Podzim na chatách v Bulharsku - PLNO

Termín 27. 10. - 01. 11. 2020
Odjezd27.10. ve 21:00 z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce613
Účastníků8
Cena7 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Chtěli jsme strávit letošní babí léto v zapadlé části Karpat - rumunské Maramureši. To nám bohužel nevyšlo, ale jako milovníci hor jsme se rozhodli nehodit flintu do žita a zkusíme naši podzimní romantiku zrealizovat jinde, v Bulharsku :-)

Myslím, že podzim je nejkrásnější období na horské treky. Pokud totiž vyjde sázka na hezké počasí, objeví člověk krásu zezlátlých trav na hřebenech a rozhledů do pestře zabarvených údolí. Stará planina v tom není výjimkou. Hřeben táhnoucí se 700 kilometrů východní částí Balkánského poloostrova je cestovateli opomíjený, a přitom právě on dal za vznik jménu, které každý známe. Říká se mu totiž "Velký Balkán". Rozmanité a divoké pohoří, které se táhne až k Černému moři, ukrývá nádherná místa spojená s bulharskou historií a tradicemi. Právě v místních klášterech a vesničkách se totiž zachovala původní kultura během dlouhých let nadvlády Osmanské říše. Nám by hřeben Staré planiny asi nejvíc připomínal Nízké Tatry, pouze delší a namísto kleče dominují místním údolím husté bučiny.

Oproti tomu stojí Rila, nejvyšší pohoří na Balkáně. Horská plesa lemovaná ostrou žulou připomínají spíše Západní až Vysoké Tatry. S vděčností se uchýlíme do zázemí celoročně otevřených horských chat, které nám poskytnou přístřeší. V říjnu nám tu budou společníky pravděpodobně pouze místní pastevci a chataři, se kterými snad prohodíme pár slov a panáků rakije, abychom se Balkánu nasytili docela. 

Malá ochutnávka

Náročnost 2+

Všechny výstupy jsou víceméně na lehko, jen s malým batohem. Výpravu by měl zvládnout každý, kdo má vřelý vztah k horám a ujde nalehko 15 km. Pokud by byly denní dávky někomu málo, dá se program upravit a individuálně prodloužit.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná specifická rizika. V horách žijí medvědi a vlci, nicméně střetnutí s nimi je spíše raritou a pravděpodobněji budeme muset odhánět pastevecké psy. Budeme se ale pohybovat ve skupině, a proto nám od nich veliké nebezpečí nehrozí. S podzimem můžeme čekat chladnější počasí, které se může nevyzpytatelně měnit, naše trasa nám ale umožnuje vždy ustoupit do údolí k civilizaci a navíc vede přes útulné chaty, kde budeme přespávat.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Proč se mnou?

Protože chceš zažít takové to podzimní, žertovné potulování. Mám Balkán opravdu rád a Bulharsko zvlášť, mám vždy pocit, že tam jedu za odměnu, že jsem musel být opravdu hodný. Já vlastně asi takovej Bulhar trochu jsem, ale o tom potom. To zjistíš, až bude pozdě, přebijem to rakijou a bude. Těším se na nové trasy, které objevíme, když popletu ty naplánované, na místní lidi a hlavně na bulharské dobroty, ať už ty chuťově bombastické, nebo ty tekuté. Však kdo v Bulharsku neblil, jako by tam nebyl. A co si tak vzpomínám, tak podle této poučky jsem tam tedy ještě nebyl… No pojeď, budeme to napravovat a trochu ti odlehčím život! Honza

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Vzhledem k nastupujícímu podzimu dáme přednost spaní v teple, ulehčíme tak i našim batohům. První noc přespíme v apartmánu. Další tři noci strávíme na horských chatách, kde bude teplo. Budeme ale potřebovat malý spacák, protože ubytování je prosté, na matracích. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo. Po návratu z hor určitě neodmítneme možnost nacpat si břicha výtečným bulharským jídlem před cestou domů.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. I přes jižní polohu hor můžeme čekat ranní mrazíky a hlavně měnící se počasí, je proto dobré být připravený. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

7 290 Kč Cena
27. 10. - 1. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - 3x ubytování na horské chatě a 1x v apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (Belogradská pevnost)

Co cestou uvidíš

1. den:
Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do bulharského města Belovegradčik.

2. den:
Ráno se stavíme na dobrou snídani, ať si po dlouhé cestě trošku dopřejeme. Protáhneme se po nočním přejezdu výletem Belogradčickými skalami. Toto asi třicetikilometrové pásmo je tvořené červenými věžemi, hřiby a jinými útvary červeného slepence. V mnohém může připomínat třeba náš Adršpach. Tato krajina dala vzniknout i impozantní pevnosti doslova zapuštěné do skalních věží, která sehrála nemalou roli v bulharské historii. Její návštěvu si také nenecháme ujít. Odpoledne přejedeme kolem nejvyšší hory Srbska Midžur pod hlavní hřeben Staré planiny. Tam se ubytujeme a odpočineme si po nočním přejezdu. Spánek vevnitř v apartmánu.

3. den:
Přejedeme do centrální části Velkého Balkánu a vystoupáme nalehko hlavní hřeben Staré planiny, nejdelšího pohoří na Balkáně. Přejdeme vrcholy Vezhen (2198 m n. m.) a Kamenitsa a dojdeme do našeho cíle, kterým je chata Echo. Vychutnáme si západ slunce z vršku Yumruka a  strávíme příjemný večer s chatařem, pivkem a polévkou. Trasa ZDE. → 15 km,  ↑ 1250 m

4. den:
Sejdeme z hřebene do vesnice Rozino. Honza dostopuje 10 km pro auto a přesuneme se k Rilskému klášteru. Úžasná stavba, která je v UNESCO.  Hned potom dojedeme do vesnice Sapareva Banya, která se pyšní nejteplejšími termálními prameny v Bulharsku. Mají teplotu 102°C. Zajdeme si do venkovních bazénů, které mají 42°C,  čouhá ti z nich jen hlava a přitom pozoruješ majestátní pohoří Rila. Odpoledne se vydáme do hor. Ujdeme 2 km na chatu Lovna, která stojí na hranici lesa ve výšce 1700 m. Stane se naší základnou na dva následující večery.

5. den:
Celodenní túra do středu Sedmi rilských jezer, jednoho z nejkrásnějších míst celého Bulharska. Vyjdeme na vrchol Otovitsa (2712 m n. m.), ze kterého se spustíme na chatu Ivan Vazov, kde si dáme oběd. Poté se vrátíme jinou cestou přes sedlo Vazov opět na chatu Lovna. Trasa ZDE. Túra se dá dle potřeby zkrátit. Večer si zahrajeme karty,  ohřejeme se, dáme si čorbu a uděláme si příjemný večer.

6. den:
Brzo ráno sestoupíme k autu a přesuneme se do hlavního města Bulharska, do Sofie. Dáme si brunch na Vitosha Street a projdeme si město. Navštívíme Katedrálu Alexandra Něvského a pak hurá domů! Příjezd domů před půlnocí.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.