Portugalsko - podél pobřeží - PLNO

Termín 19. 02. - 01. 03. 2021
Odjezdupřesníme
DestinacePortugalsko
Číslo akce620
Účastníků9
Cena12 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kamaráde, Portugalsko! Je to sice trochu dál, ale o to větší zážitek. Panoramatická města, nádherná architektura, vínečko, pivečko, kafíčko, rybičky, zeleninka, ovocíčko a ty nejfotogeničtější pláže v Evropě s príma vlnama. V únoru příjemné klima a nikde nikdo. Minulý rok touto dobou jsem šel severním pobřežím Portugalska do Santiaga a byla to nádhera a ohromná pohodovka. Tento rok je cílem propojit příjemný trekking na jižním skalnatém pobřeží Algarve s plážemi i s troškou toho kulturního poznání v malých vesničkách, projít legendární Rybářskou stezku, ale také se ztratit s vínem v Portu, Lisabonu, Fátimě, Sintře, Louse, Lagosu. Pozorovat surfaře, západy slunce, prostě udělat si to krásný v této divné době. Přes den chodit, večer si otevřít víno a sledovat šum měst, vesniček a oceánu dálky.  

Takové je trekování po Portugalsku. Teď jen pár holých faktů. Portugalsko je jen o trochu větší než Česká republika a má zhruba stejný počet obyvatel. Tahle "nudlička" na konci Evropy je však stejně jako naše kotlina velmi různorodá. Je zde toho tolik k objevování! Portugalsko je odpradávna ovlivňováno prolínáním odlišných civilizací a dlouhou dobu stálo ve stínu svého jediného souseda, Španělska. To je ovšem velká škoda a kdo sem jednou zavítá, téměř zaručeně propadne portugalskému kouzlu! Kromě přátelského obyvatelstva, skvělé gastronomie a celoročně přívětivého podnebí se můžeš těšit na nedotčenou přírodu ovlivněnou "velkou louží", tedy Atlantským oceánem. Surfařský ráj s chutí portského vína, to je Portugalsko!

Malá ochutnávka

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovku Manáslu (8156 m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Číně, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • Martin vedl v roce 2019 první úspěšný klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - více ZDE
 • Martin vede tento rok 2021 první klubový pokus o výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - více ZDE
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Proč se mnou?

Krom toho, že jsem samozřejmě vtipný, usměvavý a mám rád víno, tak jsem se byl na sklonku listopadu 2020 do Portugalska podívat. Zajímalo mě, jak je to tam teď s tím Covidem a lockdownem a vlastně vypadá. Zjistil sem, že v pohodě, a proto jsem se tam těšil i na Silvestra, kdy nám ale zpřísněné restrikce okolo Silvestrovských oslav výpravu zhatily, a proto se tam vydáváme o 2 měsíce později. V rámci toho jsme si 80% našeho programu projeli. Mám pro Tebe teda vytipované super kavárny, ubytka a treky.

Náročnost 2+

Cestovat budeme vypůjčenými auty, spaní bude zajištěno v guest housech, apartmánech, hostelech. Denně toho dost nachodíme (cca 10 - 15 km) na trecích na pobřeží, ale i v zeleném vnitrozemí, zlatým hřebem bude třídenní trek po Rybářské stezce v Algarve. Tam ujdeme denně 15 - 20 km. Do Portugalska poletíme jen s malým odbaveným zavazadlem, tahat těžké batohy nebude třeba. Vodu a jídlo budeme dokupovat dle potřeby na místě.

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Doprava letecky (letenky nejsou v ceně) z Vídně. Letenky budeme kupovat až na začítku února, kvůli COVIDU. Někteří z nás již mají zpáteční letenky Porto - Vídeň. Cena letenek se pohybuje kolem 4000,- Kč.  Ale pokud to nebude narušovat program, můžeš přiletět odkudkoliv. Klidně z Krakowa nebo Katovic. V Portu si na celou výpravu půjčíme 2 osobní auta, kterými se budeme postupně přemisťovat. Většinu dne prochodíme na trecích a po městech. 

Ubytování

I přes to, že jsou v únoru průměrné teploty v této oblasti kolem 15°C, rozhodli jsme nebrat stany a zvolit všechna ubytování pod střechou. Během celé výpravy budeme spát v místních hostelech a apartmánech. Spaní na plážích v místech, kam se chystáme, je bohužel zakázáno, i to je jeden z důvodů, proč spát vevnitř. Ubytka jsou pěkná a čistá. S sebou tedy bude stačit lehký spacák, který bude sloužit primárně jako hygienická vložka.

Stravování

Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) Žádné jídlo (kromě svačiny na cestu) není třeba brát z domu. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme portugalskou kuchyni a vynikající víno.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v přírodě. Vezmi si proto s sebou oblečení do města i na trek. Vzhledem k tomu, že nám budou vždy k dispozici auta, můžeme klidně cestovat pouze s malými zavazadly a jídlo vždy doplnit po cestě. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Občané ČR mohou vstupovat do Portugalska s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem. Pro vstup do Portugalska není dlouhodobě vyžadován PCR test.

Shrnutí

12 990 KčCena
19.2. - 1. 3. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Zajištění průvodce
 • Veškeré ubytování na místě po celou dobu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Půjčení 2 vozidel po celou dobu výpravy naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy

Program

1. den: 
Přílet do Porta ve večerních hodinách v 17:55 hod . Půjčíme na letišti auta, ubytujeme se v hostelu a dáme večerní vínečko u slavného železného mostu krále Ludvíka s výhledem na staré město. 

2. den:
Kdo chce, může se se mnou jít ráno proběhnout po nábřeží. Poté si dáme na snídani "pastel de nata" a kafíčko. Projdeme si staré město a poprvé nasajeme pořádně atmosféru Portugalska! Po obědě se vydáme na sever a prohlídneme si Bragu a Viano do Castelo, kde si užijeme západ slunce z výhledem na oceán. Večer se vrátíme do stejného ubytování v Portu a zopakujem scénář z předešlého dne. 

3. den:
Dopoledne si zajdeme ještě jednou na snídani do centra města. Před obědem vyrazíme do údolí řeko Douru, kde se dělá to nejlepší víno v Portugalsku. Projedeme malebnými vinicemi s klikatící se řekou kam oko dohlédne. Navštívíme Lamego a v podvečer dojedeme do zeleného pohoří Caramulo na západ slunce Serra da Lousã. Na večer dojedeme do Coimbry (UNESCO), ve které se nachází nejstarší univerzita v portugalsky mluvících zemích. Dáme pozdní večeři. 

4. den:
Přejezd do zeleného pohoří Serra da Lousã. Zavítáme na trek Rota das 5 Aldeias, kde nám budou dělat společnost zelené kopce s vodopády a kamenné vesničky v horách. Ujdeme asi 15km. Odpoledne se posuneme na jih. Naším cílem bude pobřeží regionu Alentejo, konkrétně vesnička Porto Covo ležící na slavné Rybářské stezce, která je součástí soustavy dálkových tras Rota Vicentina. Večer si odpočineme před trekem v místní taverně a podíváme se na krásné pláže v okolí. 

5. den: Ranní krátký přejezd do Vila Nova de Milfontes a zahájení treku jižním směrem do Almograve (15 km). Pobřežní krajině budou dominovat velkolepé skalní útvary okrové a cihlově červené barvy. Stezka několikrát opouští pobřeží a vede hustou vegetací. Některé sekce jsou velmi těsné a dobrodružné. Brzké odpoledne dorazíme do Almograve. Večer strávíme na na písečném pobřeží třeba s koktejl v plážovém baru. Kdyby toho na nás bylo málo, můžeme dojít o kousek dále do vesnice Cavaleiro.

