Advent v Pobaltí a Kaliningradu

Termín 28. 11. - 06. 12. 2020
OdjezdBrno 22:00 hod.
DestinacePolsko,Rusko,Estonsko,Litva,Lotyšsko,Polsko
Účastníků9
Cena12 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sever, Pobaltí a tři samostatné republiky s bohatou historií a krásnými městy, kde se pořádají jedny z nejkrásnějších adventních trhů. A co třeba Rusko, teda ruská exkláva Kaliningrad, jež se rozprostírá okolo města, které založil český král Přemysl Otakar II. Tušíš správně, cílem téhle výpravy je projet ruskou exklávu Kaliningrad, ve které chceme ochutnat místní vodku, prozkoumat sovětskou ponorku B-413, projet si Kurskou kosu a třeba se i okoupat v Baltském moři! Nejen Kaliningrad, ale taky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou naším cílem, a proto přespíme ve všech hlavních městech těchto států, projdeme tamní adventní trhy, dáme si punč a poveselíme se. Určitě bude dost času na to, abychom nasáli atmosféru historického centra a navštívili nejznámější místa v Rize, Tallinu i Vilniusu.

A protože chceme zažít i něco z pobaltské přírody, projdeme spolu kousek národního parku Laheema a jednu noc přespíme na hranicích s Ruskem u Čudského jezera - čtvrtého největšího jezera Evropy, kde se budeme vyhřívat v sauně a grilovat místní rybky! Tahle akce je pohodová, spát budeš vždy v pohodlí hostelu nebo apartmánu či chaty,  prostě si to uděláme pěkné. Takže pokud chceš zažít adventní pohodu, je tohle akce pro tebe!

Malá ochutnávka

Náročnost 1

Nejnáročnější může být zima a přemíra alkoholu :-) Nezapomeň si přibalit teplé oblečení!

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje.

Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, kde provozuje surfhouse. Letošního Silvestra strávil v Ekvádoru při výstupu na Chimborazo 6268 m.n.m. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m), vystoupal také na vrcholy Araratu, Elbrusu nebo Cotopaxi. Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Čeká tě však jen jeden delší přejezd, a to hned první den při přesunu do Polska :-)

Ubytování

Celkem 7 nocí strávíme v místních guesthousech a apartmánech. Celou dobu budeme spát vevnitř, takže se nemusíš tahat s ničím navíc.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních restauracích a stravovacích zařízeních a samozřejmě také v obchodech. V rámci výpravy není zajištěno občerstvení, stravování je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Doporučuji nevozit si jídlo z Česka a vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Samozřejmě nějaká svačinka je vítaná. Mnohdy si děláme na apartmánu společné snídaně a někdy i večeře. O jídlo nebude nouze.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat převážně ve městě, vezmi si proto s sebou normální oblečení. Může být docela zima, takže si nezapomeň přibalit něco teplého na sebe. Pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit - ZDE.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do Ruska je běžně nutné mít vízum, my jej ale potřebovat nebudeme. Využijeme elektronická víza RF pro návštěvy Kaliningradské oblasti. Stačí minimálně 4 dny předem vyplnit online formulář a poté obdržíme víza zdarma. Musíš mít cestovní pas platný ještě 6 měsíců po vycestování z Ruska. Se zařízením elektronického víza ti rádi pomůžeme.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

12 990 Kč Cena
28. 11. - 6. 12. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování na celou dobu pobytu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy. Na vstupy doporučuji kapesné cca 50 euro.

Co cestou uvidíš

1. den:
Večer se sejdeme v klubovně v Brně - Jezuitská 1. Odtud pak ve 22:00 hod. vyrazíme směr Polsko.

2. den:
Brzy ráno přijedeme k bunkrům na východě Polska - jedná se o Vlčí doupě, hlavní stan Wehrmachtu, odkud Hitler řídil válečné operace na východní frontě. Společně projdeme bunkry a popovídáme si o událostech, které se zde odehrály - zejména pak o operaci Valkýra, nevydařeném atentátu na Hitlera. Okolo oběda budeme na cestě do Kaliningradu, překročíme hranice a ocitneme se na území Ruské federace. Odpoledne se už budeme procházet po Kaliningradu. Zajdeme se podívat do Muzea světového oceánu, kde si prohlédneme sovětskou ponorku B-431, a k večeru si užijeme historické centrum města. Přespíme v hostelu v centru Kaliningradu.

3. den:  Ráno si zajdeme na snídani, projdeme se ještě krátce po městě a pak už vyrazíme k moři. Kurská kosa je v podstatě písečná duna, která se táhne v délce 98 km, a my si ji celou projedeme a určitě si uděláme zastávku, abys měl možnost se proběhnout po pláži, nadýchat se mořského vzduchu a třeba se i okoupat :-) 

Odpoledne přejedeme hranice do Litvy a budeme pokračovat do Lotyšska - zamíříme do Rigy, kde už budou otevřené stánky adventních trhů, a tak si s punčem v ruce obejdeme historické centrum a povykládáme si o dějinách Pobaltí a krásách Lotyšska.

4. den: Ráno si projdeme město a podle nálady navštívíme jedno ze zdejších muzeí nebo galerií, pak si dáme oběd a vyrazíme do Estonska - naším cílem bude Tallin. Kdysi jsem někde četl, že Tallin je jedno z nejvíce zachovalých středověkých měst. Když jsem tam poprvé před pár lety přijel, nečekal jsem v porovnání třeba s naší Prahou nic šokujícího, ale pravdou je, že historické centrum Tallinu je skutečně nádherné. A na rovinu, hlavním motivem pro tuhle výpravu pro mě bylo zažít adventní trhy, o kterých se říká, že jsou to jedny z nejhezčích v celé Evropě. Čeká nás procházka městem a návštěva Katedrály sv. Olafa, své doby nejvyšší katedrály na světě. Podíváme se na náměstí, dáme punč, obhlídneme trhy a nasajeme adventní atmosféru. Tuhle noc mám pro tebe zařízený apartmán přímo v centru.

5. den: Ráno si dáme snídani v jedné z vyhlášených místních kaváren, sedneme do auta a vyrazíme za přírodou - do národního parku Laheema, kde tě čekají rašeliniště, stoleté stromy a nedotčená baltská krajina. Odpoledne se vrátíme zpět do Tallinu, zajdeme si na dobré jídlo a budeme pokračovat s testováním punčů na adventních trzích.

6. den: Ráno vyrazíme opět k ruským hranicím, cílem bude Čudské jezero - čtvrté největší jezero Evropy na pomezí Estonska a Ruska. Tenhle den si chceme udělat pohodu, takže nakoupíme ryby, ubytujeme se na chatě, rozděláme si oheň v krbu a roztopíme saunu. Budeme grilovat, saunovat se a ochlazovat se v Čudském jezeru, protože naše chata bude přímo na břehu :-) Prostě velká pohoda... 

7. den: Ráno se ještě projdeme kolem jezera a pak vyrazíme za vrcholky hor - konkrétně pojedeme na nejvyšší horu celého Pobaltí - Suur Munamägi, která však měří pouhých 318 m n. m. a k jejímu zdolání budeme potřebovat jen cca 15 minut. Nicméně na vrcholu je rozhledna, odkud je super výhled! Pak už nás čeká přejezd do Litvy a jejího hlavního města - Vilniusu. Opět si připomeneme chuť punče a projdeme historické centrum města. Přespíme v apartmánech v centru.

8. den: Dopoledne strávíme ve Vilniusu prohlídkou města. Okolo oběda pak vyrazíme do Varšavy - hlavního města Polska. Varšava pro mě byla dlouhou dobu místem, kterým jsem vždy jen projížděl, ale když jsem před pár lety poprvé prozkoumal její historické centrum, byl jsem překvapený, jak hezká Varšava je - teď chci překvapit tebe, adventní trhy ve Varšavě budou tou nejlepší třešničkou na dortu téhle pobaltské tour! Nocleh ve Varšavě v apartmánu.

9. den: Dopoledne ještě věnujeme Varšavě a jejímu centru a muzeím - co třeba muzeum polské vodky? :-) A po obědě vyrazíme domů... Příjezd do Brna večer. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace