Silvestr v Chorvatsku - přechod Velebitu

Termín 27. 12. 2020 - 02. 01. 2021
Odjezd27. 12. ve 21:30 hod. v Brně
DestinaceChorvatsko
Číslo akce628
Účastníků8
Cena7 790,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Chorvatsko, stát spojovaný nejčastěji s letní dovolenkou u moře a spaní v autokempech. To ale není nic pro nás! Chci ti ukázat něco spešl, místa, o kterých možná ani nevíš, že se zde nachází. Pojedeme do největšího chorvatského pohoří - Veleího chorvatského pohoří - Velebitu. Do krajiny, která je protkaná ostrými vápencovými stěnami a špicemi. V létě tady moc lidí neuvidíš, a co teprve v prosinci? Vsaď se, že tady nikoho nepotkáme, budeme se tu procházet sami a kochat se krásnými výhledy na Jadran. Společnost nám budou dělat "kuče" - tedy chatky, ve kterých budeme spát. Chorvatský planinárský svaz tu vybudoval krásné bivaky, díky kterým nebudeme muset ani nosit stany. 

Charakter celé výpravy nám určí počasí. Zjistíme aktuální podmínky a je možné, že s sebou vezmeme sněžnice. Je ale docela pravděpodobné, že nebudou potřeba. Upřesníme včas před odjezdem.

Malá ochutnávka

Video z minulého roku

Mrkni na video z akce, která se odehrála na podzim 2017.

Průvodce

Standa Dadák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za zkoušku nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát 2x v guesthousu, dále v bivacích ve spacáku.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na trek v horách jako stan, karimatka, vařič, pohory atd. Kdo nemá stan, nevadí. Jinak stačí občanka, jedeme do EU. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

7 790 Kč Cena
27. 12. - 2. 1. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
V ceně je zahrnuto
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 2x ubytování v guesthousu
 • Poplatky za spaní v chatách
 • Zajištění organizátora a kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
V ceně není zahrnuto
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případný vstup na Plitvická jezera (cca 300 Kč)

Plán cesty

1. den: Večer se sejdeme v klubovně, nabalíme věci a vyrazíme na cestu přes Rakousko a Slovinsko do Chorvatska. 

2. den: Projedeme ranním Chorvatskem a protáhneme si nohy po nočním přejezdu krátkou procházkou a snídaní v místní kavárně. Potom začneme stoupat pod vrchol Stapina do krásně upraveného bivaku Tatekova koliba. Uvnitř udržované chatičky jsou kamna i místo pro deset lidí, čeká nás tak pohodlná noc.

3. den: Naším cílem bude skloniště Struge - bivak pod nejvyšším vrcholem Jižního Velebitu Vaganski Vrh (1757 m n. m.). Čeká nás dlouhá etapa, nicméně příjemným terénem a s nnádhernými výhledy na kaňony Paklenice.

4. den: Přejdeme Vaganski Vrh a hlavní hřeben Jižního Velebitu až k bivaku Vlaškiu Grad, asi nejnovějšímu bivaku na této trase. Zatopíme si v kamnech a vydechneme před poslendím dnem.

5. den, Silvestr:  Brzy ráno vyrazíme na cestu do údolí. Zahřejeme se čajem v hospodě než průvodce dojde pro auto a přesuneme se do městečka Nin, kde se ubytujeme v guesthousu, doplníme zásoby a pořádně oslavíme Silvestra.

6. den: Dáme se dohromady po oslavě a vyrazíme na krátkou procházku po ostrově Vir. Autem se přesuneme k plitvickým jezerům. První den v Novém roce bývá na výpravách se Standou náročný :) proto se dohodneme a podle sil si návštěvu tohoto místa, kde se natáčely filmy o Vinetouovi můžeme nechat i na ráno 2.1. Super je, že v zimní sezónně jsou jezera úplně opuštěná. Užijeme si tak toto krásné místo bez zbtečných davů. Přespíme v guesthousu.

7. den: Ráno se zabalíme na cestu domů. Po cestě ještě zastavíme na dobré jídlo, případně u některé zajímavosti po cestě a vyrazíme směr Brno. Příjezd do Brna je ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. V případě špatného počasí skočíme do Paklenice :-)

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace