Reference

Lenka

Silvestr na běžkách v Norsku, průvodce: Adam Stejskal

Adam byl naprosto perfektní průvodce. Vždy měl dobrou náladu, dokázal skvěle stmelit celou skupinu a účastnit se jeho výpravy byla radost. Dávala se cítit jeho schopnost najít rovnováhu mezi volností a vedením – nechával nám dostatek prostoru přizpůsobit si program podle vlastních představ, zároveň nám ale vždy poskytl všechny potřebné informace. Byl plný zajímavostí o navštívené zemi a čas nám příjemně krátil svými cestovatelskými historkami.

Celá výprava vyšla na výbornou – od průvodce, přes lokalitu až po ubytování. To bylo ideální pro naše potřeby: malý útulný srub s krbem, bez zbytečného luxusu, ale s dokonalou atmosférou. Skvělá byla i samotná lokalita s množstvím běžkařských tras v okolí. Velkým zpestřením byl také začátek výpravy, kdy jsme přespali v útulně nedaleko nejvyššího vodopádu ve Švédsku, což dodalo celé akci jedinečný zážitek.

Jiří Kiška

Aconcagua (6 961 m), průvodce: Michal Just

Michal je skvělý průvodce – skupině dával dostatek volnosti, ale když bylo potřeba, dokázal převzít roli jasného lídra. Výborně zvolil strategii, zejména rest day v Campu 2, díky kterému se 6 ze 7 členů týmu podařilo vystoupit na vrchol. Uměl nás namotivovat i uklidnit ve vypjatějších chvílích a po celou dobu udržoval skvělou náladu.

Velkým přínosem bylo i prodloužení výpravy o dva dny, které se jednoznačně vyplatilo. Noc po příletu v Mendoze a dvě noci po aklimatizaci poskytly dostatek času na regeneraci a přípravu. Příjemným překvapením bylo také krásné údolí Vallecitos. Celý koncept Aconcagua 360 byl skvěle vymyšlený a rozhodně stál za to.

Po Araratu (5137m) úspěšně na Aconcagua (6962m) jedině s Expedition Clubem!

Martin

Ledovcový kurz, průvodce: Vít "Mrkva" Orava

Vítek byl skvělý – všechno trpělivě vysvětlil a celý kurz s ním byla zábava. Nalákal mě i na opakování skialpu na Amberger Hütte, které plánuje příští rok. Doufám, že se znovu potkáme! :)

Terka Šimková

Outdoorový kurz první pomoci, průvodce: Ondřej Kovářík, Lektorský tým zdravokurzu

Celý tým odvedl opravdu skvělou práci. Moc si cením vaší přípravy i nadšení při realizaci celého kurzu! Skvěle vyvážená teorie a simulace – spousta různých scénářů v různém složení lidí. Nádherné místo.
Holky v kuchyni byly naprosto neuvěřitelné! :)
Opravdu moc děkuju – kurz předčil moje očekávání a cítím se mnohem víc připravená na situace, které (doufám) nikdy nezažiju. ❤️

Alexandra Kubová

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Honza Rejchrt

Neumím si představit lepšího průvodce! Honza je naprostý srdcař, profík a člověk na tom správném místě. Celou dobu mi dával pocit naprostého bezpečí, vždy správně a racionálně vše zhodnotil a skvěle přizpůsobil harmonogram i naše fyzické schopnosti. S ním bych jela kdykoli a kamkoli :) 

Lukáš Križan

Ledovcový kurz, průvodce: Ondra Tůma

Sprievodcovia boli skvelí – všetko vysvetľovali jasne a keď bolo treba, ochotne a trpezlivo pomohli. Najviac oceňujem ich schopnosť improvizovať, čo sa ukázalo najmä pri nepriaznivom počasí. Zároveň s nimi bol výborný pokec, ktorý celý kurz spríjemnil.

  • Profesionálni a priateľskí sprievodcovia

  • Možnosť vyskúšať si záchranu v „reálnych“ podmienkach

  • Výborné jedlo na chate a milý personál

Michal Bernát

Víkendovka: Nejvyšší hory Beneluxu na kole, průvodce: Honza Bořil

Cestování s Expedition Clubem mohu vřele doporučit. Určitě bych ocenil i perfektní webovky, které jsou ve srovnání s konkurencí podobných cestovatelských skupin, jasně nejpřehlednější.

Honzu jsem viděl poprvé až den před odjezdem a musím říct, že se jedná o přátelského a zkušeného průvodce, který ví co dělá.

Martin Jirman

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Lukáš to měl od počátku z mého pohledu neuvěřitelně těžké - zhoršující se počasí, postupně prohlubující se zdravotní indispozice jednoho člena výpravy atd.  Neznám veškeré faktory hrající roli při rozhodování se o dobrodružné ústupové cestě z hřebene třetí den a proto si toto rozhodnutí ani netroufám hodnotit. Co si dovolím hodnotit je charakter Lukáše - přátelský, ochotný vždy odpovědět na doplňující otázky např. k lavinové problematice. Libílo se mi, že se Lukáš neomezil jen na nějakou obecnou "přednášku" k lavinové problematice, kterou by si téma odškrtl z "to do listu".  Průběžně nám v praxi představoval např. jaký svah má jaký sklon, kde jsou převěje, nutnost bezpečných rozestupů atd. Postupně se v rámci výpravy musel logicky více zaměřit na indisponovaného člena výpravy, ale i přes to neopomínal z mého pohledu sledovat a hlavně se i ptát na kondici ostatních. Pomáhal všem členům výpravy s výběrem a následnou přípravou kempovacího místa, nabízel čaj, půjčil vlastní hůlku za tu zlomenou atd. Jeho práci v průběhu výpravy tedy hodnotím určitě kladně a rád se vydám na případnou další výpravu právě s Lukášem.

Na výpravě bych celkově pochválil pohodu, přátelskost, udržení dobré nálady v rámci celé skupiny a to i přes obtížné podmínky . Jednalo se o moji první výpravu v rámci Expedition clubu a potvrdil jsem si tedy jen to, že se nejedná o další "cestovku". Budu se těšit na další výpravu :).

Petr Honc

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)

Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)

Zuzana Cani

Ötztalská haute route - Skialpový přechod, průvodce: Tom Cimr

Oba průvodci byli skvělí a ve skupině panovala dobrá nálada. Po celou dobu se starali o naši bezpečnost. Opravdu musím pochválit celou výpravu – povedla se a ještě dlouho na ni budu vzpomínat. Nejsem sice moc spisovatel, ale hodnotím vše na 1*.

Olda Novak

Dračí hory - JAR, průvodce: Honza Bořil

Za mě úžasná výprava do končin kde nikdo moc nejezdí. Divokost a odlehlost bylo to co mě lákalo a naprosto splnilo moje očekávání. Doprovodný program s návštěvou Krueger parku a Svazijska byl takovou třešničkou na dortu. Náročnost byla taky optimální.

Bořek byl naprosto pohodový průvodce a zároveň perfektně připravený profesionál. Hlavně díky němu výprava dopadla výborně. 

Už se těším na další výpravy s Expe :-)

Jan Blaschke

Nepál - Dhaulágirí trek, průvodce: Standa Dadák

Nepál byl mým životním zážitkem. Když jsem odlétal, měl jsem slzy v očích. Nejsem schopen cokoliv vypíchnout. Bylo toho tolik ...

A průvodce Standa? Skvělý. Moje krevní skupina :-)

Zažil jsem to, co jsem ještě v mé krátké historii cestování nikdy nezažil. Díky Expe a Standovi

Jakub

Dvoudenní výsadek, průvodce: Martina Podhůrská

Tohle byl můj druhý výsadek a hrozně jsem si to užil. Opět jsem zjistil, že na světě existují úžasní, pohostinní a nápomocní lidé. Je skvělé nechat věci plynout a nic neplánovat. 

Tomáš Křížek

Maroko - lezení v Todře, průvodce: Tomáš Kadlec

Maximální spokojenost. Tom je profesionál v lezení, skvělý instruktor a lektor, umí zaujmout a pobavit. Umí přečíst lidi nejen po fyzické, ale i psychické stránce a tím přizpůsobit tempo výpravy. Velké pozitivum je, že dává prostor k diskuzi a přáním všech ve skupině. Organizaci výpravy, tak přizpůsobuje nejen danému itineráři. 

I přesto, že jsem EXPE sledoval už 3 roky, až letos jsem našel čas a správnou aktivitu k účasti. Věřte nebo ne, věděl jsem dopředu, že to bude pro mě osobně něco přelomového a že samotná výprava mě nezklame. Tak se stalo! Od A do Z jsem si to užil. Ve spojením s Tomem a ostatními ve skupině jsem svůj život neskutečně obohatil. Osobně jsem nesmírně rád, že jsem mohl poznat filozofii EXPE. Těším se na další výpravy!

Martin Charvát

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a  otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.

Nikdy jsem moc takto organizovaně  necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super.