Ukrajina vlakem

Termín 14 - 19. 11. 2020
OdjezdOdlet z Pardubic
DestinaceUkrajina
Číslo akce65
Účastníků9
Cena8 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Ukrajina, Rusko a vlastně celý bývalý sovětský svaz je pyšný na svou vlakovou síť. Ambiciózní plány jako výstavba transsibiřské magistrály a dalších železničních tratí se staly pojmem. Rozhodně nechci tvrdit, že se od té doby moc nezměnilo. Na Ukrajině jezdí i celkem moderní IC, ale takovou atmosféru, jako v pravém ruském plackartu, to jen tak někde nezažiješ. Ukrajinu máme moc rádi, ale vždy tam jezdíme autem. Řekli jsme si, že to teď uděláme trochu jinak.  Strávíš 2 noci v ruském plackartu za drkotání širokorozchodných kolejí. Ve vlaku si uděláš horký čaj ze samovaru a vypiješ se svými druhy pár stakanů na dobré spaní. Uvidíš 3 nejznámější města, kdy v každém z nich strávíš jednu noc.  A v  neposlední řadě se zajedeme podívat na raketová sila, ve kterých ještě pár desítek let zpět netrpělivě čekaly jaderné střely, na zmáčknutí červeného knoflíku. To bude teprve zážítek, který nikde jinde neuvidíš.

Krom raketových sil uvidíš taky Kyjev, na který si vyhradíme celý den. Určitě se zastavíme ve Lvově a jejich stylových kavárničkách a rovněž strávíme divokou noc ve Oděse, kde prolezeme ty nejlepší hospody. Po tomhle výletě budeš vědět, jak chutná Ukrajina!

Malá ochutnávka

Náročnost 1

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovku Manáslu (8156 m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Číně, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • Martin vedl v roce 2019 první úspěšný klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - více ZDE
 • Martin vede tento rok 2021 první klubový pokus o výstup na osmitisícovku - Gasherbrum 2 - více ZDE
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

     Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Pro dopravu na Ukrajinu zvolíme novou leteckou linku z Pardubic, do kterých je to odevšad z ČR kousek. Z Pardubic poletím do Lvova. Poté pojedeme vlakem do Oděssy, a z ní dalším vlakem do Kyjeva. Z Kyjeva poletíme opět do Pardubic. Rozhodně vyzkoušíme i Kyjevské metro a lokální autobusy při návštěvě Pervomajsku.

Ubytování

Nocleh je zařízen jak ve Lvově, tak v Oděse, tak v Kyjevě. Zbylé 2 noci strávíme ve vlaku. Na spaní nemusíš tedy nic brát- Doporučuju si vzít ale tenkou deku.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, tak by sis neměl tenhle zážitek nechat ujít! Šašlik, pelmeně, boršč, gombovce a další super jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích a kolibách po naší cestě - takže s sebou nemusíš tahat zásoby. Nakoupit se zastavíme na Ukrajině v místních obchodech = nemusíš s sebou nic vozit. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby, připrav se podle svých potřeb.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat hlavně ve městě. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, v jakém byste strávili tuto roční dobu v ČR. Pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit ZDE.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Doporučuju si udělat kopii pasu.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 8 990 KčCena
14. - 19. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Letenky po trase Pardubice - Lvov a pak Kyjev - Pardubice
 • 2x noční vlak Lvov - Oděsa a Oděsa - Kyjev
 • Veškerou zbylou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování (3x noc v apartmánu Lvov, Kyjev, Oděsa)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy (např. vstup do rakotové základny v Pervomajsku - 300Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v Pardubicích na nádraží/letišti v 19:00 hod = ten den ještě stihneš práci a nemusíš brát dovču. Pozdní přílet - ubytování v apartmánu a kdo má chuť, můžeme ještě zajít na jedno.

2. den: Celý den na Lvov. Zajdeme si na dobrou snídaní a pak přebrouzdáme město - zajdeme do katedrály, náměstí, vylezeme radniční věž. Podiváme se na hřbitov, který je tak výstavní, že se tam platí i vstup. Vylezeme na vyhlídku nad městem a v neposlední řadě si dáme dobré jídlo v bunkru na náměstí. Pak se přesuneme na nádraží, kde nastoupíme do nočního vlaku směr Oděsa.

3. den: Vystoupíme dříve ve městě Podilsk. Koupíme si snídani a přesedneme na lokálku, která nás vezme do Pervomajsku. Taxíkem se dopravíme do muzea, které ukazuje, kde sovětský svaz skladoval své jaderné zbraně. Koukni na VIDEO. Na místě strávíme 3 hodinky a pak se přesuneme zpět do Pervomajsku odkud přejedeme busem do Oděsy. Projdeme si část centra a vyzkoušíme jaký je zde večerní život :-) Spaní v soukromém bytě.

4. den: Ráno skočíme na místní trh, který je úplně jiný než v ČR. Přes den prošmejdíme město, uvidíme operu, potěmkinovy schody, katedrálu a hlavně moře. Potom nakoukneme do Oděských katakomb. Večer nasedneme na noční plackart směr hlavní město, Kyjev!

5. den: Kyjev je snad mé nejoblíbenější město v Evropě. Moc se těším, až Ti ho ukážu. Podíváme se do Kyjevsko-pečerské Lavry, Muzea Velké vlastenecké války, Katedrálu sv. Sofie. Určitě se projedeme metrem a večer zajdeme na Majdan do mého oblíbeného podniku. Večer se na krátko uchýlíme do ubytování, abychom brzo ráno odjeli na letiště. Kdo chce, může na letiště rovnou :)

6. den: Příjezd na letiště a velmi brzkým letadlem návrat do ČR. Přílet do ČR v 7:05 hod = kdo má benevolentní práci a může přijít trochu později. Určitě ještě ten den stihne práci :)