Pamír na koních - Poslední volné místo

Termín 04 - 16. 08. 2021
Odjezd4.8. letecky z Prahy/Vídně
DestinaceTajikistan
Číslo akce690
Účastníků9
Cena22 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Karavana koní se pomalu prodírá přes horské sedlo a tobě se před očima otevírá výhled na nejrozlehlejší pohoří, jaké jsi kdy viděl. Pamír. Kam až dohlédneš jsou jen ledovci pokryté vrcholky sahající do 6000 m. Pryč je ráno, kdy jsi se pohodlně vezl na zádech koně, teď je potřeba mu ulehčit a vést ho po nejisté suťovité cestě dolů k malým vesničkám ve kterých tě čeká jídlo a pověstný pamírský čaj s mlékem, solí a máslem.

Samotná cesta do Khorogu je dobrodružstvím, které nikdy nezapomeneš. Pověstná Pamir Highway postavená na původní obchodní cestě patřící k odvětví hedvábné stezky umí být strastiplnější než samotný pobyt v horách. Je ale bránou do jihozápadního Pamíru. Drsné horské oblasti, kterou obývají etničtí Pamírci, hrdí lidé, kteří se živí hlavně pastevectvím a patří mezi nepohostinnější lidi, které znám. Právě oni byli vždy oporou mnoha horolezeckých expedic dobývajících sedmitisícové vrcholy Sovětského svazu. I my jsme před dvěma lety měli to štěstí poznat jejich způsob života při výstupu na Pik Patkhor, nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu. Spolu s místním průvodcem podnikneme šestidenní výpravu kolem jezer, přes horská sedla a drobné vesnice v horách. Své věci si povezeme na koních. Místní houževnatá zvířata jsou mnohem menší, než jsme zvyklí, ale unesou i nás! Spát budeme pod stanem, nebo v drobných vesničkách. Bude tě bolet zadek ze sedla, budeš muset zvládnout svého koně a udělat si z něj parťáka, ale zažiješ dobrodružství, o kterém budeš vyprávět ještě svým pravnukům! 

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce.

Náročnost 3 z 5

[narocnost]

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Výprava s sebou nenese výraznější rizika, než běžné treky ve velehorách. Budeme se pohybovat po prochozených stezkách od místních obyvatel a vždy se můžeme spolehnout na pomoc místních, kteří patří mezi nejpohostinnější národy. K dispozici budeme mít také satelitní telefon pro krizovou komunikaci pro případ nehody. 

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Letecky z Prahy/Vídně přes Istanbul do Dushanbe. Cena letenky není v ceně výpravy a pohybuje se okolo 17000 Kč. Na místě se dále budeme dopravovat terénními auty a taxíky.

Ubytování

Celkem 6 nocí strávíme v hostelech, kde bude možné si odpočinout, dát si sprchu a doplnit zásoby. Na treku budeme spát ve stanech, příp. u místních rodin doma.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Pro vstup do Tajikistánu je nutný pas s minimální platností 6 měsíců a vízum, které lze vyřídit elektronicky dopředu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

22 990 Kč Cena
4. - 16. 8. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Pronájem dvou terénních aut na Pamir highway z Dushanbe do Khorogu a zpět
 • Pronájem terénních aut do Bachuru a zpět
 • Pronájem koně od místních obyvatel pro každého účasníka (unese tebe a cca 15kg nákladu) na 6 dní
 • Pronájem dvou koní, kteří povezou část našich zavazadel
 • Služby místního průvodce na šestidenním treku
 • 6x ubytování v hostelu
 • Aktivace tarifu pro satelitní telefon s možností oboustranné komunikace
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Leteckou dopravu (cena letenky vychází na cca 17000 Kč)
 • Vízum do Tádžikistánu vč. GBAO permitu pro oblast Khorogu 50 USD
 • Jídlo
 • Individuální pojištění

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy, nebo Vídně do Dushanbe.

2. den: Přílet do Dushanbe, ubytujeme se v hostelu a vyrazíme na prohlídku města. Jak už to u totalitních států bývá, hlavní město je pompézní, plné růžových sadů, vlajek a antických sloupů. Zajdeme se podívat taky na Merkhon - městský trh kde najdeš úplně všechno ale hlavně tisíce barevných misek koření.

3. den: Téměř za úsvitu už budeme stepovat na ohromné parkovišti na kterém se shromažďují terénní auta mířící do Khorogu. Samotná cesta je silným zážitkem. Typické Mitshubishi Pajero pojme 5-8 lidí (děti a zvířata se nepočítají). Když jsme tu byli naposledy, náš řidič se po cestě rozhodl umýt auto pod vodopádem u cesty a zapomněl na batohy na střeše. Celá cesta po Pamir Highway trvá asi 8 hodin a vede po dobrodružné cestě na hranici s Afghanistánem. Naštěstí můžeme několikrát zastavit na občerstvení a protáhnout nohy. Večer spaní v hostelu v Khorogu.

4. den: Hned ráno nás vyzvednou dva jeepy a přejedeme do osady Bachur. Lidé, kteří tu žijí už nejsou etnicky Tádžici, ale Pamířané. Právě od nich si zapůjčíme každý svého koně a v doprovodu místního průvodce vyrazíme na šestidenní trek v horách. 

5 - 8. den: Celkem šest dní budeme putovat západním Pamírem na koních. Naše trasa povede údolími i přes horská sedla okolo 4000 m. Přesnou trasu nám určí místní průvodci, cesty se totiž každým rokem trochu mění. Můžeš s ale těšit na ostré kontrasty zelených údolí s kamenitými suťovisky vedoucími do sedel po Rushanským hřbetem. Z vrcholků jsou vidět sedmitisícové pyramidy v Afghanistánu i nižší, ledovci pojkryté vrcholy Tádžického Pamíru. Pamírští koně jsou výrazně menší ve srovnání s tím, co bychom čekali. V náročných úsecích je spíš povedeme, ale jízdy si užijeme také. Společně si na skupinu pronajmeme také 2 koně pouze na náklad, abychom našim ulehčili. Přespávat budeme v údolích ve stanech, nebo ve vesnicích, které mineme. V takových případech určitě využijeme možnosti ochutnat místní jídlo a promluvit si s domorodci. 

9. den: Poslední den treku dorazíme zpět do Bachuru. Přespíme ve vesnici a oslavíme návrat s našimi průvodci a jejich rodinami.

10 den: Přejedeme auty zpět do Khorogu a necháme si odpočinkový den na jeho prohlídku. Město bylo jak historicky klíčovým bodem na hedvábné stezce, tak později (a i dnes) východiskem pro řadu horolezeckých expedic. Nese si tak bohatou historii. Je velmi snadné narazit tu na zajímavé lidi z celého světa, které přitahují hory, nebo samotná hedvábná stezka, kterou zdolávají na kolech, v autech, nebo pěšky. Večer si můžeme dopřát Khorog fried Chicken :)

11 den: Cesta po Pamir highway zpět do Dushanbe.

12. den: Rezervní den, který věnujeme prohlídce Dushanbe, nebo některé ze zajímavostí v jeho okolí.

13. den: Odlet zpět do ČR

14. den: Návrat

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou.