Makedonie na sněžnicích - 2 místa

Termín 13 - 19. 03. 2022
Odjezd13. 03. z Brna ve 20:00 hod.
DestinaceMakedonie,Makedonie
Číslo akce751
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co říct k makedonským horám v zimě? Je tam hóódně sněhu, tak jako na celém Balkáně. Naštěstí jsou pohoří v Makedonii nakloněna lidem, kteří mají rádi zimní radovánky. Dají se tu najít terény, které mají i mírnější sklon a dá se na nich pochodovat bez většího rizika lavin.

Navštívíme zde dvě pohoří. První je Šar Planina, které je v zimě velmi populární. Konkrétně ve středisku Popova Šapka, ze kterého budeme vycházet, nebude nouze jak o zábavu, tak možnosti dát si do těla. Cílem nebude nic menšího než vylézt druhou nejvyšší horu Makedonie Titův vrh a naučit se základy práce s lavinovou výbavou. Druhé pohoří, které navštívíš, je Jakubica. Tady je už turistů o poznání méně, zda-li vůbec nějací. Strávíme zde dvě noci v romantické planinárské chatě, jen za přítomnosti vařiče, karet a sněhu. Naším cílem bude zdolat nejvyšší vrchol pohoří - Solunska Glava 2540 m. Pokud chceš v sobě probudit dobrodružného ducha myslím, že máš o čem přemýšlet!

Malá ochutnávka

Děkujeme Martinovi Zavadilovi za krásné fotky.

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Průvodce tě zaučí v lavinové problematice a naučí tě používat lavinovou výbavu, která je pro tuto akci povinná. Naše cesta vede hlavně po náhorních plošinách, takže pokud budeme obezřetní a neztratíme se, lavinové nebezpečí bude malé. Samozřejmě uvidíme až na místě dle aktuálních sněhových podmínek. Na přechod bude potřeba standardní lavinová výbava - pípák, sonda, lopata. 

Průvodce

Expe Tým

Zatím bohužel není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Adam nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu nejrůznějších kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 1x v Popově Šapce, 1x na horské chatě, 2x na Planinarském domě Cheples. 1x budeme chtít zkusit zimní bivak. takže bude třeba mít spacák s komfortem pod bodem mrazu. A budou potřeba i stany! Noc venku v bivaku je možné nahradit spaním vevnitř, což ale není součástí programu.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Na místě půjdeme na těžko do sedla pod Titov vrh a pak 4 km k chatě Cheples. Zbytek půjdeme na lehko. Vařit budeme na plynových vařičích. Jakmile sejdeme z Šar Planiny, bez problému můžeme dokoupit jídlo nebo si zajít do restaurace.

Výbava

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit ZDE. Nutností bude zimní vybavení na hory a lavinová výbava! Pípák, sonda, lopata. Dále pevné boty, sněžnice, návleky, teplý spacák atd.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pouze občanský průkaz nebo pas.

Shrnutí

8 990 KčCena
13. - 19. 3. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování dle programu
 • Zajištění průvodce
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - můžeš si je půjčit u nás v půjčovně
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd ve večerních hodinách z naší milované brněnské klubovny.

2. den: Dopoledne dojedeme do Skopje. Projdeme se městem, dáme si dobrou snídani a dokoupíme zásoby. Poté se pojedeme lanovkou podívat na Kříž milénia, odkud je krásný výhled na město a okolní hory. Pokud zbude čas, zamíříme do kaňonu Matka. Odpoledne přejedeme do Popovy Šapky (1740 m), kde se ubytujeme v jednoduchém ubytování v horském hotelu. Večer si řekneme vevnitř v teple základy lavinové problematiky a ukážeme si, jak s výbavou zacházet. 

3. den: Vyjdeme brzo ráno a pokusíme se vyjít až na Titov vrh (2747 m), druhou nejvyšší horu Makedonie. Půjdeme zimní cestou, a proto vystoupáme i na vrcholy jako Bakardan (2704 m). Pak sejdeme kousek dolů do sedla a přespíme venku. Pokusíme si postavit zákop/bivak ve sněhu v zimních podmínkách. Kdyby bylo nejhůře, na Titově vrhu je nově zrekonstruovaná kamenná budova, ve které se dá při špatných podmínkách přespat, a proto lze celou výpravu přečkat bez spaní venku.

4. den: Ráno se vyhrabeme ze zákopu, a pokud to sněhové podmínky umožní, půjdeme jinou trasou zpět do Popovy Šapky. Pokud budou podmínky neuspokojivé, půjdeme stejnou, bezpečnou, zimní trasou zpět. Odpoledne přejedeme blíže k pohoří Jakubica do městečka Makedonski Brod.

5. den: Dopoledne si dáme klid a odpočinek na čerstvém vzduchu. Na oběd se stavíme do čtvrtého největšího makedonského města Prilep. Odpoledne dojedeme do vesnice Papradishte a jelikož přes hory nevede žádná cesta, budeme je muset objet přes Velež. Jedna cesta ale přeci jenom přes hory vede, a to železniční. Kdo chce, může jet přímo z Prilepu horským vláčkem 3 km dlouhým tunelem a my jej poté vyzvedneme na druhé straně hor :-) Z Papradishte se vydáme 4 km pěšky k planinarské chatě Cheplez (1450 m), kde strávíme uprostřed hor dvě noci.

6. den: Výstup na lehko až na vrchol Soluňska Glava (2540 m). Pokud budeme mít štěstí, uvidíme až do Soluně, odtud název hory! Výstup povedeme z jihu, kdy prvně vystoupáme lesem na náhorní plošinu a potom mírným terénem až na vrchol. Pokud vše půjde dle plánu, po obědě dosáhneme vrcholu a večer budeme zpět na planinarské chatě Cheplez. Zahrajeme si karty a povedeme debaty o nesmrtelnosti brouka.

7. den: Ráno sestoupíme z hor a kolem oběda vyrazíme zpět do ČR. Cestou se stavíme na teplé, dobré jídlo. Podle časových možností a štěstí na hranicích dorazíme do ČR kolem půlnoci.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace