Ázerbájdžán

Termín 17 - 28. 09. 2021
OdjezdUpřesníme podle letenek
DestinaceÁzerbájdžán
Číslo akce110
Účastníků9
Cena16 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Ázerbájdžán, brána mezi Evropou a Asií. Země ohně a vody krčící se ve stínu Kavkazu, ale především ve stínu sousední Gruzie a Arménie, které přitahují více cestovatelů. Znamená to, že je Ázerbájdžán méně zajímavý? Neznamená! Pojeď s námi na naši první průzkumnou výpravu do této zakavkazské republiky!

Ázerbájdžán je zvláštní země. Směs Turecka, Persie, postsovětského režimu a čerstvě nabytého ropného bohatství. Hornatá země s divokou přírodou s bahenními sopkami, věčně hořícími plameny nad ložisky zemního plynu, mohutnými horami, chudým venkovem, ale i pohádkově bohatým Baku s nablýskanými mešitami a mrakodrapy. Země, kde se můžeš vykoupat v moři (i když falešném), v termálních vřídlech, ale taky v ropných koupelích. Země, kde můžeš obdivovat staré karavanseráje a okázalé chánské paláce, ale také nasávat atmosféru malebného venkova skrývajícího se pod zasněženými štíty Kavkazu. Země, která se otevřela pro cizince relativně nedávno, a proto tam není přecpáno – pojďme toho včas využít!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Honzovi Dejdarovi.

Video z podobné akce v Náhorním Karabachu

Za video děkujeme Vojtovi Bednářovi (točeno v říjnu).

Náročnost 2

Program není nikterak náročný. Budeme však dva dny chodit v horách (na lehko) a kdykoli po cestě využijeme příležitosti vyběhnout někam do přírody.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Ázerbájdžán je bezpečná země. Kriminalita je velmi nízká. Je však třeba se vyvarovat kritice režimu a raději i diskuzím o Arménii a Náhorním Karabachu.

Průvodce

Vojta Lokša

Vojta je staronový člen Expedition Clubu. Nejdřív se s námi na výpravy vydával jako účastník, a to i přesto, že má nacestováno více než my všichni dohromady :-) Po čase slovo dalo slovo, sedli jsme si, probrali naše a jeho možnosti - no a teď ho vítám mezi expedičními průvodci. No a mimochodem, má za sebou sedm let praxe organizování výprav do východní a jihovýchodní Asie a kromě Japonska zná velkou část této oblasti. Chceš do Japonska? Jeď s Vojtou - umí japonsky. Chceš do Číny? Jeď s Vojtou, strávil tu 2 roky života a umí plynně Čínsky. Chceš do Indonésie?  - Jeď s Vojtou, učí se indonésky. Vojta se prostě vyzná :-)

Facebook zenitse@seznam.cz Reference

Doprava

Poletíme společně z Prahy/Vídně do Baku. Koupi letenek domluvíme společně na stejný termín. V Baku si to projedeme MHD a potom na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa. Především do horských silnic je tahle prověřená sovětská klasika ideální. Řídit bude průvodce a 1-2 další řidiči z řad účastníků.

Ubytování

Po celou dobu výpravy budeme spát v místních hotelech. Stany a karimatky tentokrát necháme doma. Na naše způsoby bude výprava poměrně komfortní :-) Pokoje budou povětšinou po 2-4 lidech. 

Stravování

Občerstvení a stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Pokud jsi ještě neochutnal místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Ázerbájdžánská kuchyně je směsí turecké a perské. Naprostou klasikou je plov (rýže ochucená šafránem s bylinkami, zeleninou a masem), jinak se setkáš se spoustou masa, plněnými knedlíčky, několika druhy chleba, rajčaty, lilky a čerstvým sýrem. V horách bude nejlepší vsadit na domácí stravu přímo u hostitelů. To samozřejmě doplníme degustací místního vína, koňaku a vodky, případně čaje.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum a vstupní formality

Do Ázerbájdžánu je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců po skončení akce. POZOR! Ázerbájdžán odmítá vstup lidem, kteří mají v pasu důkaz o návštěvě Arménie. V případě návštěvy Náhorního Karabachu může dojít i k udělení doživotního zákazu vstupu do Ázerbájdžánu. V takovém případě je nutné si včas vyřídit čistý pas.

Vízum do Ázerbájdžánu se vyřizuje předem na internetu, stojí 23 USD. S jeho vyřízením ti pomůžeme. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

16 990 Kč Cena
17. - 28. 9. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vízum
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: 
Do Ázerbájdžánu odletíme z Prahy/Vídně s přestupem v Istanbulu nebo Kyjevě. Je zde možnost přímého spoje z Budapešti, kam bychom se dostali společně z Brna naší expediční dodávkou - rozhodneme se podle ceny letenek. Přiletíme-li rozumně, projdeme se po městě.

2. den: 
Dnešní den strávíme v metropoli Baku. Projdeme si jak staré Baku a historické monumenty jako zoroastriánský Chrám ohně, tak i moderní architektonické výstřednosti – plamenné věže či kulturní centrum Heydara Aliyeva. Odpoledně můžeme zajít na pláž a okoupat se. Večer strávíme v hotelu a okoštujeme místní pálenku.

3. den:
Jižně od Baku se nachází Qobustan – oblast proslulá zaprvé petroglyfy starými až pět tisíc let, zadruhé množstvím miniaturních bahenních vulkánů. Není moc míst na světě, kde lze takové úkazy vidět, a není moc míst na světě, kde se v nich dá i vykoupat :-D Sopky jsou směsicí horké vody a plynů a bublají po celý den i noc. Po cestě se zastavíme u významné mešity Bibi Heybat, ze které je výhled na masivní ropná pole.

4. den:
Z Baku vyrazíme na sever Ázerbájdžánu. Zastavíme u „hořící skály“ Yanar Dag, „cukrových“ růžovo-bílých hor a nádhernou cestou pozdě odpoledne dojedeme do horské vesnice Xinaliq (pokud bychom se zdrželi po cestě a nestíhali, přespíme ve městě Quba a do Xinaliqu pojedeme druhý den ráno).

5. a 6. den: 
Kdyby byl Ázerbájdžán v Evropě, Xinaliq je jednou z nejvýše položených vesnic. Nachází se na dohled od dagestánské hranice ve výšce 2 350 m a už jen samotná cesta tam je zážitek, stejně tak jako ubytování, protože budeme bydlet u místních, s čímž souvisí i degustace horské kuchyně (masožravci si zajisté užijí, vegetariáni nechť se raději předzásobí sušenkami – takhle vysoko nic moc neroste). Ve vesnici strávíme dva dny, budeme chodit po okolí, bavit se s místními, navštívíme nedaleké vodopády, Chrám ohně, případně vyjedeme do jedné z okolních vesnic. Silnější jedinci mohou na vlastní pěst vylézt stejnojmenný vrchol nad vesnicí vysoký 3713 m.

7. den: 
Z hor se vydáme do vnitrozemí Ázerbájdžánu, přesun nám zabere celý den, ale zpestříme si ho zastávkami. Okoukneme Naftalan – město proslulé údajně léčivými ropnými lázněmi, skalní svatyni Diri Baba nebo mešitu Jummah. Pokud budeme chtít, můžeme zajet do vesnice Lahic, která je známá, kromě svého krásného okolí, taky kovotepci a dřevěnými domy.

8. den: 
Prozkoumáme historii Ázerbájdžánu. Zavítáme do města Sheki, které leží na historických karavanních stezkách. Pyšní se historickým karavanserájem a honosně dekorovaným palácem chánů. V jednom z nich přespíme.

9. a 10. den:
Ráno navštívíme místní tržnici. Potom přejedeme do druhého největšího města Ázerbájdžánu, Ganjy. Při přejezdu budeme projíždět polopouštní krajinou, takže můžeme sjet z cesty a vyzkoušet, co naše Lady dovedou. Kdo chce, může se vykoupat v největší přehradě Kavkazu Mingačevir. Město Ganja se pyšní památníky perských básníků, šedivými pozůstatky Sovětského svazu i podivným domem postaveným ze skleněných lahví. Večer vyzkoušíme místní víno z nedalekých vinic. Pokud zbude čas, můžeme zajet více na jih pod Baku, až k hranicím s Íránem. Tyhle dva dny jsou spíše na objevování a budeme se moct zastavit, kde nás to klepne přes nos, mimo známé turistické trasy. Nebudeme se nikam hnát.

11. den: 
Vrátíme se z vnitrozemí zpět do Baku a když zbude čas, skočíme na jih od města k moři. Odletíme večer, případně druhý den ráno.

12. den: 
Návrat do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace