Bolívie a Peru - PLNO

Termín 05. 04. - 02. 05. 2022
Odjezdpo dohodě, záleží na odletu
DestinacePeru,Bolívie
Číslo akce452
Účastníků9
Cena31 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Neříkej, že se Ti o tom nikdy nezdálo? No a teď je to tady, Tvůj dávný, mokrý andský sen! Indiánky v buřinkách, elixír lásky z lamího fetusu, Silnice Smrti z Altiplana do Amazonie, kolébka andské civilizace Tiwanaku a to vše jen tak - pro začátek. Po přejetí největší solné pláně světa si dáme ještě severní okraje pouště Atacama, nebo hřbitov lokomotiv. Pak si koupíš si dynamit, koku a pálenku, aby si pomohl horníkům v Potosí, naučíš se kečuánsky na největším ostrově na jezeře Titicaca a uvidíš panenku Marii Copacabanskou, patronku And. Veř mi, modlení a koka pomáhají, až budeš v 5400metrů nad mořem. Říkal jsem si, kamarád má ostrov, bylo by fajn se za ním zastavit a přespat, je sice z rákosu a v noci je tam zima, ale představ si těch líbítek na chlubítku, až řekneš, že si spal u indiánů na plovoucích ostrovech!.. a nějaký deky navíc se taky najdou. Zahřát se dá v termálech, ale až po Machu Picchu a tam je třeba nejdříve dojít džunglí - neboj, je to podle kolejí, tam se nemůže nic stát, když tunelama půjdeš rychle. Tři dny dáme přímo v deštným pralese, v amazonský džungli na řece Madre de Dios. Chytnem kajmana, piraně, malárii, jej! tak tu sem prý psát nemám! Ale zážitků z džungle bude jistě dost, protože pak už je to jen nuda - lítání nad obrazci v Nazce, popíjení Pisca v pouštní oáze Huacachina, buggyny v poušti, pokálené guano - ostrovy plné pelikánů, tučňáků a lvounů, sem tam nějaký delfín a gastro hody v pohodový Limě. Tak já nevim, stačí to na bezva dovču? Popřemýšlej

Co uvidíš

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Průvodce

Pokud můžu o někom říci, že je znalec tohoto kraje, je to právě On! Byl tady 20x - 30x možná to ještě podhodnocuju. Honza se zde bude "aklimatizovat" před svojí další cestou přes Amazonku.

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je podívat se do amazonské džungle. Poznat život ve městech ve čtyřech tisících metrech, užít si solné pláně bílého nekonečna, macaté kaktusy, termály i plameňáky, vidět Měsíční údolí, stříbrné doly a vystoupit a užít si výhledy z pětitisícových hor. Na indiánských tržištích chceme nakoupit pecka suvenýry, ochutnat výborné, nepůvodní pstruhy z jezera Titicaca, dostat se na vrchol Machu Picchu a tak jako místní jen na pusu plnou koky ujít kilometry v krajině bájných inckých měst. Chceme přespat v palmové oáze, vidět obrazce v okolí města Nazca, užít faunu na Galapágách pro Chudé a sestoupit do katakomb, kde je pohřbený Francisco Pizarro. Taky máme v plánu ochutnat místní víno, pálenku a všechny recepty zdejších obyvatel :-) 

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Nyní se cena letenky z Prahy/Vídně pohybuje okolo 20 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Na místě se budeme přepravovat všemi možnými dopravními prostředky - teréňáky, taxíky, autobusy, lodí, letadlem a dokonce i lanovkou.

Ubytování

Ubytování bude vyhledáváno dle dostupnosti v levných hotelech, hostelech a rodinných penzionech. Přespíme také na plovoucích ostrovech, či pralesní lodge. Vše se bude řešit až na místě. Součástí expedice jsou i 4 noční přejezdy se spaním v poměrně pohodlném autobusu. Určitě je třeba si s sebou vzít vlastní spacák.

Stravování

Vařit rozhodně nebudeme, čerstvé ovoce k snídani a pro fajnšmekry i k večeři, ty nejsendvičovatější avokádové sendviče, čaj z koky, místní speciality jako grilované morče, ceviche nebo arašídová polévka. Stravování na ulici i v restauracích, je to levný kraj. Stravování si řeší každý sám - ale zásoby netahej - v Peru i Bolívii je levno a koupíš tam vše, co potřebuješ.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy se pošle 2 měsíce před akcí. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro vstup do Peru a Bolívie není třeba víz. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Peru.

Výrazně doporučuji obstarat si očkování proti žluté zimnici. Doporučuji rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování zde není žádné povinné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

31 990 Kč Cena
5.4. - 2. 5. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou společnou dopravu na místě
 • 3 denní tour teréňáky na Salar del Uyuni
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Podklady v elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu + vnitrostátní leteckou přepravu v Peru (150 USD)
 • Veškeré vstupy do památek i rezervací cca 70 USD
 • Fakultativní 3 denní výlet do džungle cca 200 USD

Plán cesty

Program expedice je orientační, ale již vícekrát vyzkoušený. 

1. den: Odlet z Vídně

2. den: Přílet do La Pazu - odpočinek po dlouhém letu. Aklimatizace. Přeci jen La Paz se nachází ve výšce 3600 m a letiště je ve výšce 4000 m n. m.

3. den: Aklimatizace, El Valle de la Luna – měsíční údolí + výlet zbrusu novými MHD lanovkami napříč městem. Městské trhy.

4. den: MTB sjezd silnice smrti z vysokohorského sedla El Cumbre až do amazonské oblasti Yungas během jediného dne! Na konci zasloužené koupání v tropické řece. Vhodné pro blázny i sváteční jezdce, krom smrti se není čeho bát!

5. den: Ruiny možná nejstaršího města světa Tiwanaku (UNESCO). Kdysi nejmocnější kultura v Andách, od níž se učili i Inkové. Jejich efektivní zemědělské metody dodnes nedokáže napodobit ani chemie! Jejich zánik a vědomosti jsou dnes již jen legendami, ale jisté je, že se Inkové měli od koho učit. Noční přejezd k solným pláním.

6. den: Salar del Uyuni tour. Hřbitov parních lokomotiv, nekonečná solná poušť a noc v hotelu ze soli.

7. den: Salar del Uyuni tour. Salary,vulkány, arbol de piedra – zkamenělý strom, barevné laguny, plameňáci a večer láhev vína.

8. den: Salar del Uyuni tour. Gejzíry, zelená laguna, termály, poušť Salvátora Dalího. Večerní přejezd do Potosí, noc v hotelu.

9. den: Návštěva dolů v Potosí. Bývalé největší stříbrné doly na světě, v nichž zemřelo na otrockou práci až 9 miliónů lidí. Podíváme se do hlubin za plného provozu. Je dobré dělníkům vždy vzít nějaký ten dárek, nakoupíme dynamit a listy koky a limonádu, to je vždy potěší. Prohlídka centra města, noční odjezd.

10. den: Příjezd do La Pazu v brzkých ranních hodinách. Odpoledne přejezd k jezeru Titicaca. Povinný spánek a dobrá strava po náročném přesunu:-) Prohlídka poutního městečka Copacabana, západ slunce na hoře Cerro Calvario (UNESCO) .

11. den: Isla de Sol, přechod hřebene posvátného ostrova Inků, výhledy na celé jezero a velkou část hřebene Královských Kordiler, přejezd hranice do Puna, Peru.

12. den: Puno, Plovoucí ostrovy Islas flotantes s komunitou místních indiánů, a možná návštěva pohřebiště kultury Cola s typickými pohřebními věžemi. Noční odjezd do Cuzca.

13. den: Cuzco, ranní příjezd, odpočinek, prohlídka historického centra města (UNESCO).

14. den: Přejezd přes svaté údolí Inků na druhou stranu hor. Zadními vrátky vstoupíme, přes tříhodinový trek džunglí, do Aquas Calientes – vesničky pod ruinami Machu Picchu.

15. den: Machu Picchu - celodenní prohlídka nejkrásnějších ruin světa, večer možnost koupání a relaxu v termálech.

16. den: Z Machu Picchu se nebudeme vracet stejnou cestou, ale půjdeme podél řeky Urubamba, 30 km podél kolejí slavného Peru expressu. Budeme opisovat Inca trail, ale o údolí vedle až do Ollaytalltambo, místa poslední velké vzpoury Inků proti Španělům. Prohlédneme si místní terasy a chrám s ohromných monolitů. Přespíme v Cuzcu.

17. den: Přelet do peruanské džungle v Puerto Maldonado

18. den: Puerto Maldonado

19. den: Puerto Maldonado

20. den: Cuzco – snídaně na ranním trhu, dopolední volný program v centru pupku světa, možnost doprohlédnout, co se jindy nestihlo, odpolední odjezd nočním autobusem přes Andy k oceánu.

21. den: Nazca, Ica - Huacachina. Ranní pozorování obrazců v okolí města Nazca, dle dostupnosti bude pro zájemce možnost využít přeletů malým letadlem nad obrazci, ostatní mohou využít vyhlídkových plošin. Polední přejezd do oázy v pískové poušti, obklopené až 80 metrovými dunami. Pro zájemce buginy v poušti při západu slunce, večer míchačky v baru a spát nasr...čky po náročném programu na Altiplánu.

22. den: Ranní řádění v dunách pouště, oběd ve městě Ica a krátký přesun k Tichému oceánu na výbornou mořskou kuchyni a čerstvé ceviche.

23. den: Výlet na Islas Ballestas, tzv. Galapágy pro chudé, skalní ostrovy plné ptáků, tuleňů a bílého zlata – guana. Odpolední přesun do Limy. Pohodička u večerní laserové show v parku vodních fontán.

24.den: Rezerva

25. den: Program se bude prodlužovat, jelikož na základě zrušených původních letů byla jediná možnost letět o 2 dny dříve. Doplníme

26. den: Program se bude prodlužovat, jelikož na základě zrušených původních letů byla jediná možnost letět o 2 dny dříve. Doplníme

27. den: Lima. Odlet do Evropy

28. den: Přílet do Vídně

 Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Bude to náš první návrat do And po coronaviru, dodržení programu je samozřejmě jasnou prioritou, ale taktéž se dá očekávat, že některé věci, místa a spojení nebudou hned fungovat v takovém rozsahu, jako před virem. Je možné, že na řadu přijde i trochu improvizace. Nicméně možností akčního, i kulturního vyžití v těchto zemích zná náš průvodce Honza nespočet a není se tak třeba obávat chvil klidu, nebo nudy.