Silvestr a Vánoce v Himálajích - Nepál

Termín 21. 12. 2020 - 04. 01. 2021
Odjezd21. 12. 2020 odlet z Prahy
DestinaceNepál
Číslo akce595
Účastníků9
Cena27 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Nepál

Nepál, země mnoha nej a pokušení. Nepál je svůj, nedá se definovat podle žádných měřítek. Někoho oslní a jiného srazí na kolena. Země, která je plná vjemů, krásné přírody všech vegetačních stupňů, úžasných lidí a v neposlední řadě... hor!! Pro každého má připraveno něco. To, co ti můžu zaručit, je, že zážitek, který si z Nepálu odneseš, bude jedním z nejsilnějších ve tvém životě!

Tento rok svět obdržel těžkou ránu, Nepál ale obzvláště. Spousta lidí je zde závislá na turismu, a to i naši kamarádi Sudip a spol. Moc dalších možností výdělku oproti nám, ze západního světa, nemají. Rozhodli jsme se vyrazit za nimi a podpořit je. A to v jednom z nejvýznamnějších dnů v roce - na Vánoce. Pokud nemáš na Štědrý den a Silvestra plány nebo je chceš zažít trochu jinak, neobvykle, budeme moc rádi, když se přidáš. Jedno ti garantuji, Nepál bude bez turistů a užiješ si pravou nepálskou atmosféru jenom s místními, kteří tě za to, že jsi přijel, budou milovat!

Co cestou zažiješ?

Vánoce v tropech. Po příletu do Káthmándú se společně vydáme na jih. Pojedeme do rezervace Chitwan, kde si nazdobíme palmu a pod ni naložíme nějaký ten dárek. Během toho se přeplavíme přes řeku Narayani a projdeme tou pravou džunglí. Uvidíme volně žijící nosorožce, aligátory, opice, jeleny, divoká prasata, nespočet tropických ptáků a pokud budeme mít štěstí i bengálského tygra, slona či hyenu.  

Káthmándú a Pokharu bez turistů. Pokud se do Nepálu dostaneme, tak nás tam jako "bílých žárovek" nebude mnoho. Bude to jedinečná možnost zažít turistická místa bez velkých davů. 

Pomoc místním lidem. Část peněz z akce půjde přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát dohromady 5 USD/osoba/den. Z těchto peněz vytvoříme fond. Společně se zakladatelem Himal Foundation a naším průvodcem Sudipem se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme, a přímo na akci za ně nakoupíme potřebné věci, které společně s členy výpravy předáme potřebným lidem. Více informací níže.

Silvestr na střeše světa. Se Sudipem jsme se domluvili, že vyrazíme na 5 dnů do hor. Projdeme krásná údolí a budeme mít nezapomenutelné výhledy na nejvyšší vrcholky světa. Během toho oslavíme vstup do nového roku a zažijeme spoustu srandy.  

Malá ochutnávka fotek

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost

Trek je vhodný i pro méně zdatné turisty, není potřeba žádné horolezecké vybavení. Jde se několik dní, pozvolným tempem, příjemným terénem s dostatkem prostoru pro aklimatizaci. Celou dobu se kocháme různorodou přírodou i výhledy. Je ale dobré mít něco nachozeno v horách a zvládnout 15 kilometrový pochod s 15 kilovým batohem.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce aneb kdo za tím stojí?

Jakub Frank

Asi před čtyřmi lety zpět jsem potkal Kubu. Kluka, který má zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem mu s s jeho cestovatelským projektem Travel Native. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Kubovi se to povedlo. Teď má svůj malý cestovatelský portál. Bere ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chce lidem ukázat nejenom památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chce místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S Kubou jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizuje své výpravy. Proto jsme se spolčili a pořádáme teď některé výpravy společně. No a kvůli Covidu  teď všechny výpravy :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web kubafrank24@gmail.com + 420 723 766 694 Reference
Kromě toho, že Kuba akci organizuje, je důležitý hlavně způsob, jakým své akce realizuje. Dohodli jsme se, že nezlevníme z jeho zásad a ze zásad Travel Native, a proto:

 • Co nejvíce zapojíme místní lidi. Např. s námi bude místní průvodce Sudip, díky kterému dokážeme snáze nahlédnout pod kulturní pokličku Nepálu. Dále spaní primárně u místních doma.
 • Za služby platíme přímo koncovým lidem, kteří nám danou službu poskytují (to znamená, že peníze nejdou korporacím či zahraničním vlastníkům).
 • Část peněz předáme přímo místním lidem. Rozhodli jsme se dát 10 % z nákladů treku nestátní organizaci Himal Foundation. Společně s jejím zakladatelem a naším průvodcem Sudipem se před akcí rozhodneme, jak dané peníze využijeme, přímo na akci za ně nakoupíme a dohlédneme na předání potřebným lidem.
 • Více o organizaci Himal Foundation a tom, jakým způsobem pomáhá, se dočteš ZDE. Expedition Club je stále garantem akce a slibujeme, že to bude super. 

Doprava

Cestujeme letecky z Prahy/Vídně do Káthmándú. Odtud se budeme dopravovat hromadnou dopravou, popř. jeepem. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice, cena je cca 20.000 Kč.

Ubytování

Spát budeme v rodinných i klasických guesthousech, hostelech a v horských kempech. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen dřevěná prkna s hrubou dekou. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře a zatím to všichni bez problémů zvládli. Stačí si vzít jen spacák zhruba do -2°C. Na většině míst nám místní lidé poskytnou hrubé teplé deky. Není potřeba si brát žádný stan, vše nám zabezpečí naši skvělí hostitelé.

Stravování

Během celého treku je zajištěna plná penze! Nemusíš tedy s sebou z domu tahat žádné konzervy či vařič. Jíst budeme ve výborných lokálních restauracích nebo přímo v guesthousech, kde budeme bydlet. Na treku budeme jíst v kempech a chatách, kde se budeme zastavovat jak na jídlo, tak na výbornou zahřívací a sladkou Masalu. Ve zbylém čase tě Kuba vezme do svých oblíbených restaurací a na místa, kde se dá najíst. Místní kuchyně je výživná a zdravá, každý si přijde na své. Po gastronomické stránce je rozhodně co objevovat! Některá ubytka jsou se snídaní, kterou máš v ceně.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza, očkování, režim vstupu

Vyřízení víza na letišti je bezproblémové, za poplatek 50 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučuji očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Očkování na žlutou zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

27 990 Kč 

Cena

21.12. 2020 - 4. 1. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Plnou penzi po dobu treku (5 dní)
 • Služby místního průvodce Sudipa
 • Průvodce Expedition Clubu Kubu 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Permity do potřebných oblastí
 • Vstupy na vybraná turistická místa
 • Pomoc místním lidem v hodnotě 60 USD (1 400 CZK/osoba) - podpora místní školy, zdravotnického centra či co bude zrovna třeba
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (GPS, expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Individuální pojištění
 • Jídlo mimo trek
 • Letenku
 • Vstupy mimo program

Co cestou uvidíš

1. den:
Odlet z ČR do Káthmándú.

2. den:
Do Nepálu přiletíme na mezinárodní letiště v Káthmándú. Ubytujeme se ve Sparkling Turtle hostelu. Odpočineme si a další den vyrazíme směr jihozápad do národního parku Chitwan. Strávíme zde jednu noc. 

3. den:
Půldenní dobrodružství v autobuse. Pojedeme do tropů. Budeme projíždět úrodnými nepálskými nížinami i údolími s divokými ledovcovými řekami. Rovněž se zde setkáme se strejdou Sudipa, který nás ubytuje ve svém homestay.

4. den - Štědrý den:
Čtvrtý den ráno vyrazíme na safari. Vezmeme si pohodlné boty, nabalíme svačinu, přeplavíme ledovcovou řeku a pokud nás přitom nesežere aligátor, tak se po svých vydáme skrz džungli Chitwanu. V doprovodu zkušeného průvodce vyzbrojeného holí zkusíme zahlédnout alespoň část rozmanitosti tohoto národního parku zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO. Večer nazdobíme palmu, zapějeme koledu, dáme si rybu a pár dárků navzájem a půjdeme spokojeně spát :-)

5. den:
Celodenní dobrodružství v autobuse. Pojedeme do Pokhary. Po cestě budeme vyhladovělí, proto se ubytujeme a vyrazíme na večeři.

6.-7. den:
Tyto dny budou ve znamení poznávání a odpočinku. Budeme poznávat Pokharu – druhé největší nepálské město a startovní místo většiny výprav do hor. Seznámíme se s místními lidmi a novým místem. Zajdeme se podívat k jezeru Phewa Tal, vyjdeme na World Peace Pagodu (buddhistický chrám), čnící nad městem. Pokud budou otevřené obchody, zajdeme nakoupit nějaké suvenýry a podpořit místní prodejce postihnuté delším výpadkem turismu.

8. den:
Vyrážíme na trek. Společně s naším průvodcem Sudipem se vydáme autobusem nebo jeepem do počátečního místa treku. 

9.-10. den: 
Pohořím Annapurny půjdeme dohromady 5 dnů. Budeme objevovat malé místní vesnice s výhledem na zasněžené velikány.

11. den - Silvestr:
Tento den si užijeme ve výšce 3 300 metrů nad mořem. Za dobrého počasí budeme mít výhledy na ikonickou horu Machapuchare - Fishtail (6 993 metrů), Dhaulagiri (8 167 metrů), jižní Annapurnu a další sedmitisícové vrcholky.

12. den:
Začínáme sestupovat, dnešní den se budeme chtít dostat zpět do Pokhary. Přijdeme do Tipliyangu, odkud pojedeme autobusem zpátky do druhého největšího nepálského města.

13. den:
Čeká nás další dobrodružství v autobuse. Pojedeme do hlavního města Káthmándú. Zde nakoupíme koření, čaje a případně ještě nějaké dárky. Projdeme si historický Thamel, dáme si momo (typické nepálské jídlo) a pěkně se vyspíme.

14. den:

Poslední den vyrazíme do historické části Káthmándú - Thamelu. Nakoupíme koření a suvenýry. Pokud bude více času, stavíme se podívat na opičí chrám Swayambunath. Odlétáme domů plní rozličných zážitků a prožitků.

15. den: 
Přílet domů.

PLÁN B: Kdo chce, může v Nepálu zůstat a prodloužit si pobyt, o kolik chce. Průvodce Kuba ti dá tipy, co vidět!

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.