Norsko - Femundsmarka a Dovrefjell

Termín 10 - 22. 09. 2020
Odjezd10.9. v ranních hodinách z Brna (možnost vyzvednutí v Praze)
DestinaceNorsko
Účastníků8
Cena16 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Chceš zažít, jaké to je plavit se na kánoi klikatou řekou skandinávské divočiny, projít zemí Sámů kde se kolem tebe prohání napůl ochočení sobi nebo vyzkoušet drsnou tvář hor severu? Chceme Tě vzít na výpravu, která nás zavede do míst, která pro nás mají svůj příběh. Často jsou jedinečná pro svou odlehlost, místní obyvatele nebo tím, že jsou opomíjena turisty, kterým se rádi vyhneme.

Každý má své zamilované místo a jedním z nich se pro nás stala Femundsmarka, náhorní plošina ze stolových hor tyčícími se nad rozlehlým jezerem ve východním Norsku. Právě sem Tě chceme vzít, abys poznal zemi, která je nepolíbená turisty a zachovávají se v ní staré zvyky Sámů. Společně projedeme na kánojích kolem ohrad, ve kterých se na zimu shromažďují stáda sobů tajemnou řekou Roa, do srdce Fermundsmarky. V těchto místech díky odlehlosti od nejznámějších národních parků Skandinávie, těžko někoho potkáš. Vystoupíme spolu na vrcholek Store-Svuku a přespávat budeme v gammách, malých chatičkách budovaných místními rybáři. Taky podnikneme třídenní trek v národním parku Dovrefjell přes ledovcem vyhloubené kaňony, až po vršky dvoutisícových hor, které se i v létě někdy zakryjí sněhem. S trochou štěstí potkáme pižmoně, který byl právě sem vysazen z Grónska po vyhubení v Evropě. Společně si zajedeme do Trondheimu, opravdové perly Norska a neunikne nám ani Lillehammer. Cílem naší výpravy je poznat Norsko tak, jak ho neznají turisté ženoucí se za nejznámějšími jmény, ale jako parta kamarádů, kteří ví, že příběh a dobrodružství se často schovává jinde, tam kde ho většina lidí nehledá.

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi tři toky zpět jsem potkal Kubu. Kluka, který má zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem mus s jeho cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo. Teď má svůj malý cestovatelský portál. Bere ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chce místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S Kubou jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizuje své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Celou cestu zvládneme v dodávce, která nám bude mezi jednotlivými etapami zaručovat zázemí. Dlouhou cestu do Norska si v obou směrech rozdělíme nočním trajektem, abychom si odpočinuli. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale vzhledem k vzdálenosti se občas prostřídá s někým zkušeným z řad účastníků, pokud se tedy na řízení cítíš, vezmi si s sebou řidičák.

Ubytování

Dvě noci strávíme v kempu u jezera Femunden, nepředstavuj si to jako klasický kemp, je to spíš místo, kde si postavíš stan a vyrazíš odsud na výpravy po jezeře Femunden a řekách protékajících Femundsmarkou. Během plavby po jezeře kolem Femundsmarky budeme spát ve stanech, nebo v malých rybářských chatkách, které tu staví sámové, tzv. Gammách. Stejně tak na treku v horách přespíme ve stanech nebo přístřešcích. Jednu noc budeme spát vevnitř v teple na sobí farmě Valdalen gård.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob, které si přivezeme z domu, ale po cestě není problém doplnit jídlo v místních obchodech. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto do místních restaurací moc nechodíme a vaříme si sami. Vařič a plynovou bombu s sebou. Nic nám ale nebrání po domluvě se zastavit v nějaké restauraci a dopřát si místní speciality.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

16990 Kč Cena
10. - 22. 9. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Noční přejezd trajektem Rostock - Trelleborg a zpět
 • 1x ubytování na sobí farmě Valdalen gård + 2x kemping u jezera Femunden.
 • Zapůjčení kánojí, pádel, vest a dalšího vybavení na třídenní plavbu kolem Femundsmarky
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se ráno v Brně a vyrazíme na dlouhou cestu do Rostocku. Po domluvě můžeme nabrat lidi v Praze, nebo jinde po cestě. Odpoledne se nalodíme na trajekt do švédského Trelleborgu a oddychneme si od auta přes noc šestihodinovou plavbou.

2. den: Ujedeme první metry autem ve Skandinávii. Čeká nás ještě kus cesty až k jezeru Femundem, kam dorazíme v odpoledních hodinách. Postavíme stany ve Femund canoe kempu, rozděláme si oheň a pořádně se protáhneme po dlouhém přejezdu. 

3 - 5. den: Vyrazíme na tři dny na kánoích do nejkrásnějšího místa v Norsku. Poplujeme podél pobřeží jezera Femunden a potom klikatou řekou Roa do srdce Femundsmarky. Náhorní plošina se stolovými horami je i přes svou jižní polohu divokým územím, které moc turistů nezná. Je to jedno z nejchladnějších míst Skandinávie, kde žije početná komunita Sámů, kteří tu přes léto nechávají volně pást své soby. Přespávat budeme ve stanech na břehu, nebo v sámských chatičkách, tzv. Gammách, které si tu zřizují rybáři. Podle sil a počasí se můžeme vydat na vrcholky majestátních stolových hor Store Svuku a Elgåhogny. Lodě si povezeme z ČR, tzn. i když nemáme v plánu je dále používat, není problém kdykoliv během výpravy si je ještě nafouknout a projet se po jezeře.

6. den: Ráno přejedeme do Lillehammeru, kde si doplníme zásoby, prohlédneme si jak krásné městečko tak slavné skokanské můstky ze zimních olympijských her a přejedeme do NP Dovrefjell. Necháme auto na parkovišti a ujdeme první kilometry směrem k horám, než postavíme stany.

7 - 9. den: Vyrazíme na třídenní trek Dovrefjellem. Dovrefjell je nižším a méně známým bratříčkem Jotunheimenu. Jeho hory dosahují ke dvěma tisícům a i v létě můžou být zakryté sněhem. Je to jediné místo v Norsku kde můžeš potkat stáda pižmoňů. Projdeme úzké kaňony cestami, které vyšlapávají jenom ovce a vylezeme na nejvyšší horu Snohettu. Spát budeme ve stanech, nebo kamenných přístřešcích, které občas potkáme.

10. den: Přejedeme z hor do Trondheimu a necháme si celý den na projití si jednoho z nejhezčích měst co znám. Večer popojedeme jižněji ať si zkrátíme cestu.

11. den: Posuneme se jižněji k NP Rondane a podnikneme ještě jednodenní výstup na vrchol Høgronden. O NP Rondane se říká, že je nejkrásnějším parkem v Norsku. Rozhodně tu najdeme zase něco nového, vyšší, strmé hory s nádhernými kontrasty barev. Večer přespíme ve stanu na břehu jezera Antsjoen.

12. den: Ráno vyjedeme na cestu domů. V odpoledních hodinách se opět nalodíme na trajekt do Německa.

13. den: Cesta domů, příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace