Reference

Lenka

Silvestr na běžkách v Norsku, průvodce: Adam Stejskal

Adam byl naprosto perfektní průvodce. Vždy měl dobrou náladu, dokázal skvěle stmelit celou skupinu a účastnit se jeho výpravy byla radost. Dávala se cítit jeho schopnost najít rovnováhu mezi volností a vedením – nechával nám dostatek prostoru přizpůsobit si program podle vlastních představ, zároveň nám ale vždy poskytl všechny potřebné informace. Byl plný zajímavostí o navštívené zemi a čas nám příjemně krátil svými cestovatelskými historkami.

Celá výprava vyšla na výbornou – od průvodce, přes lokalitu až po ubytování. To bylo ideální pro naše potřeby: malý útulný srub s krbem, bez zbytečného luxusu, ale s dokonalou atmosférou. Skvělá byla i samotná lokalita s množstvím běžkařských tras v okolí. Velkým zpestřením byl také začátek výpravy, kdy jsme přespali v útulně nedaleko nejvyššího vodopádu ve Švédsku, což dodalo celé akci jedinečný zážitek.

Denisa Schafferová

Horský průvodce 25/26 | 3: Zimní terén a laviny, průvodce: Tom Cimr, Standa Dadák, Lukáš Mádr

Tenhle blok mi dával obrovský smysl. Cítím velký posun – ve znalostech, sebevědomí i respektu k horám.

Celkově bych chtěla říct jedno – kurz horského průvodce byl mým úplně prvním kontaktem s Expedition Clubem a jsem pyšná, že jsem ho absolvovala právě s vámi. Každá další akce, které jsem se zúčastnila, mě v tom jen utvrzuje. Možnost vést vlastní víkendovou akci a projít si všechno od začátku do konce byla jedna z nejcennějších zkušeností.

Tvoříte krásnou komunitu. Je z vás cítit lidskost, vzájemná podpora i to, že si navzájem kryjete záda. Vytváříte prostředí, ve kterém je radost růst. Díky za to.

Lucka

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Pochválila bych autenticitu, bezprostřednost, zas*** počasí, který nám přineslo spoustu zážitků, členy výpravy, průvodce, trasu, trasu B, trasu C i kyselé žížalky za odměnu. 

Lukáše hodnotím královsky. Většího průvodcovského ducha jsem snad ještě neviděla. Jestli Lukáše posíláte jako “nezkušeného” do party na výpravy pod 24, tak tam v tomto ohledu fakt nezapadne:D Cením zodpovědnost, starostlivost, bezvýhradnou péči o všechny členy… I když nás potkal celkem mordor a nevěděli jsme, co se bude dít, věděli jsme, že s Lukynem to bude v cajku;)

S odvahou do míst, která nejsou pro každého - tak už jsem na vlastní kůži pochopila, co tím myslíte. A je to dost návykový. :)

Alice Žertová

Cesta kolem Afriky, FASCINUJÍCÍ KEŇA, průvodce: Filip Vítek

Odvezla jsem si mnoho exotických zážitků. Dostali jsme se až k jezeru Turkana, což považuji za vrchol celé výpravy. A i když pro mě byly některé situace zcela nové, cítila jsem se v rámci možností bezpečně. Výprava tak byla krásně vyvážená – dostatek exotiky a dobrodružství, ale zároveň s pocitem jistoty. Oceňuji také, že jsme program tvořili „online“ podle aktuálních okolností.

S Filipem jsem byla na výpravě poprvé, ale velmi rychle si získal mé sympatie. Vedl naši skupinu tak přirozeně a obratně, že jeho průvodcovskou roli člověk téměř nevnímal. Dokázal stmelit pestrý kolektiv lidí a já jsem se cítila spíše jako součást nové rodiny než jen jako účastník expedice se svým průvodcem. Jeho znalosti a zkušenosti s africkým kontinentem nám přinesly spoustu zajímavých momentů – a bez nich bychom některé situace vůbec nedokázali dobře zvládnout. Řadím ho mezi skutečnou špičku průvodců!

S Expedition clubem jsem se dostala do míst, které voněly exotikou, ojedinělostí, dobrodružstvím a opravdovostí. To je vzácné. Díky za to!

 

Zuzana Cani

Ötztalská haute route - Skialpový přechod, průvodce: Tom Cimr

Oba průvodci byli skvělí a ve skupině panovala dobrá nálada. Po celou dobu se starali o naši bezpečnost. Opravdu musím pochválit celou výpravu – povedla se a ještě dlouho na ni budu vzpomínat. Nejsem sice moc spisovatel, ale hodnotím vše na 1*.

Jana Sramkova

Trekking v Kazachstánu, průvodce: Daniel Bokiš

Jedna z nejlepších dovolených co jsem zažila. Nevěděla jsem co očekávat - neznámí lidi, průvodce (běžné jezdíme po vlastní ose). Ale vše absolutně předčilo mé očekávání. Kazachstán je neuvěřitelně rozmanitá země, s nádhernou přírodou. Tím, že nebyl striktně naplánován program jsme každý den zažili nečekané dobrodružství. Vichřice ve 4000, alternativní šplhání po fixed laně v kanonu, nečekaná pozvánka na nomádskou hostinu v poušti, “výšlap” na až bolestivě větrnou zpívající písečnou dunu, “sprcha” pod improvizovaným teplým radonovým pramenem, vino se skvělými lidmi u jezera pod padajícími hvězdami… zážitky by vydaly na roman, tak takhle radši stačí :))

Pochválila bych všechno:) destinace byla úžasná, superni naplánovány program, hezky napůl trek a zároveň poznávání. Každý den ultra plný zážitku, nádherné přírody, super jídla… i parta byla skvělá!

Dan byl super, cítila jsem se jako na treku/výletu s kámošem. Měl přehled, super nápady, nic nevnucoval, nechával prostor pro spontánní rozhodnutí a zajímal se co zajíma nás. Absolutně nemam co vytknout :)

Pavel Málek

Uganda - Margherita Peak (5 109 m), průvodce: Martin Ksandr

Mám za sebou mnoho expedic a zájezdů s různými cestovkami, agenturami nebo i po vlastní ose. Díky průvodci, skvělé partě i místním ugandským kontaktům se celá akce zařadila na nejvyšší příčky těch nezapomenutelných zážitků. Ještě stále zpracovávám, co všechno jsme viděli a prožili. Bomba.

Antonín Hráček

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča byla totálně skvělá. Se vším si poradila, celou cestu odřídila, odnavigovala a když my jsme odpočívali nebo jedli, tak už domlouvala nebo se připravovala na další destinaci. Nemůžu jí vytknout vůbec nic, dokonce ani nechrápe, jak říkala. :) 10 hvězdiček z deseti

Itinerář byl super, někdy jsme improvizovali, ale všechno v pohodě, vždy jsme se domluvili. Za mě ideálně vyváženo zážitky i odpočinkem, žádné stresy, prostoje ani mrtvá místa. Když někdo chtěl jít jinam, tak jsme se rozdělili a nebyl problém. Veliké překvápko u rybáře Nassera. Čekal jsem bambusovou chýši na břehu moře, kde není ani elektřina, ale vila s bazénem...bomba. Na pozorování želv jsem se těšil nejvíc a byl jsem nadmíru spokojen, že jsme viděli i kladení vajec i už vylíhlé želvičky. TOP zážitek.

Určitě s vámi pojedu na další expedici. Bylo to super!

Martin

Ledovcový kurz, průvodce: Vít "Mrkva" Orava

Vítek byl skvělý – všechno trpělivě vysvětlil a celý kurz s ním byla zábava. Nalákal mě i na opakování skialpu na Amberger Hütte, které plánuje příští rok. Doufám, že se znovu potkáme! :)

Dalibor Kuchař

Cesta kolem Afriky, UGANDA, RWANDA, BURUNDI, průvodce: Filip Vítek

Organizace a přístup Expedition Clubu se od mé první zkušenosti v roce 2019 výrazně posunuly. Dnes bych řekl, že z hlediska zajištění všech náležitostí – víz, letenek, pojištění a podobně – patří Expe ke špičce na trhu.

Samotná expedice byla skvělým africkým mixem zážitků. Zvlášť bych chtěl vyzdvihnout čtyřdenní trek v pohoří Rwenzori v Ugandě. Afrika si většina lidí nespojuje s vysokými horami, a přitom právě Rwenzori nabídlo vše – od deštného pralesa přes vřesovou zónu až po chladné a deštivé horské pasáže.

Velkým zážitkem byla i návštěva Demokratické republiky Kongo, kde vedoucí Filip věnoval maximální pozornost bezpečí a souhlasu všech účastníků.

Rwanda pro mě osobně představovala kulturní šok – v tom nejlepším slova smyslu. Na africké poměry výborná infrastruktura, minimum korupce, bezpečnost, radary na každém kroku… člověk měl chvílemi pocit, že přestal být bělochem v Africe a že jsme tam byli prostě všichni „černí“. 😊

Jana Králová

Víkendovka - Krušné hory, průvodce: Zbyněk Král

Opravdu moc povedená víkendová akce v domácím prostředí průvodce. Takových způsobů, jak ukázat krásná místa, která máme přímo pod nosem si moc cením. Škoda, že to bylo jen na víkend. Takové putování bych si dokázala představit i na celý týden :)

Zbyněk je správně střelený sympaťák. Byla s ním pohoda i velká sranda :) Poradil si se všemi nástrahami okolí :D těším se na nějakou další akci s ním :)

 

Marie Klímová

Retezat s Rock Pointem, průvodce: Pavlína Adam

Pája byla skvělá. Nejen, že nás bezvadně provedla celým Retezatem, ona nás zvládla i podpořit a rozesmát kdykoliv bylo třeba. Byla jedním z mála lidí, u kterých mi vůbec nevadilo dát mapu z ruky a nechat se jen vést, protože jsem věděla, že s ní se neztratíme a zvládne eventuelně všechny problémy vyřešit.

Anna Paločková

Makedonie - přechod Šar Planiny, průvodce: Jirka Střípek

Krásný trek, hory, počasí, skvělá parta, neuvěřitelně dobrá nálada a věčně optimistický průvodce. Byl prostor na změny podle možností a požadavků zúčastněných a průvodce se vždy na názor ptal všech.

Celkově byl průvodce nejlepší, optimistický, skvěle naladěný, pomáhal a byl neuvěřitelně nápomocný a ochotný. Myslím, že dělal spoustu věcí, které nebyly v popisu jeho práce. Člověk se srdcem na pravém místě :)

Jan Blaschke

Nepál - Dhaulágirí trek, průvodce: Standa Dadák

Nepál byl mým životním zážitkem. Když jsem odlétal, měl jsem slzy v očích. Nejsem schopen cokoliv vypíchnout. Bylo toho tolik ...

A průvodce Standa? Skvělý. Moje krevní skupina :-)

Zažil jsem to, co jsem ještě v mé krátké historii cestování nikdy nezažil. Díky Expe a Standovi

Lukáš Križan

Ledovcový kurz, průvodce: Ondra Tůma

Sprievodcovia boli skvelí – všetko vysvetľovali jasne a keď bolo treba, ochotne a trpezlivo pomohli. Najviac oceňujem ich schopnosť improvizovať, čo sa ukázalo najmä pri nepriaznivom počasí. Zároveň s nimi bol výborný pokec, ktorý celý kurz spríjemnil.

  • Profesionálni a priateľskí sprievodcovia

  • Možnosť vyskúšať si záchranu v „reálnych“ podmienkach

  • Výborné jedlo na chate a milý personál