Skandinávie - PLNO

Termín 12 - 22. 08. 2021
Odjezd12.8. v ranních hodinách z Brna (možnost vyzvednutí v Praze)
DestinaceNorsko
Číslo akce626
Účastníků8
Cena14 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Každý má své zamilované místo a jedním z nich se pro nás stala Femundsmarka, náhorní plošina ze stolových hor tyčícími se nad rozlehlým jezerem ve východním Norsku. Právě sem Tě chceme vzít, abys poznal zemi, která je nepolíbená turisty a zachovávají se v ní staré zvyky Sámů. Společně projdeme její divokou stránku pod stolovými horami Store-Svuku a Elgahogny i lesnatou krajinu s jezery kolem ohrad, ve kterých se na zimu shromažďují stáda sobů. Vykoupeme se v tajemné řece Roa, do teče do srdce Fermundsmarky. V těchto místech díky odlehlosti od nejznámějších národních parků Skandinávie, těžko někoho potkáš. Pokud je najdeme, budeme přespávat i v gammách, malých chatičkách budovaných místními rybáři. Taky podnikneme třídenní trek v národním parku Dovrefjell přes ledovcem vyhloubené kaňony, až po vršky dvoutisícových hor, které se i v létě někdy zakryjí sněhem. S trochou štěstí potkáme pižmoně, který byl právě sem vysazen z Grónska po vyhubení v Evropě. Společně si zajedeme do Trondheimu, opravdové perly Norska a neunikne nám ani Lillehammer. Cílem naší výpravy je poznat Norsko tak, jak ho neznají turisté ženoucí se za nejznámějšími jmény, ale jako parta kamarádů, kteří ví, že příběh a dobrodružství se často schovává jinde, tam kde ho většina lidí nehledá.

Vstup do Norska s omezeními kvůli epidemii

Norsko zatím zachovává přísně restrikce a vstup na jeho území není možný. My ovšem doufáme v to, že se i díky zrychlujícímu očkování možností zlepší a do srpna bude rozhodnuto :) A I kdyby ne, už loni jsme si vyzkoušeli naše tajné eso v rukávu - Švédsko. NP Femundsmarka se totiž z větší části rozléhá právě ve Švédsku a to zůstane otevřené téměř určitě. Pokud by to tedy nedopadlo v Norsku, zachováme na 100% charakter výpravy, ale přesuneme se do Švédské části a do hor na Švédské hranici. Změní se tím sice destinace, ale výprava zůstane de facto stejná.

EDIT: Norsko je otevřené pro turisty s kompletním očkováním. (7.7.2021)

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Dubec

Požitkář, chovatel Husky, pedagog, Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky, a už v dílně pilně žehlí skluznici a s železnou pravidelností (hraničící s obsesí) kontroluje stav sněhové pokrývky. Aby ne, lyže jsou jeho vášeň už odmala a nejsou "dřívka", které by nedokázal zkrotit. Miluje všechny styly, ale ze všeho nejradši se koupe v prašanu při freeridu. Možná právě tato vášeň ho dovedla k další zálibě - chovu Sibiřského Husky. Kromě přítelkyně Lenky, tvoří jeho smečku dvě fenky Freya a Ayreene, se kterými se můžeš potkat i na výpravách. Věnuje se s nimi dogtrekingu, a do budoucna plánují i psí spřežení. Kromě toho je taky nadšený surfař, a tak ho tu a tam můžeš vidět i ve vlnách Atlantiku, nejčastěji někde mezi Francií a Marokem. Marťas skvěle doplňuje partu našich průvodců a pokud máš rád psy, nebo adrenalinové sporty, určitě najdete společnou řeč.


Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Celou cestu zvládneme v dodávce, která nám bude mezi jednotlivými etapami zaručovat zázemí. Dlouhou cestu do Norska absolvujeme pouze jednou - směrem TAM. Ušetříme si tam drahocenný čas na místě. Výpravu zakončíme v Trondheimu, odkud se zpátky do ČR přesuneme letecky. Po domluvě je možné nechat si větší věci v autě a vyzvednout si je u nás cca o 14 dní později a ušetřit tak za příplatek za zavazadlo.

Ubytování

Na trecích nám  poslouží stany a spacáky. V Norsku je totiž možné stanovat všude mimo soukromé pozemky a kouzelných zákoutí tu není málo :) Jednou využijeme nádherného ubytování na nám už známé sobí farmě Valdalen gard v roubené chaloupce s krbem a jednou se ubytujeme v guesthousu v Trondheimu.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob, které si přivezeme z domu, ale po cestě není problém doplnit jídlo v místních obchodech. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto do místních restaurací moc nechodíme a vaříme si sami. Vařič a plynovou bombu s sebou. Nic nám ale nebrání po domluvě se zastavit v nějaké restauraci a dopřát si místní speciality.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

14490 Kč Cena
12. - 22. 8. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Noční přejezd trajektem Rostock - Trelleborg.
 • 1x ubytování na sobí farmě Valdalen gård.
 • 1x ubytování v Trondheimu.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Zpáteční letenku
 • Případný příspěvek na zpáteční dopravu do ČR (1500 KČ)
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se ráno v Brně a vyrazíme na dlouhou cestu do Rostocku. Po domluvě můžeme nabrat lidi v Praze, nebo jinde po cestě. Odpoledne se nalodíme na trajekt do švédského Trelleborgu a oddychneme si od auta přes noc šestihodinovou plavbou.

2. den: Ujedeme první metry autem ve Skandinávii. Čeká nás ještě kus cesty až k jezeru Femundem, kam dorazíme v odpoledních hodinách. Postavíme stany na břehu jezera, rozděláme si oheň a pořádně se protáhneme po dlouhém přejezdu. 

3 - 5. den: Vyrazíme na tři dny do nitra náhorní plošiny Femundsmarky. Vedou tu značené cesty, ale terén je tak otevřený, že si můžeme zvolit i svou vlastní cestu. Vystoupáme na vrcholky majestátních stolových hor Store Svuku a Elgåhogny. Femundsmarka je i přes svou jižní polohu jedním z nejchladnějších míst skandinávie a v zimě tu snadno zažiješ i čtyřicetistupňové mrazy. V létě nám to nehrozí, ale pro svou odlehlost si krajina zachovává nezaměnitelný charakter. Žije tu také nejjižnější komunita Sámů, jejichž sobi se přes léto volně procházejí krajinou. Často je po ránu najdeš zvědavě nakukovat i do stanu :) Trek ukončíme zpátky u auta. Přesuneme se do osady Valdalen Gard, kde se ubytujeme v pohodlné chatičce a možná si i dopřejeme nějakou místní pochoutku, je to totiž přímo na sobí farmě!

6. den: Ráno přejedeme do Lillehammeru, kde si doplníme zásoby, prohlédneme si jak krásné městečko tak slavné skokanské můstky ze zimních olympijských her a přejedeme do NP Dovrefjell. Necháme auto na parkovišti a ujdeme první kilometry směrem k horám, než postavíme stany.

7 - 9. den: Vyrazíme na třídenní trek Dovrefjellem. Dovrefjell je nižším a méně známým bratříčkem Jotunheimenu. Jeho hory dosahují ke dvěma tisícům a i v létě můžou být zakryté sněhem. Je to jediné místo v Norsku kde můžeš potkat stáda pižmoňů. Projdeme úzké kaňony cestami, které vyšlapávají jenom ovce a vylezeme na nejvyšší horu Snohettu. Spát budeme ve stanech, nebo kamenných přístřešcích, které občas potkáme.

10. den: Posuneme se jižněji k NP Rondane a podnikneme ještě jednodenní výstup na vrchol Høgronden. O NP Rondane se říká, že je nejkrásnějším parkem v Norsku. Rozhodně tu najdeme zase něco nového, vyšší, strmé hory s nádhernými kontrasty barev. Večer přespíme ve stanu na břehu jezera Antsjoen.

11. den: Přejedeme z hor do Trondheimu a necháme si celý den na projití si jednoho z nejhezčích měst co znám. Spát budeme v guesthousu.

12. den: Odlet z Trondheimu do Prahy.

Náš průvodce se s autem vrací zpět do ČR. Je možné se přidat na cestu autem. Návrat by se tak protáhl do 13. dne a cena za dopravu je 1500 Kč.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.