Švédsko na běžkách - PLNO

Termín 04 - 12. 01. 2021
Odjezd4. 1. letecky z Brna
DestinaceNorsko
Číslo akce594
Účastníků8
Cena12 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Na akci už nejsou volná místa

Výpravu do Švédska už máme bohužel plnou. Nezoufej ale, občas se stane, že se někteří účastníci odhlásí. Pokud tě láká s námi vyrazit, vyplň si nezávaznou přihlášku a my s tebou budeme počítat jako s náhradníkem. 

Úvodem

Sotva jsi prodýchal oslavy Silvestra a už stojíš v upravené stopě s běžkami na nohách a polární září nad hlavou. Přesně tak může vypadat začátek ledna s námi! Vyrazíme do zapadlého kouta skandinávie, strávíme pár dní v roubené chatičce na sobí farmě, jejíž majitel tu protahuje desítky kilometrů běžkařských stop mířících do nitra Femundsmarky. A to není zdaleka všechno. Ochutnáme sobí speciality, vezmeme tě pod nejvyšší vodopád Švédska Njupeskar pod kterým strávíme dlouhou noc u kamen a jednu noc strávíme venku na sněhu ať zažiješ pravý polárnický večer.

Femundsmarka je pro nás srdcovým místem. Zapadlým koutem Norska, do kterého skoro nemíří turisti. Mezi jejími stolovými horami žije nejjižnější komunita Sámů, kteří tu polodivoce chovají Soby a přes zimu je shánějí do rozlehlých ohrad u farem. Přes hraniční jezera se Švédskem tu najdeš kilometry krásně upravených běžkařských stop a k tomu všemu si užijeme luxusního zázemí krásné chatičky, kde si večer po námaze odpočineme u krbu. Abychom si ušetřili část dlouhé cesty na sever, cestu tam přeletíme do Osla a pouze zpět pojedeme autem.

Malá ochutnávka z minulého roku


Náročnost 2+

Většinu času strávíme na jednodenních běžkařských výletech. Jejich délku přizpůsobíme společné domluvě. Není taky problém, aby výkonnější podnikli delší výlety samostatně, protože se vždy budeme vracet do tepla, nebo k autu a trasy jsou krásně značené.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Matěj Štrunc

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference

Vyrazit s Matějem do Norska je zážitek sám o sobě. Sníh a sever k němu totiž nerozlučně patří. Několik let strávil závodním biatlonem takže tě na běžkách protáhne kam budeš chtít. Skandinávie ho v životě tvarovala tak, že po několika výpravách na sever dokonce napsal svou knihu o svých zážitcích, nebo své vzpomínky vkládá do písniček jeho kapely Ateliér. Až s ním pojedeš autem, nech si povykládat o zážitcích, které si odnesl z mrazivých Špicberků, nebo jiných zajímavých míst. Můžeš taky mrknout na jeho výtvor z produkce Sport can be art :)

Doprava

Cesta na sever je dlouhá a proto si jí polovinu ušetříme. První den se letecky dopravíme z Prahy do Osla, kde bude čekat průvodce s autem a pouze cestu zpět pojedeme dodávkou. Zpáteční cestu si rozdělíme nočním trajektem, abychom si pořádně odpočinuli.

Ubytovaní a stravování

Celkem 5 nocí strávíme v plně zařízené roubené chaloupce na farmě Valdalen Gard. Čeká nás tu teplo, praskající krb a milí lidé okolo. Jednu noc přespíme ve spacácích v otevřené chatce u vodopádu Njupeskar a na poslední noc tě Matěj vezme vyzkoušet opravdové zimní táboření na náhorní plošině Femundsmarky. Pro tuto noc s sebou vezmeme veliký stan s ohřívačem a s trochou štěstí budeme spát s polární září nad hlavou.

Stravovat se budeme z vlastních zásob, které doporučujeme vzít s sebou z domu, není ale problém se po cestě zastavit v nějakém obchodě a ochutnat nějaké místní speciality. Na farmě Valdalen připravují i tradiční pokrmy z ryb, soba a místních borůvek.

Výbava a půjčovna

Běžky, běžecké boty a hůlky. 4 dny totiž strávíme na jednodenních výletech přes hory a jezera na hezky upravovaných stopách. Běžkování taky uzpůsobíme zimní výbavu. Můžeš počítat s teplotami okolo -10 až .-15°C. Vezmeme s sebou taky teplé oblečení a spacáky kvůli poslední noci venku. Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Výbavu Vám samozřejmě můžeš zkonzultovat s průvodcem :)

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

12490 Kč 

Cena

4. 1. 2021 - 12. 1. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě, náklady na naftu, dálniční poplatky, atd.
 • Společnou cestu zpět do ČR, nočního trajektu
 • 5x noc na zařízené chatě
 • Pronájem dvou expedičních saní, ohřívače a společenského stanu Hilleberg Altai XP
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Další společné vybavení
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku (cca 1500,-)
 • Zapůjčení běžkařské výbavy
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Společný sraz na letišti v Praze a odlet do Osla. Tady na Vás bude čekat průvodce s autem. Společně vyrazíme kousek do Švédska do vesničky Morkret. Kousek od auta se tu nachází malá otevřená chatička, ve které si zatopíme a půjdeme se podívat na zamrzlý ledopád.

2. den: Naším cílem bude Njupeskar za denního světla - majestátní vodopád, nejvyšší ve Švédsku, který se touto dobou mění na zamrzlé ledové monstrum. Ošaháme si trošku místní terén a uděláme si túru přes vrchol Rörsjöhön 944m. Vylezeme na Potom se vrátíme k autu a zamíříme do Femundsmarky, kde v osadě Valdalen. Taky nás bude čekat vyhřátý srub, ve kterém budeme následující 4 noci bydlet a podnikat z něj túry.

3. den: Podnikneme první běžkařský výpad do Švédska rovnou od chalupy. Podle domluvy zvolíme okruh 20 - 40km dlouhý.

4. den: Na běžkách přejedeme přes zamrzlé jezero Grövelsjön, na kterém se mrkneme do potopeného vraku německého bombardéru a přejedeme přes hory zpátky k chalupě. 

5. den: Běžkařský výlet po okolí.

6. den: Přejedeme do Mesta Elgå a na běžkách vyrazíme přes jezero Femunden. 

7. den: Zabalíme si věci, opustíme útuné prostředí farmy a vyrazíme do nového dobrodružství. Naskládáme výbavu na polárnické saně a přejedeme do nitra Femundsmarky pod nejvyšší horu Elgahognu, pod kterou strávíme opravdovou polární noc ve stanu. 

8. den: Zabalíme stany, dáme si pořádnou snídani a okruhem se vrátíme k autu. Po polední vyrazíme na zpáteční cestu k Trelleborgu, kde se nalodíme na trajekt do Německa

9. den: Cesta domů. Ve večerních hodinách příjezd do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.