Černá Hora - Sutjeska a Durmitor - poslední místo

Termín 21 - 28. 09. 2020
OdjezdOdjezd z Brna v pondělí 21.9. v 21:00
DestinaceČerná Hora,Černá Hora
Účastníků8
Cena8 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament :) Čeká tě nádherná, fotogenická, ale i drsná krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, zdejší hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chci ukázat.

Našim hlavním cílem bude pohoří Durmitor, kde společně vylezeme nejvyšší horu = Bobotuv Kuk (2.523 m.n.m.) a dostaneme se až k Bosenským hranicím. Na pomezí Černé Hory a Bosny se zanoříme do pohoří Sutjeska a Bios, ze kterého pak zdoláme nejvyšší horu Bosny - Maglič (2.386 m.n.m). Čekají tě horská jezera, spaní ve výškách přes 2000 metrů, koupání v ledových horských bystřinách, ale taky pohodička u Středozemního moře, kde si dáme skleničku místního vína a grilované ryby :)

Malá ochutnávka z minulého roku

Náročnost je 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. 

Průvodce 

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje.

Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, kde provozuje surfhouse. Letošního Silvestra strávil v Ekvádoru při výstupu na Chimborazo 6268 m.n.m. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m), vystoupal také na vrcholy Araratu, Elbrusu nebo Cotopaxi. Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme jednu z našich expedičních dodávek, které vynikají spolehlivostí a dají se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytovaní

Spát budeme 2x v guesthousu nebo apartmánu, 4x ve stanu a jednou v hostelu nebo kempu v Žabljaku.

Stravování 

Jídlo není v režii průvodce a je na tobě, jak si jej zajistíš. Během cesty se budeme zastavovat v obchodech a restauracích = nemusíš tahat zásoby z ČR. Ceny nejsou vyšší než ty české. V průběhu treků si můžeš uvařit jídlo na vlastním vařiči.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

8 690 Kč Cena
21.9. - 28.9. 2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zlváštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

Den 1:

Sraz v klubovně = 20:30

• Odjezd z Brna 21:00

• Příjezd do Kotoru - krásné historické město, které si projdeme, dáme si společně oběd a probereme co všechno tě na téhle výpravě čeká. 

• Po obědě si dáme krátký vyšlap na pevnost sv. Ivana, odkud je super výhled na město. Pak už jen koupačka a večer dobré jídlo v místní restauraci a seznamovací party.

• Nocleh v hostelu.

Den 2:

Ráno odjezd  do NP Lovčen - pojedeme po starých serpentinách nad Kotorem, odkud jsou boží výhledy na celý Kotorský záliv - Boka Kotorska. Dojedeme až do Cetinje - město, kde sídlili Černohorští panovníci. Uděláme si krátkou procházku a popovídáme si o historii Černé Hory.

• Odpoledne přejedeme pod vrchol Bobotov Kuk 2523 m.n.m. do městečka Žabljak - tam si dáme pozdní oběd, připravíme bágly a vyrazíme od Černého jezera vzhůru.

• Spát budeme kousek od salaše Lokvice - tento den tě čeká jen krátký trek cca 4 km. Spaní ve stanech pod hvězdama.

Den 3:

Brzy ráno budeme odcházet od našich stanů a zamíříme na lehko na vrchol Bobotuv Kuk.

• Trasa na vrchol má opět jen necelé 4 km, ale není to žádná dávačka, počítej s pohybem mezi velkými kameny a také strmým stoupáním. Odměnou ti budou super výhledy a dobrý pocit z dobytí nejvyšší hory Durmitoru. Na vrcholu se rozhodneme zda budeme sestupovat zpět ke stanům nebo si trek maličko prodloužíme a dobudeme ještě vrchol Terzin Bogaz a další vrcholky přes 2000 metrů. Poté se vrátíme zpět ke stanům a přespíme na stejném místě.

Den 4:

Brzy ráno opět na lehko vyrazíme k vrcholkům Velký a Malý Meděd - oba přes 2000 metrů - okolo oběda už budeme zpátky u stanů.

• Po návratu do tábora sbalíme stany a vyrazíme dolů k jezeru a autu.

• Projdeme se kolem Černého jezera a přesuneme se do Žabljaku - přespíme buď v kempu nebo v hostelu.

Den 5:

Ráno doplníme zásoby a přesuneme se cca 100 km směrem k Bosenské hranici pod vrchol Maglič - nejvyšší horu Bosny a Hercegoviny.

• Po obědě vyrazíme k sedlu nad jezerem Trnovačko. Pohodový trek na místo, kde si připravíme nocleh = spaní ve stanech. Kdo bude mít dost sil tak si může seběhnout k jezeru na koupačku.

Den 6:

Brzy ráno vyrazíme na lehko na vrchol Magliče, pokud budeš chtít tak si můžeme užít východ slunce na vrcholku hory!

• Poté návrat ke stanům, kde si dáme něco k jídlu a pak už nás čeká cesta, která sice v mapách není zanesena, ale jedná se o přechod několika vrcholů po hřebeni, až na nejvyšší horu pohoří Bioc - Veliki Vitao (2397 m.n.m.) odtud se pak vrátíme zpět ke stanům a přespíme opět v sedle nad jezerem Trnovačko.

Den 7:

Ráno sbalíme stany a přesuneme se zpět k autu = krátký trek.

• Odjezd na pobřeží Středozemního moře - zasloužená pohodička, dobré jídlo, vínko a zhodnocení celé akce. 

• Nocleh v hostelu / apartmánu.

Den 8:

Ráno vyrazíme zpět do ČR, zpět do Brna přijedeme pozdě v noci.


Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.