Kyrgyzstán - výstupy - PLNO

Termín 15 - 25. 09. 2021
Odjezdupřesníme dle letenek
DestinaceKyrgyzstán
Číslo akce715
Účastníků9
Cena14 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kyrgyzstán. Země hor a tisíců jezer. Země pastevců. Země Ťan-Šanu. Země, jejíž 40% část leží v nadmořské výšce nad 3000 m n m. Začnu nejdřív tím, proč je pro mě jednou z top destinací. Vždy mě fascinovaly hory, a  to především strmé dechberoucí skalní stěny. No a Kyrgyzstán je čistě náhodou takovýchto stěn a hor plný. Navíc je to země přeci jen trochu odlehlejší a nepatří mezi největší bašty světového horolezectví, proto spousta těchto stěn dosud nepocítila dotek lidské ruky, a tudíž ani na jejich vrcholu zatím ještě nikdo nestanul. Tento fakt jen umocňuje pocity, které jsem popsal výše. Je vzrušující objevovat nové a vydat se do míst, která nejsou pro každého!

Do této krajiny se vydáváme již 3 roky po sobě a vždy chodíme krásný trek za Karakolem. Teď je správný čas na změnu! Cílem nyní nebudou dálavy ale výšiny. Vzhledem k množství vrcholů lze mezi techničtějšími výstupy nalézt i také, které spadají do škatulky „choďáky“. I přesto nebude nikdo o nic ochuzen. Budeme putovat od rozkvetlých travnatých strání  až po rozeklané kamenité ledovce. Dostaneme se do odřízlých částí hor, půjdeme po ledovci. Projedeme se Jeepem po krkolomných cestách a užijeme si nekonečné výhledy. To vše završíme výstupem na pětitisícovku Pik Skobeleva. 5051m. Jako třešničkou na dortu bude výhled na sedmitisícový vrchol Pik Lenina, který budeme mít z vrcholu Pik Skobeleva jako na dlani.

Ochutnávka


Náročnost

Výstupy na vrcholy nad 4000m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Na druhou stranu nepůjdeme extrémně dlouhý trek na těžko a výstupy povedeme na lehko ne technickým terénem. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo si chce vyzkoušet svoji první pětku v opravdu odlehlé a zajímavé lokaci :-) Zdravým předpokladem je zkušenost s delšími (5 dní +) treky v horách na těžko.


Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Bezpečnost

Kyrgyzstán je divoká horská země. Jsou zde místa, která jsou opravdu odříznutá od civilizace, a případná pomoc je daleko. V NP Ala Arča se ovšem není čeho bát, budeme se pohybovat kousek od města a pomoc je blízko. Na Alaji je to už trošku horší, ale budeme pořád do 1. dne od cesty pro jeepy. Výstupy sice vedou po ledovcích, ale jsou velmi mírného sklonu a relativně bez trhlin. Např. na Pik Skobeleva není ani třeba lano. Budeme je ale samozřejmě mít s sebou. A neboj se budeš zaškolen/a do ledovcové problematiky a naučíš se základní techniky chůze po ledovci a záchrany. 

Sečteno a podtrženo, jistá rizika zde existují, ale nijak velká nejsou. Terén, kterým se budeme pohybovat, není příliš technicky náročný. V oblasti je navíc provozuschopný vrtulník, který je využíván zejména pro komerční účely, ale v případě nouze může být použit pro záchrannou akci. Pro navigaci máme k dispozici kromě mapy i satelitní přístroj GarminInReach Explorer +, takže si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

Doprava

Doprava na místo bude letecky, let Praha – Biškek. Z Biškeku pojedeme Maršrutkou do NP Ala-Arča, tam pak pěšky. Následně nás čeká celodenní přesun do města Osh, ze kterého pojedeme soukromým jeepem do hor. Návrat do Bishkeku. Je zde možnost odletět již z Oshe nebo tady zůstat a dále si trekovat.

Ubytovaní

Během pobytu v horách budeme spát ve stanu. Nutné budou kvalitní spacáky do minusových teplot. Kolik stanů budeme brát a kdo konkrétně, se dohodne před odjezdem. Zbytek nocí strávíme v hostelech, případně u místních obyvatel. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Většinu jídla do hor si dovezeme s sebou z ČR. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmě vyzkoušíme také místní speciality a pochutiny, ale například instantní potraviny vhodné pro rychlou přípravu v horách na vařiči se zde shánějí těžce. Během treku nebude možnost doplnění zásob, proto je dobré volit skladné a lehké potraviny. ideálně dehydrované pokrmy. S vodou problém není, je však dobré mít s sebou desinfekční tablety nebo jiný prostředek na čištění vody, z důvodu všudypřítomných stád ovcí, koní a jaků.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země budeš potřebovat cestovní pas s platností min. 6 měsíců po vstupu do země. 

Shrnutí

14 490 Kč Cena

15. 09. - 27. 09. 2021

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v Kyrgyzstánu 
 • Veškerou dopravu na místě (maršutky, pronájem soukromých jeepů)
 • Satelitní přístroj a aktivace tarifu pro oboustrannou komunikaci
 • Společné vybavení pro pohyb na ledovci (lana, šrouby, ...)
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých koleg
 • DPH dle zvláštního režimu
 • Pojištění CK proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky do Kyrgyzstánu a vnitrostátní přelet do Oshe
 • Jakékoliv případné vstupy

Co cestou uvidíš

 

1. den: 
Odlet z Prahy a přílet do Biškeku. 

2. den:
Dokoupení zásob. Přesun do NP Ala-Arča kousek za Biškekem, který se pro nás na pár dní stane útočištěm. Trek do Campu Raceka 3200m. Spánek ve stanu.

3. den:
Lehké procházky. Přesunutí tábora do 3500m. Zaučení do ledovcové problematiky. Prostě postupné aklimatizování :-)

4.-5. den:
Aklimatizační výstupy na lehké 4 tisícové vrcholy. Možností výstupů je zde na několik měsíců. Pode podmínek a chuti vybereme 2 vrcholy na které si vylezeme. První vrchol budeme volit lehce nad 4 tisíce. Ten 2. už trošku vyšší k 4500m (pravděpodobně Pik Učitel). Spaní ve stanu. Sestup do Biškeku. Spaní hotel

6. den: 
Celodenní přesun do Oshe 

7.  - 10 den:
Dokoupení zásob. A přesun jeepem 120 km do hor (3 hod). Trek  do BC Pik Skobeleva 5051m. V rámci treku překročíme 4400m vysoké sedlo.  Následný výstup na vrchol Pik Skobeleva z jižní strany. Z vrcholu budeme mít jak na dlani výhled na Pik Lenina 7132m.  Výstup přizpůsobíme podmínkám a síle skupiny, ať máme rezervu. Následný sestup na jižní stranu hor do vesnice Kashka-Suu.

11. den
Přesun zpět do Oshe, prohlídka města (UNESCO). Prošmejdění místních trhů, nákup cetek, prohlídka památek, ochutnávka místních dobrot atd.

12. den
Přejezd/ přelet letadlem zpět do Bishkeku. 

13.den
Odlet zpět do ČR, Osh - Praha. Popř. odlet z Bishkeku den dříve.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Při nepřízni počasí (asi tak, jako že ráno vyjde slunce :D) je třeba mít rezervu, v tom případě 9-11. den žádné výlety :-)