6. den: Ráno se trochu vyspíme a vyrazíme dále na jih. Z Almograve přejdeme do Zambujeira do Mar (22 km). Po pobřežní,plážové cestě budeme postupovat až do Porto das Lapas das Pombas, malého přístavu s rybářskými chatami. Později opustíme pobřeží a vydáme se do vnitrozemí, do nenápadné vesničky Cavaleiro. Odtud stezka vede k majáku u Cabo Sardao. Mezi Cabo Sardao a Entrada da Barca je v moři impozantní čapí hnízdo korunující kamennému sloupu. Stezka končí u malé rybářské osady Entrada da Barca, dále vede už jen po malé silničce do Zambujeira do Mar. Dnešní úsilí bude náležitě odměněno. Zambujeira do Mar je nejmalebnější vesnice na Costa Vicentina.

7. den: Ze Zambujeira povede stezka do Mar do Odeceixe (18 km). Poslední etapa Rybářské stezky nás zavede do města Odeceixe v Algarve. Ve srovnání s ostatními etapami má dnešní den nejnápadnější stoupání a klesání. Stezka vede na jih ke krásné písčité pláži Praia do Carvalhal. Po sestupu strmou cestou na pláž přejdeme přes skalní most. Podél výběhu divoké zvěře vyrazíme i do vnitrozemí. Uvidíme zebry a pštrosy. Na oběd dojdeme do Azenha do Mar, malé rybářské osady se dvěma restauracemi. Od Azenha do Mar trasa pokračuje podél pobřeží až k vyhlídkovému místu Rio Seixe a Praia de Odeceixe-Mar. Po dokončení treku přejdeme auty na legendární Mys Svatého Vincence, k majáku na nejzazším jihozápadním místě evropského kontinentu. Noc v letovisku Lagos, večerní párty. 

8. den:
Hned ráno se vydáme na ikonickou a asi nejznámější pláž v Algarve – Benagli. Na pláž lze buď dojet lodí, doplavat, dojet na kayaku nebo na paddleboardu. Výběr bude na tobě! Odpoledne nás čeká Seven Hanging Valleys Trail (6 km jedním směrem), asi nejkrásnější stezka v Algarve, malebné pláže ukryté mezí skalisky a rozeklaným pobřežím. Noc v letovisku Albufeira. 

9. den:
Ranní přejezd na sever k Lisabonu. Příjezd do Lisabonu zastávka u Ježíše na druhé straně řeky Tejo, odkud budeme mít Lisabon jako na dlani.  Poté se zastavíme u Belémské věže – místa, odkud vyráželi mořeplavci za svými objevy, a my vyrazíme za těmi našemi do historického centra Lisabonu. Ubytujeme se a celé odpoledne si vyhradíme na prohlídku Lisabonu. Projedeme se tramvají 28, a zabludíme v uličkách kde si dáme Pastel de nata a kafíčko. 

10. den:

Tento den bude poměrně dlouhý a uvidíme jak budeme vše stíhat. Probádáme ikonickou obrácenou věž v Sintře a staré město s maorským hradem, bývalé letní sídlo portugalských králů. Také se podíváme na nejzápadnější pevninský výběžek Evropy Cabo da Roca a odtud se mezi skálami a panenskými plážemi přemístíme na pláž "Praia da Ursa". Další zastávka bude Nazaré, legendární Praia do Norte, kde se tvoří největší vlny na světě. Pokud budeme mít štěstí a budou velké vlny, třeba uvidíme něco podobného. Další zastávka Fatima, jednoho z nejdůležitějších křesťanských míst Evropy. Fátima přitahuje věřící z celého světa. Stala se známým poutním místem po tom, co se tu v roce 1917 třem malým dětem údajně zjevila Panna Maria. V pozdní večer se přesuneme do Porta. Pokud bychom nestíhali, přespíme někde po cestě a do Porta dojedeme až další den ráno.

11. den: Dopoledne volný program v Portu. Společný oběd a po něm se vydáme na letiště.  Odlet do Vídně v 17:55 hod.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.