místy scvrkne na nějakých 30 cm, pod tebou je hluboká rokle, kolem bují vegetace neskutečných barev a tvarů a ve vzduchu se mísí všemožné exotické vůně… Kanál se vine úbočím, až se ti ztratí v ústí malého temného tunelu. Pokud nemáš čelovku, jsi v pytli, protože cesta se na druhé straně vynoří až po nějakých 2 km. Budeš ji následovat? Budeš, protože jiné cesty není…

Takové je trekování na Madeiře. Teď jen pár holých faktů. Madeira je ostrov v Atlantiku, patří Portugalsku a na délku má něco málo přes 50 km. Terén je zde však nesmírně členitý a hornatý, proto jeho celý přechod je celkem slušnou výzvou, zabere minimálně 6-7 dní a celá trasa měří přibližně 100 km. Trasu jsme navíc plánovali po méně turisticky vytížených úsecích. Nebudou tedy chybět ani nezajištěné levády a tunely, do kterých se sotva vlezeš se svou krosnou. Co na to říkáš, troufneš si s námi na přechod Madeiry z východu na západ?

Tenhle odstavec tě nemá vystrašit, ale pokud máš opravdu velké závratě nebo trpíš klaustrofobií, raději mrkni na nějakou jinou výpravu.

Náročnost 3+

Nebudeme si nic nalhávat, asi to nebude úplná procházka růžovým sadem (byť je Madeira plná nejen růžových květů). Čeká nás zhruba 100 km dlouhá trasa terénem, kde každý den nastoupáme spoustu výškových metrů jen proto, abychom je vzápětí zase ztratili v prudkém klesání. Výhodou stezek sledujících levády je, že vedou většinou po vrstevnici, proto jich budeme často využívat, nicméně náročným stoupáním a klesáním se ani tak nevyhneme. Tohle všechno absolvujeme na těžko s plnou bagáží a jídlem na celých 6 dní. Výhodou budiž příjemné klima, které by touto dobou mělo na ostrově panovat. Sečteno a podtrženo, úroveň 3+ by měla náročnost dobře vystihnout.


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka

Průvodce

Petr Uhmann

S Petrem jsem se poznal před 3 lety, když jsem jako průvodce vyrážel do Nepálu. Stál s krosnou u Grandu a jelikož bylo na první pohled jasné, že oba vyrážíme na dlouhý horský trek, pustili jsme se do řeči. A světě div se - letěl do Nepálu stejným letadlem jako my. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že jsem potkal chlapíka, se kterým se rozhodně nevidím naposledy. Petrovo hobby i práce je architektura a na vlastní triko procestoval desítky zemí po celém světě. Na jeho cestách hledá ty nejodlehlejší místa a nikdy nevynechá hory, které jsou jeho vášní. Odmala se věnuje orientačním sportům, takže se v neznámém prostředí cítí jako ryba ve vodě. Ondra

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web uhmannp@seznam.cz Reference

Doprava

Doprava na ostrov bude letecky, jiná možnost se ani nenabízí. Orientační cena letenky (hledáno v červenci 2020) z Prahy do Funchal je 6000 Kč. Na ostrov létají např. portugalské aerolinky TAP. S nákupem letenky ti rádi pomůžeme. Na ostrově pak využijeme místní autobusovou dopravu, ale převážně, jak s oblibou říká můj táta, „pěškobus“ - tedy po svých.

Ubytovaní

Spát budeme 2 noci na hostelu a 7 nocí ve stanu ve volné přírodě. Kempy jsou tu v omezené míře, ale místní nemají problém se spaním na divoko.

Stravování

Na treku si budeme vařit na plynových vařičích a je potřeba mít co nejlehčí a nejskladnější stravu. Potřebujeme jídlo na 6 dní a ideální je mít dehydratovanou stravu na zalití vodou. Na snídani se jedná naříklad o instantní ovesné kaše (koupíš je v jakémkoliv supermarketu) a na oběd, resp. večeři je ideální Travellunch. Kde nechce tolik utrácet, tak koupí kus kus, usuší si vlastní maso nebo si pořídí instantní bramborovou kaši. Na trhu existuje celá řada dehydratovaných "dobrůtek" :-) Nákup jídla až na místě není tak úplně možný, protože přiletíte večer a hned ráno vyrážíme na trek. Přes den je sice občas možné doplnit zásoby jídla, ale příliš bych se na to nespoléhal a je dobré mít vše od začátku sebou.

Výbava a půjčovna

Detailní seznam výbavy ti pošle průvodce cca 2 měsíce před akcí. Základní seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :-) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Madeira je území Portugalska, jedná se tedy o cestu v rámci EU. Ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz nebo platný cestovní pas.

Shrnutí

10 990 KčCena
20. - 29. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění průvodce
 • Veškeré ubytování na Madeiře
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den: Přílet na letiště v Santa Cruz. Přesun do města Canical a krátký výlet na poloostrov Ponta de Sao Lourenco (nejvýchodnější bod ostrova), který nabízí nádherný výhled na útesy. Doplnění zásob a nocleh v Canical nebo blízkém okolí. Spaní ve stanu. (Program prvního dne bude přizpůsoben času příletu).

2. den: Začátek přechodu hlavního hřebene Madeiry. Výchozí bod treku je městečko Canical. Jsou možné minimálně 2 trasy, buď přes Levada do Canical, která se vine nad městečkem Machico, nebo stezkou podél pobřeží. Obě trasy se potkávají kousek před sedlem Portela, kde pravděpodobně strávíme noc.

3. den: Následující den nás bude čekat krásná Levada do Portela a úsek vedoucí do Ribeiro frio, kde se nachází mimo jiné pstruhová farma. Odtud sestoupíme do Faja de Cedro Gordo, kde přenocujeme.

4. den: Další den bude dlouhý a náročný, ale nesmírně zajímavý. Čeká nás Levada do Furado, jezírko Caldeirao do Inferno, sevřené stometrovými skalními stěnami, a stometrový vodopád, který padá do jezírka Caldeirao Verde. Stezka podél Levada do Furado je poměrně nebezpečná a slibuje adrenalinový zážitek. Cesta je na mnoha místech úzká, vine se nad strmou roklí a na několika místech se pomocí tunelů noří do nitra hory, aby se na druhé straně masivu opět objevila. Nejdelší tunel na této trase má okolo 2,5 km.

5. den: Vystoupáme na Pico Ruivo a dále nás čeká hřebenový úsek podél vrcholů Pico das Eirinhas, Casado, Pico do Jorge a následně klesání k Boca da Encumeada a odtud do kempu Chao dos Louros, kde přenocujeme.

6. den: Další den budeme pokračovat po Levada do Norte, která nabízí pár dalších kilometrů tunely, až na náhorní plošinu Paul da Serra, kde přenocujeme.

7. den: Půjdeme dál po náhorní plošině Paul de Serra, kde jsou pastviny pro místní dobytek, k tábořišti Fanal a dále po Levada dos Cedros až do Ribeira da Janela, cíle celého treku. Spaní v místním kempu.

8. den: Rezervní den. Můžeme využít k prohlídce dalších zajímavých míst v okolí.

9. den: Přesun do města Funchal, prohlídka, odpočinek, nákupy a třeba i koupání v oceánu. Podle počasí a chuti. Spaní v hostelu.

10. den: Odlet domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.