Mongolsko - přechod zamrzlého jezera Khovsgol

Termín 18. 02. - 04. 03. 2023
OdjezdUpřesníme dle letenek
DestinaceMongolsko
Číslo akce117
Účastníků9
Cena23 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Tato expedice tě zavede hluboko do vnitrozemí euroasijského kontinentu, daleko od civilizace a hluboko pod bod mrazu. Cílem naší výpravy bude přechod největšího jezera v Mongolsku - Khovsgol Lake (Chövsgöl núr). Společně přejdeme jezero ze severu na jih, 150 km dlouhou trasou. Po celou dobu expedice si všechny věci potáhneme sami na saních a budeme se prát s mrazy, které touto dobou mohou klesnout i pod -30 stupňů Celsia. Samotný přechod bude trvat cca týden. Aby toho nebylo málo, pokusíme se ještě přes samotným přechodem vystoupit na nejvyšší horu pohoří Sajany - Munku Sardyk (3491 m). Toto pohoří stoupá hned od pobřeží a na severním konci jezera vytváří nezapomenutelný horizont, který budeme mít po první dny přechodu v zádech. Výstup na tuto horu v zimě a k tomu z mongolské strany bude sám o sobě zajímavým počinem. Abychom nezůstali pouze u bičování mrazem, tak první týden v březnu se v okolí jezera koná tradiční Khovsgol Ice Festival, který nám zajistí zajímavé zpestření po týdnu v mrazáku a určitě nám dohodí nějaké místňáky k hlubokým filosofickým rozhovorům nad sklenkou vodky :-D

Hádám, že teď spoustě z vás v hlavě vyvstala otázka "Proč bych měl/a chtít jet do Mongolska a jít týden v třeskutých mrazech přes zamrzlé jezero, kde nic není?" Na první pohled se to může zdát jako hloupý nápad, ale já si myslím opak. Týden budeme existovat pouze v souznění s přírodou a našimi myšlenkami.  Napřeme smysly k tónům praskajícího ledu a základním životním potřebám a beze shonu budeme vnímat okolní krajinu a vymažeme si na tu dobu z hlavy všechen mentální šum. 

Ochutnávka 

Náročnost je 4+ z 5

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Polární expedice mají dvě roviny náročnosti. Tu fyzickou, kdy musíš být schopný ujít celou vzdálenost s polárnickými saněmi plnými materiálu, čelit překážkám, které připraví příroda a v neposlední řadě mít rezervy na případné problémy. Tou druhou je náročnost psychická. Polární prostředí vytváří neustálý nekomfort, který vyžaduje jistou houževnatost a zkušenosti. Morálka v týmu je stejné důležitá, jako naše fyzická kondice.

Teploty na jezeře můžou v zimě klesat k -40°C, pravděpodobněji se budou držet okolo -20°. Připraveni ale musíme být na vše. Budeme po celý týden spát venku na otevřené ploše, tudíž nás může zastihnout i velký vítr. Dalším možným aspektem, který může klást nároky na tvé schopnosti, je výstup na Munku Sardyk. Výstup není sám o sobě technicky náročný, ale budou se hodit mačky a možná i cepín. Kdo nechce vrcholit, může počkat ve vesnici.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují kruté mrazy a možné vichřice. Jak bylo řečeno, teploty se mohou dostat i k -40°C a v kombinaci s možným větrem to nevěstí nic dobrého :-) Proto je velmi důležitá dobrá materiální příprava. Led se určitě neproboří, bude mít až dva metr tloušťky. Poneseme s sebou satelitní zařízení pro oboustrannou komunikaci, přes které bude možné náš pohyb celou dobu sledovat. Krom toho je na polovině jezera i GSM signál. Po jezeře jezdí v zimě vozidla, a proto není problém si kdykoliv zavolat odvoz nesmrtelnou Buchankou - UAZ.

Výpravě bude zároveň předcházet společné potkání spojené s konzultacemi ohledně výbavy.

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Doprava

Letecky do Ulanbátaru. Letenka není v ceně výpravy. Veškerá další doprava na místě už ano. Cena letenek se pohybuje okolo 30000 Kč

Ubytování

Venku ve stanu. Jinak v jurtách, u místních v guesthousech a v hromadné dopravě. Veškeré ubytování je v ceně výpravy. Výbavu na spaní společně zkonzultujeme na schůzkách před expedicí.

Stravování

Jídlo na přechod si povezeme z ČR. Budeme potřebovat hlavně dehydratované jídlo, které v Mongolsku jen tak neseženeme. V civilizaci vyzkoušíme místní speciality, které ne každému chutnají, ale já osobně se na ně těším :-) 

Výbava

Výbavu budeme společně konzultovat. Minimálně jednou se před výpravou všichni potkáme a probereme veškeré potřebné vybavení, případně budeme konzultovat s průvodcem individuálně. Krom osobní výbavy, oblečení, spacáku, karimatky atd budou zapotřebí polárnické saně a nesmeky. Zapůjčení polárnických saní, vč. postrojů je v ceně výpravy. Podle aktuální předpovědi zvážíme i lyže, příp. sněžnice. Pravděpodobně ale půjdeme po odkrytém ledu.

Vstupní formality, víza, očkování

Pro občany České republiky je pro vstup na území Mongolska nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost. Podmínky pro vystavení víz najdete zde. Cena je 60 euro. Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě nic kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Podrobnosti ohledně povinnosti očkování proti Covidu najdeš ZDE - aktuální restrikce budeme sledovat.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

23 990 KčCena
18.2. - 4.3.2023Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování v Mongolsku (min 5x, příp. více dle změn v plánu)
 • Veškerá doprava na místě
 • Permit do pohraniční oblasti
 • Zajištění zkušeného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace před expedicí. Osobní schůzka s průvodcem.
 • Zapůjčení polárnických saní a postrojů, příp. maček na výstup na Munku Sardyk.
 • Satelitní zařízení Garmin InReach pro oboustrannou komunikaci a sledování
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, opravná sada)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (cca 30.000 Kč) k datu 2.8.2022
 • Vízum (cca 60 eur)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy - Vídně do Ulánbátaru.

2. den: Přílet do Ulanbátaru. Projdeme si město, ubytujeme se na noc a využijeme zbytek dne k zajištění dopravy směrem k Moronu a jezeru Khovsgol. Dokoupíme benzin do vařičů, plynové bomby a případně další vybavení. Pokud to stihneme, navštívíme Gandan Khiid - největší budhistický klášter na území Mongolska, příp. muzeum národní historie.

3. den: Celodenní doprava k jezeru. Cesta místní dodávkou je dobrodružstvím sama o sobě, rozdělíme si ji alespoň dobrým jídlem ve městě Murun. Pokud poletí letadlo, můžeme zvážit i tuto variantu dopravy, ovšem vnitrostátní přelet není v ceně.

4. den: Příprava expedice + transport na sever jezera.  Večer už strávíme ve stanech v táboře pod horou Munku Sardyk 3491m.

5. den: Pokud bude dobrá podmínka, v rámci jednoho dne vystoupíme na Munku Sardyk 3491 m. 

6. - 11. den: Šestidenní přechod jezera Khovsgol - 150 km. Vodní plocha je nevyzpytatelným terénem, může nabídnout hladký led po kterém přímo poběžíme, nebo nám do cesty postaví tarasy z nahrnutého ledu. Budeš usínat s tóny praskajícího ledu a trnout, jestli praskliny neběží přímo pod tvým stanem. Nemusíš se ale bát, tloušťka ledu tu dosahuje i dvou metrů :)

Po přejití jezera si dáme horkou lázeň v místní veřejné sauně.

12. den: Navštívíme Khovsgol Ice Festival, kde místní vysekávají do ledu sochy, pořádají na ledě zápasy a závody na spřeženích.Tyto dny nám zároveň slouží jako rezerva v případě špatného počasí.

13. den: Celodenní cesta do Ulánbátaru. Nebo letecky

14. den: Odlet odpoledne domů

15. den:  Návrat domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.