Podkarpatská Rus a pohoda na chatě

Termín 02 - 08. 02. 2021
Odjezd2. 2. 2021 ve večerních hodinách z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Účastníků8
Cena7 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nikola Šuhaj - legendární loupežník z Koločavy běhající po místních lesích a poloninách, které tehdy byly součástí Československa. A že to československým četníkům trvalo, něž ho lapli! Nebo vlastně nelapli, protože husté lesy okolo Koločavy a vysoké hory, ze kterých jde vidět daleko do krajiny, tohohle loupežníka chránily více než rok. Nám budou stačit dva dny, ale i tak to pro tebe bude zážitek, na který se nezapomíná. Pohostinní lidé, vodka, co nekope, vesničky s dřevěnými domečky, kravky, koně, borůvkové víno, šašlik, a to celé v zimě, kdy je zde habaděj sněhu.

Abychom ale nezůstali celou dobu na jednom místě, přejdeme sedlo do Usť-Čorne a odtamtud přejedeme do Dzembronye na konec světa, do teplé chatičky. Na romantickém místě pod nejvyšším pohořím Ukrajiny - Černohorskou poloninou - se totiž skrývá chatka u Kuby. Tady je svět ještě pořád v normálu - klid, teplý krb, signál v nedohlednu a nejbližší cesta hodinu pěšky z kopce. Strávíme tu v okruhu přátel hned tři noci. Přes den vyrazíme nalehko na výšlapy na okolní kopce - můžeš zdolat Pop Ivan s jeho starou, kamennou meteostanicí nebo třeba nedalekou Hoverlu, nejvyšší horu Ukrajiny. Po večerech budeme hrát stolní hry, degustovat místní vodku a skákat do sněhu z rozehřáté sauny. Tohle ti nabízíme, nic víc, nic míň. Zvaž, jestli tě to zaujalo :-)

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Peteru Majerčákovi a chatce u Kuby.

Náročnost 2

Nejtěžší bude přechod přes kopec z Koločavy do Usť-Čorna. Pokud ale chceš, můžeš si dát i pořádně do těla! Při výstupu na Pop Ivan od chaty u Kuby je to 20 km sněhem a 1300 výškových metrů. Výstup je ale dobrovolný. Klidně se můžeš procházet jen po kopcích kolem chaty nebo si číst dobrou knihu. 

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si můžeš podat kdykoli a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 14. 9. 2020.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 2x na Koločavě v Četnické stanici a 3x na chatě u Kuby. Pro spaní u Kuby potřebujeme spacák s komfortem +5 stupňů a karimatku.

Chatka u Kuby

Nachází se v Dzembronyi a jedná se o původní huculský dům. K chatě se jde od auta hodinu pěšky. Je tu tekoucí voda, krb, společenská místnost i sprcha, ve které je ovšem teplá voda jen, když si ji připravíš na plynovém sporáku. Nebudeš ji ale potřebovat, protože je tady i sauna. Ubytování je prosté, ale o to romantičtější. Chatka odráží atmosféru a způsob, jak tu lidé kdysi žili. Spí se na půdě na pryčnách, kde se teplota pohybuje okolo 10 stupňů. Dle toho je dobré zvolit taky spacák a karimatku. Dole je koupelna, krb a společenská místnost, kde budeme trávit večery :-) Jelikož je chatka mimo civilizaci, elektřina pochází jenom ze solárních panelů, ale na osvětlení a dobití mobilu nám to vystačí. V zimě je toaleta venku v kadibudce.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. V civilizaci budeme jíst v restauracích. Ukrajina je levná a vaří výborně! Na chatě u Kuby si budeme vařit sami. Je tam plynový sporák a nádobí. Jídlo tedy vezmeme s sebou nebo koupíme na místě.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Nebudeme brát ani sněžnice, ani lavinovou výbavu! Pro výstup na Hoverlu tohle vybavení nebude třeba. Pokud by byla zvýšená lavinovka, na Pop Ivan nepůjdeme. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE.  A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země.

Shrnutí

7 990 Kč Cena
2. - 8. 2. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování na chatách dle programu
 • Průvodce s adekvátním vzděláním
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy (250 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR přes Slovensko na Ukrajinu.

2. den: Příjezd do Užhorodu, procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně - centra výroby místního vína - zajdeme do vinných sklepů, které vykutali Turci a kde zraje šíleně sladké víno. Po koštovačce přejezd na Mukačevský hrad a pak už do Koločavy, kde se ubytujeme v Četnické stanici. Večer si odpočineme po nočním přejezdu. 

3. den: V závějích sněhu vyrazíme do nejzazší vesničky Svoboda, vystoupáme k Siněvirskému jezeru a kdo bude mít chuť i na vrchol Ozerna s pěknými výhledy. Odpoledne zajdeme do Koliby a dáme si brynzu, šašlik a bramborák. Potom se stavíme ve skanzenu Stare Selo a podíváme se, jak zde žili místní. Večer oslovíme pana Hleba a ten nám řekne něco o historii kraje a vezme nás do kostela sv. Ducha. Nocleh na Četnické stanici. Večer možná něco málo popijeme a pokecáme s místními.

4. den: Ráno se posilníme dobrou snídaní a za chvíli už tě budu vyhazovat na konci Koločavy. Přejdeš nalehko sedlo do vedlejšího údolí, až do Německé Mokré. Je to pěkná procházka, která má 8 km. Já mezitím objedu hory a na druhé straně, ve vesnici Usť-Čorna tě vyzvednu. Zde máme důležitý úkol - převzít auto od druhé expe skupiny a převézt ho do vesnice Kvasy, aby na ně čekalo na konci jejich zimního přechodu. Poté nás čeká přejezd na chatku u Kuby. Po cestě si dáme oběd a dokoupíme zásoby. Večer se zabydlíme, zatopíme, rozehřejeme saunu a potkáme se s druhou skupinkou, se kterou strávíme celkem tři společné večery. 

5. den: Pozvolnější ráno. Po snídani sejdeme k autu a přesuneme se pod Hoverlu (2061 m), nejvyšší horu Ukrajiny. Na vrchol to budeme mít jenom 4 km nalehko, takže nám na výstup bude stačit jen odpoledne. Po cestě se někde dobře najíme. Večer návrat na chatu. Kdo chce, může celý den odpočívat na chatě, třeba u dobré knihy. 

6. den: Výstup na Pop Ivan (2028 m), přímo od chaty. Bude to dlouhý den, ale pokud bude dobrá podmínka, určitě to zvládneme. Celkem nás čeká 20 km, tam i zpět, v zimě s 1300m převýšením. Půjdeme ale na lehko. Koho tahle vyhlídka neláká, může se projít po okolí, hrát karty nebo vařit. Mimochodem nejbližší obchod je 2 km dole v údolí. Večer závěrečná oslava.

7. den: Vše má svůj konec. Poslední den věnujeme úklidu, sestupu k autu a cestě domů. Příjezd do Brna před půlnocí.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace