Silvestr v srdci Balkánu - Bosna

Termín 27. 12. 2020 - 02. 01. 2021
OdjezdBrno ve 21:00 hod.
DestinaceBosna
Číslo akce597
Účastníků8
Cena8 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle - podobně jako Bosna, země, která si prošla nedávnou válkou a historií, kterou formovaly kulturní a náboženské rozdíly. Možná právě proto v sobě skrývá řadu krás a příběhů. Ukážu ti hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku "evropský Jeruzalém", zajdeme do staré turecké části Baščaršija, kde na tržišti ochutnáš všechny místní speciality. Projdeme staré Olympijské areály ze zimních her v roce 1984. Proběhneš se po bobové dráze, nebo vylezeme na vrcholky skokanských můstků. Rozhlédneme se z hřebenů pohoří Prenj, skalnatých a opuštěných hor kam se v zimě nikdo nevydává a zažijeme kouzlo večerní atmosféry v Mostaru.

Všechno završíme oslavou Silvestra na chatě v malé horské vesničce Visočica. Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada. Je to jednoznačně zkušenost, kterou by si neměl nechat žádný skalní člen Expedition clubu ujít. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích, nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Útulná chatička v náručí pohoří Vysočica je ideální místo odkud vykročit správně do nového roku s Expedition clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Malá ochutnávka

Náročnost 2+ , 3

Výprava neklade žádné extrémní nároky na fyzickou zdatnost. Pohybovat se budeme po městech a kulturních zajímavostech Bosny. V horách potom podnikneme jednodenní túry, jejichž náročnost uzpůsobíme podle aktuálních podmínek. A protože zima je nevyzpytatelená, dáváme raději náročnost 3 z 5, nemusíš se ale bát :)

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Stará minová pole jsou dobře zmapovaná a navíc se budeme pohybovat po nám známých trasách. Zimní výlety do hor budeme podnikat s ohledem na aktuální podmínky.

Přednostní přihlašování

Silvestry jsou pro nás výjímečné akce, na kterých se potkáváme se starými známými. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 10. 9. 2020.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Náročné zimní bivakování si tentokrát odpustíme. Dvě noci strávíme v guesthousech v Sarajevu a Mostaru, jednu na chatě Jezerce v pohoří Prenj, která lze vytopit kamny. Silvestrovskou a následující noc přespíme na chatě na Visočici, která se díky pohostinnosti našich známých stává pomalu legendou, máš se tedy na co těšit!

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Stravu řešíš sám za sebe  a doporučujeme vzít si něco z domu, veliké zásoby ale netahej, zastavíme se v místním obchodě. Vařit z lokálních surovin je také dobrodružství :)

Na Silvestrovský večer můžeme po domluvě zařídit velkolepou večeři na chatě na Visočici. Ze zkušenosti víme, že to stojí za to.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8 490 Kč  Cena
27. 12. 2020 - 2. 1.  2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Mimořádný členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x ubytování v guesthousu
 • Ubytování na horské chatě Jezerce
 • 2x ubytování v horské chatě na Visočici
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo a případná silvestrovská večeře
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešit, muzeí, atp.)

Co cestou uvidíš

1. den: Ve středu večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den: V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva a podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kávu z jezvy v místní kavárně na probuzení a vyjedeme do kopců za Sarajevem prozkoumat starou bobovou dráhu a skokanské můstky z olympijských her. Odpoledne se vrátíme do města a po domluvě můžeme navštívit letiště se známým tunelem, který za války sloužil k zásobování města, nebo muzeum mapující události v Srebrenici. Přespíme v místním guesthousu.

3. den: Rozloučíme se se Sarajevem a vyjedeme na jih do pohoří Prenj. To si vysloužilo přezdívku bosenský Himaláj. Naložíme si na záda batohy a vyšlápneme na chatu Jezerce, ležící mezi skalnatými hřebeny, zatopíme v kamnech a odpočineme po výstupu na další den.

4. den: Další den podnikneme výlet na lehko na okolní vrcholy a prozkoumáme více pohoří Prenj. Bude hodně záležet na aktuálních sněhových podmínkách. Odpoledne sejdeme z hor dolů a přejedeme do Mostaru. Jeho historické centrum si projdeme za tmy, kdy je nejkrásnější. Nachází se totiž nad kanály řeky Něretvy, přes které přechází typické arabské mosty podsvícené různými barvami. Spaní v hostelu.

5. den, Silvestr: Vyjedeme na vyhlídku nad Mostarem k ohromnému kříži postavenému po konci války. Podle domluvy navštívíme klášter Blagaj, nebo vodopády Kravica. Večer vyrazíme do vesničky Visočica, kde se potkáme s druhou skupinou a pořádně tu oslavíme Silvestra.

6. den: Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. V odpoledních hodinách podnikneme procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito 1960 m, která se tyčí přímo nad naší chatou. Večer strávíme na stejném místě.

7. den: Ráno vyrazíme zpět domů. Po cestě se ještě můžeme zastavit na dobré jídlo a podle situaci na hranicích dorazíme do Brna ve večerních hodinách. Je možné přespat v klubovně.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.