Albánie a Černá Hora

Termín 09 - 19. 08. 2020
Odjezd Brna ve 19:30
DestinaceAlbánie
Účastníků8
Cena13 495,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament :) Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, nijak zvlášť vysoké hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chceme ukázat.

Albánie, odříznutá země uprostřed Balkánského poloostrova. Směsice chudoby, orientu, volnosti, temperamentu, dobrého jídla, pohostinnosti a hlavně krásné přírody. Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a statisíce vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů, opak je však pravdou. Albánie má za sebou těžkou minulost. V druhé polovině 20. století si prošla těžkým komunistickým režimem, který nastolil diktátor Enver Hodža, a stala se ze strany mnohých evropských států politicky a ekonomicky izolovanou zemí. Tato izolace ji přivedla mezi nejchudší země Evropy.

Jak se říká, na všem zlém je i něco dobrého. Díky tomu si Albánie zachovala svou tvář a původní způsob života, na jaký jsou místní lidé zvyklí po desítky let. Proto nebude neobvyklé, že potkáme baču s ovcemi a jejich obrovskými pasteveckými psy, na vesnici budeme pít čerstvé mléko a jíst domácí sýr, svezeme se na převozu, potkáme místní bábušky a setkáme se s obrovskou pohostinností, která je v Evropě raritou. Pokud chceš zažít dnešní syrovou Albánii, užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Albánie je totiž ve fázi přerodu a je nejvyšší čas, vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

Malá ochutnávka

Za fotky z výpravy 2018 děkujeme Ondrovi a Romanu Murárovi

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje.

Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, kde provozuje surfhouse. Letošního Silvestra strávil v Ekvádoru při výstupu na Chimborazo 6268 m.n.m. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m), vystoupal také na vrcholy Araratu, Elbrusu nebo Cotopaxi. Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytovaní

První nocleh bude v Kotoru v apartmánu/hostelu, další noc strávíme ve stanu, následuje nocleh v okolí Budvy v apartmánu. Na další 2 noci využijeme zázemí kempu ve Valboně, kde si postavíme stany. Během přechodu hor budeme spát ve stanu ve volné přírodě. Po přesunu do Tirany vybereme opět hostel/apartmán a na poslední dvě noci se ubytujeme v nějakém apartmánu blízko moře v okolí Dubrovníku. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu netahej - v Albánii je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

13495 Kč Cena
09. - 19. 08. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Trajekty V Černé Hoře a Albánii
 • Ubytování = 4x stan, 5x hostel/apartmán/chata
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

Den 1: Odjezd z Brna z naší milované klubovny v 19:30. Přejezd přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko.

Den 2: Brunch/oběd v Černé Hoře – Kotor. Prohlídka města a koupačka a oběd v Kotoru. Výjezd pod Lovčen – pojedeme se podívat do Cetinje. Nocleh v Kotoru.

Den 3: Trek v NP Lovčen – výjezd na vyhlídku Jezerski (1657 m.n.m.) – pak začátek treku - Mali Bostur, Majsotri, vrcholy Babina glava a Treštenički vrh- návrat k autu. Trasa zde. Trek = cca 14 km. 

Přejezd pod vrchol Bobotov Kuk 2523 m.n.m. = spaní u Černého jezera = Lokvice. Trek = 4,5 km.

Den 4: Výstup na druhý nejvyšší vrchol Černé Hory – Bobotuv Kuk (cca 21 km). Projdeme hřeben přes vrcholy Bobotov kuk (2523 m), Lučni vrh (2396 m), Bandijerna (2409 m), Terzin Bogaz (2306 m) Vlikyj Meděd (2287 m) - trasa zde. Odpoledne sestup a odjezd na pobřeží – nocleh u moře.

Den 5: Dopoledne koupačka a pak odjezd do Albánie okolo Skadarského jezera. Zastávka ve městě Skodra – doplnění zásob. Výjezd do hor – využijeme převoz z Fierze přes jezero Komani až do vesnice Komani. Osobně musím říct, že to je pro mě jedna z nejkrásnějších částí téhle akce. Dojedeme do vesničky Valbone v pohoří Prokletije čili Albánských Alpách. Nocleh v kempu.

Den 6: Zahájení treku – cílem je nejvyšší hora Černé Hory – Zla Kolata 2525 m.n.m. Trasa zde. Po výstupu návrat zpět do Valbone. Nocleh v kempu.

Den 7: Zahájení treku na horu Rosni Vrh (2525 m.m.n.) S batohem na zádech vylezeme do sedla pod vrcholem ve výšce 2000 m. Rozděláme tábor a pak na lehko v podvečer vylezeme na vrchol Rosni Vrh. Užiješ si parádní výhledy a pak se vrátíme k našim stanům. Nocleh ve stanu. Trasa zde.

Den 8: Ráno se sbalíme a vyrazíme zpět k autu. Trasa zde. Koupání v řece a odpoledne přesun do Tirany – hlavního města Albánie – přijedeme pozdě večer. Ubytování v apartmánu/hotelu.

Den 9: Dopoledne si projdeme Tiranu, dozvíš se něco o historii tohoto města a Albánie a navštívíme nejzajímavější místa v centru města. Po obědě vyrazíme směr Dubrovník, po cestě si dáme koupání a pohodu. Nocleh v apartmánu u Dubrovníku.

Den 10: Prohlídneme si Dubrovník, zajdeme se okoupat na pláž a ochutnáme rakiji a víno prošek :) Nocleh v apartmánu.

Den 11: Přesun do Brna, příjezd v noci. Nocleh v klubovně.

Následující den = den 12 - ráno, pokud to bude situace vyžadovat, počítej s tím, že musíme všichni na testování.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.