Olda Novak
Za mě úžasná výprava do končin kde nikdo moc nejezdí. Divokost a odlehlost bylo to co mě lákalo a naprosto splnilo moje očekávání. Doprovodný program s návštěvou Krueger parku a Svazijska byl takovou třešničkou na dortu. Náročnost byla taky optimální.
Bořek byl naprosto pohodový průvodce a zároveň perfektně připravený profesionál. Hlavně díky němu výprava dopadla výborně.
Už se těším na další výpravy s Expe :-)
Dalibor Kuchař
Organizace a přístup Expedition Clubu se od mé první zkušenosti v roce 2019 výrazně posunuly. Dnes bych řekl, že z hlediska zajištění všech náležitostí – víz, letenek, pojištění a podobně – patří Expe ke špičce na trhu.
Samotná expedice byla skvělým africkým mixem zážitků. Zvlášť bych chtěl vyzdvihnout čtyřdenní trek v pohoří Rwenzori v Ugandě. Afrika si většina lidí nespojuje s vysokými horami, a přitom právě Rwenzori nabídlo vše – od deštného pralesa přes vřesovou zónu až po chladné a deštivé horské pasáže.
Velkým zážitkem byla i návštěva Demokratické republiky Kongo, kde vedoucí Filip věnoval maximální pozornost bezpečí a souhlasu všech účastníků.
Rwanda pro mě osobně představovala kulturní šok – v tom nejlepším slova smyslu. Na africké poměry výborná infrastruktura, minimum korupce, bezpečnost, radary na každém kroku… člověk měl chvílemi pocit, že přestal být bělochem v Africe a že jsme tam byli prostě všichni „černí“. 😊
Jana Králová
Vítek je veselý sympaťák, se kterým se člověk zasměje, ale také se dozví spoustu užitečných informací. Určitě jsem si přišla 100% v dobrých rukou. Celkově chválím pohodovou atmosféru. Všechno plynulo bez zádrhelů nebo nějakého stresu a tlaku a přesto jsme viděli mnoho krásných míst.
Tahle výprava s Expe pro mě byla cennou zkušeností. Dodala mi odvahu k dalšímu cestování a vlastně ještě více rozdmýchala chuť poznávat svět a vlastní hranice. Moc za to děkuji a doufám v mnoho dalších zážitku s Expe! :)
Jiří Kiška
Michal je skvělý průvodce – skupině dával dostatek volnosti, ale když bylo potřeba, dokázal převzít roli jasného lídra. Výborně zvolil strategii, zejména rest day v Campu 2, díky kterému se 6 ze 7 členů týmu podařilo vystoupit na vrchol. Uměl nás namotivovat i uklidnit ve vypjatějších chvílích a po celou dobu udržoval skvělou náladu.
Velkým přínosem bylo i prodloužení výpravy o dva dny, které se jednoznačně vyplatilo. Noc po příletu v Mendoze a dvě noci po aklimatizaci poskytly dostatek času na regeneraci a přípravu. Příjemným překvapením bylo také krásné údolí Vallecitos. Celý koncept Aconcagua 360 byl skvěle vymyšlený a rozhodně stál za to.
Po Araratu (5137m) úspěšně na Aconcagua (6962m) jedině s Expedition Clubem!
Petr Kadanka
Ukočírovat smečku 8 individuí není lehké ale Pája to zvládla výtečně. Největší respekt má však za řízení mikrobusu v Ciudad de Mexico. Mluvit o tom že v horách je jako doma a improvizovat umí tak, že si toho ani nevšimnete, by bylo nošením dříví do lesa.
Lenka
Adam byl naprosto perfektní průvodce. Vždy měl dobrou náladu, dokázal skvěle stmelit celou skupinu a účastnit se jeho výpravy byla radost. Dávala se cítit jeho schopnost najít rovnováhu mezi volností a vedením – nechával nám dostatek prostoru přizpůsobit si program podle vlastních představ, zároveň nám ale vždy poskytl všechny potřebné informace. Byl plný zajímavostí o navštívené zemi a čas nám příjemně krátil svými cestovatelskými historkami.
Celá výprava vyšla na výbornou – od průvodce, přes lokalitu až po ubytování. To bylo ideální pro naše potřeby: malý útulný srub s krbem, bez zbytečného luxusu, ale s dokonalou atmosférou. Skvělá byla i samotná lokalita s množstvím běžkařských tras v okolí. Velkým zpestřením byl také začátek výpravy, kdy jsme přespali v útulně nedaleko nejvyššího vodopádu ve Švédsku, což dodalo celé akci jedinečný zážitek.
Zuzana Cani
Oba průvodci byli skvělí a ve skupině panovala dobrá nálada. Po celou dobu se starali o naši bezpečnost. Opravdu musím pochválit celou výpravu – povedla se a ještě dlouho na ni budu vzpomínat. Nejsem sice moc spisovatel, ale hodnotím vše na 1*.
Honza Klicpera
Pochválil bych všechno! Boží program, boží lezení, boží parta lidí, boží atmosféra. Bez nadsázky to byl pro mě nejlépe strávený týden za uplynulé roky, na tuhle výpravu budu ještě dlouho vzpomínat. Lokality vybrané pro lezení jsou všechny nádherné, ale chtěl bych vypíchnout oblast Rebro v Bosně. Jak řekl jednou básník - naprosté lezecké porno! Atmosféra na výpravě byla neskutečná, smích a dobrá nálada zde byla na denním pořádku. Speciální díky i za možnost přespat den před výpravou v klubovně!
Jsem moc rád, že Martin nešel dělat kariéru v právech, ale místo toho svou energii soustředil do Expedition clubu, protože se pro to prostě narodil! Mimo to, že se stará o chod Expe, tak je i špičkovým průvodcem, obdivuji tuhle všestrannost. Martin umí skvěle balancovat mezi pankáčem a zodpovědným průvodcem, takže se s ním člověk nenudí, ale zároveň nemá strach o své bezpečí. Všem se na výpravě velmi aktivně věnoval, pokládal otázky aby nás lépe poznal. Také chci vyzdvihnout Marťasovu schopnost motivovat, pomohl mi překonat strachy z lead climbingu a za pouhý týden jsem se posunul mílovými kroky. V neposlední řadě mi sednul i Martinův smysl pro humor (někteří členové výpravy by možná nesouhlasili, ale oni to prostě jenom nechápou :D). Díky moc Marťas, budu se moc těšit na další výpravu!
Terka Šimková
Celý tým odvedl opravdu skvělou práci. Moc si cením vaší přípravy i nadšení při realizaci celého kurzu! Skvěle vyvážená teorie a simulace – spousta různých scénářů v různém složení lidí. Nádherné místo.
Holky v kuchyni byly naprosto neuvěřitelné! :)
Opravdu moc děkuju – kurz předčil moje očekávání a cítím se mnohem víc připravená na situace, které (doufám) nikdy nezažiju. ❤️
Martin Charvát
Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.
Nikdy jsem moc takto organizovaně necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super.
Kateřina Gazdová
Expedice na Sokotru byla perfektní. Bezva průvodkyně, skvělá parta a super tým, co se o nás staral. Spaní ve stanu na matracích bylo neskutečně pohodlné a díky bezkonkurenčnímu kuchaři to byl slušný gastro zájezd. Sokotra je přenádherná. Každý kout ostrova nabízí neskutečné přírodní krásy - tyrkysové moře, neuvěřitelné dračince, úchvatné šnorchlování, rozkvetlé lahvovníky, bělostné duny, krásné hory a vádí. Dlouho budu vstřebávat všechny zážitky. Třeba noční výlet na pozorování hvězd na dunách. Od Sokotry jsem měla velké očekávání a trochu jsem se bála, abych nebyla zklamaná. Obavy byly zbytečné.
Pavel Málek
Mám za sebou mnoho expedic a zájezdů s různými cestovkami, agenturami nebo i po vlastní ose. Díky průvodci, skvělé partě i místním ugandským kontaktům se celá akce zařadila na nejvyšší příčky těch nezapomenutelných zážitků. Ještě stále zpracovávám, co všechno jsme viděli a prožili. Bomba.
Barbora Kučerová
Honza je průvodce, který se snaží každému splnit jeho přání – a to včetně objednání počasí. Pod jeho vedením jsme se během chvilky proměnili v partu puberťáků na školním výletě a celý týden byl plný smíchu, dobrodružství i bezstarostného pobíhání po Islandu. A vlastně si myslím, že bychom si to stejně užili i na Měsíci – nebylo to jen o místě, ale hlavně o lidech.
Díky Honzově empatii a zkušenostem měl zájezd ideální rovnováhu mezi demokracií a jasným vedením, mezi plánem a improvizací, mezi akčními výlety a odpočinkem v horkých pramenech. Velký podíl na tom měla i naše skupina – devět lidí různého věku i názorů, kteří si dokázali vyjít vstříc a užít si to společně.
Island je nádherná, ale drsná země. A i když jsem tu nebyla poprvé a jistě ani naposledy, od letoška pro mě zůstane zemí, kterou prozářil smích – ten, který dokáže roztrhat i tu nejhustší mlhu. Díky!
Adéla Štiťáková
Honzík měl profesionální přístup ke všem situacím, které nastaly. Vím, že někdy to nebylo s naší skupinou jednoduché :), ale ke všemu se postavil s naprosto chladnou hlavou.
Zažila jsem už několik běžeckých kempů, ale toto předčilo veškerá má očekávání. Rozhodně tato výprava není pro žádné "princezny", protože se člověk ocitne v nádherné, surové přírodě, která je svým počasím nekompromisní, drsná, ale neskutečně nádherná. Když se k tomu sejde dobrá parta lidí, vznikne nezapomenutelný zážitek, ke kterému vlastně není co dodat. To se musí zažít.
Ivana Lebedová
Vojta je velmi schopný a zároveň trpělivý průvodce. Díky němu probíhala celá akce v pohodě a byla využitá každá chvíle, abychom viděli něco nového. Za mě plný počet hvězdiček.
Cesta byla výborně připravená se snahou plně využít čas. Zároveň byl program bez problémů přizpůsobován aktuální situaci. Na dárečky, které jsme si vzájemně předávali, nikdy nezapomenu. Jak jsem již říkala Vojtovi, byla to nejkrásnější cesta mého života. Moc děkuju.