Putování a seberozvoj: Rychlebské hory

Termín 24 - 29. 08. 2021
Odjezdv 18:00 v Javorníku (okres Jeseník)
DestinaceČeská republika
Číslo akce710
Účastníků9
Cena6 790,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Vyrazit do přírody, putovat českou krajinou, večer lehávat u ohně, každý den spát na jiném místě a do toho se učit novým věcem - tohle bude naše putování v Rychlebských horách a v Králickém Sněžníku :-)

Praktickými metodami se naučíme práci s dechem, kdy téměř okamžitě dokážeme nahradit negativní emoce pozitivními. Naučíme se chytře pracovat s chladem, čímž pozitivně ovlivníme naši nervovou soustavu a hormony a díky tomu můžeme například lépe zvládat každodenní stres. A večery u ohně? Ty budou patřit Smysluplným rozhovorům.

Všechna cvičení, které se na putování naučíme můžeme lehce zakomponovat do našeho "normálního" života a zůstat tak šťastní, silní a otevření krásám i výzvám. Zároveň na sebe netlačíme, vše je dobrovolné a necháváme věci přirozeně plynout.

Pro tuto akci máme i videopozvánku, můžeš na ni mrknout tady :-)

Kdo za tím stojí?

                                                                       

Vítek Novotný

Od malička mě baví poslouchat příběhy. V roce 2017 jsem založil projekt Smysluplné rozhovory, jehož vizí je vracet více hloubky do našich konverzací i vztahů. Pořádáme pravidelná setkání v různých městech v Česku a pro ty, kteří chtějí osvěžit povídání se svými blízkými a kamarády jsme vydali konverzační karty, díky kterým můžeme lépe poznat lidi ve svém okolí.

Otázky mě provázejí celým životem. V současné době procházím integrativním psychoterapeutickým výcvikem, v minulosti jsem absolvoval výcviky v koučování a vzdělávání dospělých. Jako lektora mě naplňuje provázet lidi tématy komunikace, otužování a dýchání.

Další důležitou složkou mého života je pohyb a zájem o to, jak funguje lidské tělo. Od malička jsem byl vedený ke sportům. Očarovaly mě především ty bojové. Přes 13 let jsem na národní i mezinárodní úrovni zápasil v karate. Poté jsem přešel na thajský box a brazilské jiu-jitsu. Věnuji se i józe, (zimnímu) plavání a cvičení s kettlebellem. Do hloubky se zajímám o dechová cvičení a meditaci. Pravidelně praktikuji Wim Hof Metodu, techniky z Pranajámy a freedivingu. V roce 2018 jsem se stal oficiálním instruktorem metody Oxygen Advantage.

Svůj volný čas se snažím trávit co nejvíce v přírodě. Nejraději mám pěší treky, kdy si všechno potřebné nesu na zádech a spím pod hvězdami.

Ondřej Šperka

Díky spolupráci s Expedition Clubem trávím značnou část roku na cestách, kde zastávám naše heslo - vydávat se do míst, která nejsou pro každého. Mimo průvodcování moderuji podcast ExpeTalk. Před pár lety jsem založil projekt "Za Hranici Komfortu", pod kterým jsme uskutečnili několik cestovatelských výzev, mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo taky výprava do města duchů Pyramiden na Špicberkách. A když zrovna nejsem na cestách, tak mě můžete potkat na školách, kde na základě mých cest vedu rozvojové přednášky pro děti.

Dává mi obrovský smysl brát lidi do přírody. Jsem moc vděčný, že díky Putování nezůstáváme na povrchu, ale jdeme do hloubky a tím i společně rosteme. Během naší výpravy budu zastávat roli průvodce, outdoorového poradce a organizátora.

tel.: 608 525 412
email: ondrej.sperka1@gmail.com

Spojení s Expedition Clubem

Tuto skvělou činnost provádějí kluci už nějaký pátek. Jejich projekt nám přišel natolik zajímavý, že jsme se rozhodli s ním spojit své jméno a udělat tuto akci pod záštitou Expedition Clubu. Ptáš se proč?

Letošní rok jsme přidali do své "mise" další položku. Tou je aktivní starost o psychickou pohodu a "klid duše" našich účastníků i nás samotných :-) Je důležité si plnit cíle a posouvat své hranice a mety. V dnešní době je ale stejně důležité dbát na svou mentální hygienu a pohodu. Pro někoho může být strávený čas v přírodě, bez stresu, v klidu či sám se sebou stejně důležitý a obohacující, jako pro jiného vylézt na pětitisícovku. Pracovní nasazení bývá mnohdy destruktivní a přehlcenost mysli je natolik velká, že se z ní nejde bez změny prostředí a cizí pomoci vymanit.

Když za mou přišel Ondra s Vítkem a pověděli mi o svém plánu, hned mě to nadchlo. A pokud chce klub opravdu směřovat i tímto směrem, tak proč nezačít rovnou s nejvyšším kalibrem? Cestou vlastního mentálního seberozvoje? 

Malá ochutnávka

Náročnost 2 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou však nijak přehnané. Ještě jsi nikdy “na težko” s batohem neputoval/a? Nevadí, akce je nastavená tak, že právě toto může být tvoje první příležitost. A máš-li přechody v malíku, o to líp, bude se ti lépe soustředit na práci se sebou samým.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

- Několik dní strávíš v krásné přírodě a odpočineš si od civilizace.

- Naučíš se praktické metody, díky kterým dokážeš ovlivnit svoji náladu, emoce i nervovou soustavu.

- Osvojíš si nástroje, díky kterým dokážeš dobře pracovat se stresem i v ruchu každodenního života.

- Vyzkoušíš si jaké to je denně putovat 15 - 20 km se všemi zásobami a vybavením.

- Potkáš se s podobně naladěnými lidmi.

Doprava

Každý jsme z jiného koutu republiky, sejdeme se tedy až na místě v Javorníku (okres Jeseník). Doporučujeme přijet vlakem, protože v závěru výpravy by se pro auto vracelo horko těžko.

Ubytování

Čtyři noci budeme tábořit ve vlastních stanech, poslední noc přespíme na chatě Návrší pod Kralickým Sněžníkem.

Stravování

Vše si poneseme na zádech, v sobotu bude možnost dokoupit potraviny a na chatě Návrší se vaří a točí pivo a máme tam i nedělní snídani :-)

Shrnutí

6 790 Kč

Cena

8. - 13. 6. 2021

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
  • Ubytování na chatě Návrší (+ nedělní snídaně)
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Know how, které ti předáme 
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
Cena nezahrnuje
  • Jídlo 
  • Osobní náklady 

Jak to bude probíhat?

1. den (úterý):

Sejdeme se v Javorníku (okres Jeseník). Odtud už vyrazíme po svých směrem k Zaječímu vrchu, pod kterým se dnes utáboříme. U ohně si řekneme více k celému putování a rovnou si dáme i první cvičení - zklidnění nervové soustavy pomocí "dechu 428".


2. den (středa):

Ráno nás čeká "neuro rozcvička", po které vyrazíme na dopolední část dnešního úseku. Cesta je lemována krásnými skalkami jako např. "Vysoký kámen" nebo "Šafářova skála". Dojdeme až k oboře s muflony a daňky, kde tě zasvětíme do Wim Hof dýchání, jednoho ze stěžejních bodů našeho Putování.


Večer dojdeme pod Borůvkovou horu, tam se pro dnešní den utáboříme, povíme si něco o stress managementu a ukážeme si metody, jak náš každodenní stres pozitivně ovlivňovat.


3. den (čtvrtek):

Po rozcvičce a snídaní vyrazíme po česko polské hranici a kolem poledne "lehce zběhneme" na polskou stranu k nádhernému skalnímu útvaru "Skalny Mur". Čeká nás tu naučit se další fázi Wim Hofova dýchání a samozřejmě oběd :-) Kolem pozůstatků hradu Karpien se vrátíme na hranici a k večeru se utáboříme pár kilometrů před vrcholem Špičák. Dnes probereme teorii práce s chladem, naučíme se zahřívající dech "Power Breathing" a budeme-li chtít, tak i meditaci na rozvádění tepla - Tummo. Večer u ohně nebudou chybět Smysluplné rozhovory.


4. den (pátek):

Dopoledne doputujeme k nádherným Nýznerovským vodopádům. Byť bude srpen, i tak se můžeme těšit na příjemně studenou vodu a dobrovolníci tak budou moci vyzkoušet otužování v praxi. Nejdůležitější bude mentální část a náš přístup - skočit do vody umí a může každý - my se ale naučíme, jak tuto příležitost využít k práci s nastavením "své hlavy". Tato zkušenost se dá pak krásně přenést do dalších životních situací, my už ale budeme vědět, jak zůstat ve spojení se svým tělem, ve své síle.


Večer se utáboříme u Sokolích skal, z kterých je opravdu impozantní výhled do krajiny. Navíc je tu malebný srub, který s trochou štěstí obydlíme :-)


5. den (sobota):

Dnes máme před sebou poslední den "mimo civilizaci". Půjdeme přes vrchol Smrk, který je s výškou 1127 m. n. m. nejvyšším bodem Rychlebských hor. Dnešek bude mít podobný spád jako ostatní dny - budeme putovat a dál rozvíjet aktivační dýchací cvičení, díky kterému se dokážeme velmi rychle dostat do kontaktu se svým tělem a změnit svou náladu. Odpoledne dojdeme na turistickou chatu Návrší, která nám pro dnešní noc poskytne zázemí, které zahrnuje i zítřejší snídani :-)


6. den (neděle):

Dnes ráno nás čeká opravdová krása. Bude-li nám oblačnost nakloněna, tak si přivstaneme - samozřejmě jen kdo bude chtít - a vyrazíme za východem slunce na Králický Sněžník (1424 m. n. m.). Už jsem ho tam párkrát pozoroval a je to fakt nádhera :-) Po návratu na chatu nás čeká ukončení našeho Putování, dáme si závěrečné vigilie, ve kterých se ohlédneme za uplynulým týdnem, a pak už jen sestoupíme do Starého Města, odkud se dopravíme do našich domovů :-)