Expedice západním pobřežím Sahary - PLNO

Termín 05 - 20. 12. 2021
OdjezdMarrakech 5.12.2021
DestinaceZápadní Sahara,Mauritánie,Senegal,Gambie,Maroko
Číslo akce485
Účastníků8
Cena24 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Na úvod

Ještě než se začteš do odstavce níže, měl bys vědět, že tohle nebude klasická výprava, kterou jsi už možná s námi zažil. Tohle nebude poznávací zájezd, ani výprava do hor, nebo pohodový road trip. Tohle bude cesta na jih napříč Saharou, přes nejdelší minové pole na světě, přes „No Man´s Land“ území nikoho, přes dvě divoké nespoutané země, kolem písečných dun i vln oceánu. Expedice v pravém slova smyslu a hlavně velké dobrodružství!

Rozhodli jsme se, že náš VW T4 si zaslouží na stará kolena lepší osud, než se trápit na českých cestách. Připravíme ho na dalekou cestu, dopravíme do Maroka a na důchod ho vezmeme do Afriky. Teplo, sluníčko, absence dopravních předpisů, nezpevněné cesty a garáž s náhradními díly na každém rohu. Co víc si auto v důchodovém věku může přát?

Už tedy znáte motiv, takže můžeme přejít k samotné cestě. Cestu jsme poprvé přejeli na podzim roku 2018. V průběhu cesty jsme navštívili neobvyklou zemi, Mauritánii, kde jsme naložili auto na 3. nejdelší vlak na světě a přejeli do vnitrozemí. Kromě 30ti hodinové jízdy na vlaku, která byla sama o sobě zážitkem na celý život, jsme viděli 3. největší monolit na světě Ben Amera, navštívili starobylá města Chinguetti a Atar. O rok později následovala další cesta. Tentokráte jsme se pokusili neoficiálně překročit hranice se západní Saharou a dostat se do opuštěného města Al Kuwíra. Vše nedopadlo podle plánu, ale věříme, že se nám to tento rok podaří! Ve vnitrozemí Mauritánie jsme navštívili, kromě oázy Chinguetti i Tergit. A přesně tohle bude i teď na programu. Aby toho nebylo málo, pokud bezpečnost dovolí, pojedeme se podívat až do Ouadane - do oka Afriky!

Ale postupně. Start cesty bude buď v Rabatu, nebo v Marrakech, kam auto dopravíme my, neboť cesta Evropou a trajekt do Afriky není žádné velké dobrodružství, ale spousta nudných hodin na dálnici a hodně kávy na benzínkách. V Maroku oficiálně započne tato expedice, jejímž cílem je dojet až do Gambie. Trasa povede podél pobřeží Atlantiku, přes Západní Saharu, Mauritánii a Senegal, až do Gambie, kde najde T4 svůj nový domov (protože transport zpět do Evropy by byl velmi komplikovaný a nákladný). Nevynecháme také možnost občas zabrousit někam dál od pobřeží a vychutnat si tu pravou drsnou Saharu a podivně kouzelné scenérie měsíční krajiny a mrtvé země. Může ti to přijít zvláštní, ale pocit, že široko daleko nic není, jen drsná, kamenitá poušť plná prachu a písku je velmi silný a intenzivní. Jedině, když budeme táhnout za jeden provaz a společně čelit nástrahám cesty, můžeme dojet zdárně do konce.  Pokud máš tedy srdce dobrodruha a láká tě zažít pouštní expedici, nabízím ti jedno z 8 míst na této výjimečné expedici.

Malá ochutnávka

Za fotky díky moc Kamilu KalouskoviHonzovi Dejdarovi a Danu Bornovi - Více fotek v Galerii od Honzy.
Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Trasa

ZDE nalezneš 1. část trasy po naložení na vlak
ZDE nalezneš 2. část trasy po vyložení v vlaku

mapa je pouze orientační, drobné zajížďky a změny v plánu jistě mohou nastat, ale půjde vše podle plánu, toto je naše trasa. Jsme v kontaktu s lidmi, kteří se běžně v těchto končinách pohybují, takže budeme mít aktuální informace o bezpečnosti a sjízdnosti trasy. 

Bezpečnost

Západní Sahara

Je nutné si říct na rovinu, že oblast Západní Sahary a Mauritánie byla ohniskem sporů a bojů o území a nezávislost po několik desítek let a jako pozůstatek jsou zde statisíce protitankových min a dlouhý obranný val, který odděloval obě válčící strany, známý též jako Marocká zeď. Trasa, kterou jsme vytyčili, je z hlediska nebezpečí min stoprocentně bezpečná. Jezdí zde běžně spousta místních aut, konvoje i Evropané hledající dobrodružství. Minovým polem se projíždí pouze v oblasti hranic s Mauritánií, přičemž nejkritičtější místo je oblast nazvaná „No Man´s Land“, která se nachází mezi hranicemi obou států. I zde ale platí, že pokud se člověk drží na hlavní cestě, průjezd je bezpečný.  

Edit: Po průjezdu v roce 2018 a 2019 můžeme konstatovat, že Západní Sahara je velmi příjemná a bezpečná země. Nejsou zde žádné bezpečnostní rozdíly oproti Maroku. Navíc jsou často policejní Check pointy, které hlídají situaci.

Mauritánie

Hlavní cesty v Mauritánii jsou střeženy policejními a armádními složkami, které budeme na každém rohu potkávat. Díky zavedení těchto opatření se dá považovat hlavní trasa za bezpečnou. Podle informací českého MZV je aktuální situace v této oblasti stabilizovaná, nedoporučuje se cestovat do vnitrozemí za Atar a poblíž hranic s Mali a Alžírskem. Náš plán je držet se po celou dobu v bezpečné oblasti. Dle aktuálních informací Francouzského i Anglického MZV je oblast Ataru již plně v oranžové zóně (doporučuje se cestovat při sledování aktuální situace) naopak červená zóna se posunula hodně na východ (nedoporučuje se cestovat). Na místě máme kontakty, díky kterým známe aktuální situaci, na základě toho vyhodnotíme, zda navštívíme např. Chinguetti, Ouadane, oko Afriky.

Cíl expedice

Cíl je jasný. Dojet do Gambie. Chceme ti nabídnout možnost doprovodit naše auto na jeho poslední cestu pod vlajkou Expedition Clubu a zažít něco jedinečného a neopakovatelného, což tato cesta bezpochyby bude. Někdo by mohl namítnout, že to budou vlastně jen dlouhé hodiny strávené v autě a ještě k tomu v jednotvárné vyprahlé krajině, ale není tomu tak. Uvidíme spousta zajímavých míst a je důležité si uvědomit, že tato místa jsou tak izolovaná, že je ani jinak poznat nelze. Zvládnout 4000 km dlouhou cestu je velká výzva a jedinečná možnost poznat část pravé Afriky bez příkras. Je to zároveň příležitost zažít atmosféru pouštní expedice, kde dobrodružství číhá na každém rohu (no dobře, tak za každou dunou), a zažít pocity pravého odloučení. V tomto případě je to opravdu výprava do míst, která nejsou pro každého, a zcela přiléhavé je přísloví "I cesta může být cíl".

Na rovinu...

Chystáme se do míst, která mají problémy s chudobou, nízkou životní úrovní a nedostatkem zdrojů. Tyto problémy s sebou běžně nesou jeden nešvar - korupci. Není vůbec výjimkou, že si tu a tam policejní a hraniční oficíří řeknou o "little gift". Je to věc, proti které se nedá moc bojovat, a proto ji přijímáme tak, jak je, a budeme ji považovat za jakousi neoficiální taxu. Větší problém však nastává na hranici Mauritánie a Senegalu, kde je běžné, že si úředník řekne třeba o úplatek 400 EUR za to, že umožní vjezd staršího vozidla do Senegalu. My jsme nyní usmlouvali cenu na 250 euro a získali na místě cenný kontakt. Příští rok tomu ale může být zase jinak, a proto díky neodhadnutelnosti této částky, se na případný úplatek na hranici Mauritánie/Senegal bude skupina skládat.

Náročnost

Fyzická náročnost, nízká...
Komfort, žádný...

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Oficiální start Expedice je v Marrakechi, kam se všichni účastníci dopraví letecky. Výhodné přímé lety nově z Prahy nebo Polska, už od 1000Kč. Průvodce bude s autem čekat na letišti v Marrakechi a celá expedice odstartuje následující den.

Ubytování 

V Maroku si ještě troufneme spát venku ve stanech nebo pod širákem v poušti, abychom pořádně nasáli její atmosféru. Po cestě Západní Saharou už se budeme chtít zdržovat v hotelech, u místních, na zemi na pumpách, prostě všude tam, kde budeme chráněni a budeme si moct dopřát trochu luxusu - sprchu, jídlo atp.  Ubytování v hotelu/hostelu bude cca 10x

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Stravovat se budeme cestou převážně v místních podnicích, tím pádem si nebudeme brát jídlo z Česka. V neobydlených částech pouště samozřejmě z vlastních zásob, které budeme společně doplňovat na tržnicích. V autě bude k dispozici velká plynová bobma s vařičem, např na ranní čaj nebo na uvaření jídla. Klíčové bude dobře se zásobit na delší úseky hlavně vodou! 

Výbava a Půjčovna

Na tuto výpravu nepotřebuješ nic extra. Pár starých stanů do skupiny, spacák, karimatku a nějaké věci na kempování. Plynovou bombu a vařič seženeme na místě. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Pro vstup na území Mauritánie potřebují občané ČR cestovní pas a vízum. To pořídíme přímo na hranici Západní Sahary a Mauritánie, kde nám víza vystaví na počkání. Cena víza je 55 EUR. 

Vstup do Maroka, Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Kvůli častým Check pointech bude každý potřebovat 30 kopií cestovního pasu. Nedělám si srandu. Edit: 2020: Je možní, že do Senegalu zavedou víza - budeme informovat.

Také ti doporučujeme obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Bližší informace o očkování najdeš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

24 990 KčCena
5. - 20. 12. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Koupě expedičního vozu - jeho přípravu na cestu, potřebné úpravy, přepis na průvodce atd.
 • Dopravu auta z ČR do Maroka i trajektem
 • Registrace auta na gambijské značky, clo a potřebné dokumenty pro přepis vozdila (600euro). Prostě tak, aby mohlo auto v Gambii zůstat.
 • Náklady na pohonné hmoty a všechny další poplatky, dálnice, mosty, trajekt
 • Naložení auta na vlak do středu Mauritánie
 • 2 denní tour soukromým jeepem, který nás vezme do Chinguetti, Ouadane a hlavně, oka Afriky!
 • Automobilové pojištění ve všech zemích, úplatky za vozidlo na hranicích (kromě Mauritánie/Senegal)
 • Opravy auta po cestě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Veškeré ubytování (10x hotel či jiné ubytování)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vaření, mapy atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu
 • Vízum do Mauritánie
 • Vstupy do NP a rezervací
 • úplatek Mauritánie/Senegal (cca 250 euro na skupinu = 30eur/osoba)


Program

Zde je program expedice. Realita může dopadnout z mnoha důvodů dost jinak.

1. den: Přílet do Marrakeche, sraz s průvodcem na letišti a prohlídka centra města Marrakech, hlavně náměstí Djemaa El Fna a přilehlé nekonečné tržnice. Na proslulém náměstí v největším mumraji nad sklenkou pravého přeslazeného marockého čaje zahájíme expedici. Spaní v riádu v Medině.

2. den: Start expedice. Ráno dáme dobrou snídani a navštívíme koželužny. Nabalíme káru zásobami a vyrazíme na 4000 km dlouhou cestu na jih. Tedy nejprve na západ na pobřeží do města Essaouira, kde se na chvíli zastavíme, a odtud na jih podél pobřeží. Spaní venku na dunách nedaleko rybářské vesnice Imsouane. 

3. den: Projedeme surfařskou mekkou - vesnicí Taghazout, navštívíme surfařské spoty a dáme si výborný koktejl. Zajedeme se podívat do Paradise Valley a opláchneme se ve sladké vodě v kaňonu s kaskádami. Poté se vydáme dál na jih přes Agadir až do Tafraoute, kde strávíme noc mezi stovkami obrovských kamenů rozesetých v krajině, z nichž některé jsou obarveny křiklavými barvami, což je odkaz umělce z 80. let. Spaní venku

4. den: Dopoledne prozkoumáme okolí Tafraoute a vylezeme na jednu z místních kamenných hor. Poté se vydáme zpět na západ k pobřeží. Projedeme přes město Tiznit až k vodám Atlantiku do Mirleftu a odsud po pobřeží do Legziry. Podíváme se na obrovské skalní oblouky na pláži, které jsou jedním z divů Maroka, okoupeme se v oceánu a poté budeme pokračovat až do města Sidi Ifni, které nese rysy španělských kolonizátorů a poněkud vybočuje z místních architektonických stereotypů. Dáme si zde výborné grilované ryby. Zde také přenocujeme v hotelu.

5. den: Na jih od Sidi Ifni začíná méně obydlené území a od tohoto bodu začneme razit denně delší vzdálenosti. Cesta se opět trochu odklání do vnitrozemí do města Buelmin, které je považováno za vstupní bránu do Sahary. Zde se cesta stáčí k jihu a vede do městečka Tantan - jednoho z nejjižnějších marockých měst. Odtud spěje cesta zpět k oceánu a na dlouhou dobu už ho neopustí. Zastavíme se v nejjižnějším národním parku Maroka - Khenifiss - který představuje největší marockou lagunu a je důležitým hnízdištěm migrujícího ptactva. Pak už je to jen kousek do Tarfaja, nejjižnějšího marockého města. Nakoukneme do  muzea Exuperyho a utáboříme se poblíž ikonického vraku trajektu Assalama.

6. den: Přejedeme neformální hranici Západní Sahary a od tohoto okamžiku si musíme dávat větší pozor a pohybovat se jen po dobře zmapovaných cestách, je zde totiž (i když velmi malé) riziko nášlapných min. Naše cesta povede přes města Laayoune, kde doplníme zásoby a navštívíme místní zajímavost, malou botanickou zahradu a místní pobočku McDonald. Co tady dělá se mě neptejte :-) Dále pojedeme na Boujdour směrem do Dakhly, hlavního města Západní Sahary. Je to docela dálka, ale zvládneme to. Večer zajedeme na špičku kosy a budeme pozorovat stovky rybářských lodí vracející se do přístavu. Spaní v hotelu

7. den: Velmi brzo ráno vyrázíme směr hranice! Dnes přejedeme přes "No Man´s Land" - území nikoho mezi hranicí Mauritánie a Západní Sahary.  Jelikož se věci na hranicích mohou dost zkomplikovat a protáhnout, celý tento den bude vyhrazen na přechod hranice. Minulý rok nám hranice zabrala 6 hodin. Nocleh v mauritánském městě Nouadhibou. Večerní prohlídka města.

8. den:  Ráno si zajistíme zítřejší odvoz vlakem do Zouerattu. Dnešní den si vyhradíme pro odpočinek a pro pokus dostat se do Al Kuwíry též La Guery. Pokud se nám to povede, uvidíme kolonie tulěňu a opuštěné pouštní město. Odpoledne můžeme navštívit pohřebiště vraků lodí. Rovněž zajdeme na nákupy a dokoupení zásob na nákladní vlak v Mauritánii. 

9. den: Cílem tohoto dne bude naložit vozidlo na vlak, který odpoledne vyrazí na dalekou cestu do vnitrozemí. Pravděpodobně budeme celý den vláčeni na nákladním vagonu po přístavu, loděnici, vykládce železné rudy nebo po vrakovišti. Celodenním úkolem strojvedoucího je totiž poskládat 200 vagónů do jednoho 2,5km vlaku. Sice jsi celý den na vagonu, ale je to sranda, kde jinde to zažiješ.  Ve večerních hodinách začíná daleká a špinavá cesta. 

10. den: Zima, špína, vítr. 16-ti hodinová jízda na korbě nákladního vlaku, který je považován za 3. nejdelší na světě! I přes všechno nepohodlí cesty je to zážitek, na který budeš vzpomínat na celý život. Východ slunce na Sahaře z korby nákladního vlaku je nádhera. Mimo jiné uvidíš i 3. největší monolit na světe Ben Amera. Tady si budeš připadat jako pravý cestovatel. Vylodění v Zouerattu. Podle času přejezd do Ataru nebo spánek v Zouerattu. 

11. den: Celodenní výlet do Starobylého pouštního města Chinguetti. Po cestě budeme projíždět přes ardarskou náhorní plošinu, nádherný kus země, který se vynořil z ničeho uprostřed Sahary. Krásná pouštní krajina plná kamenitých plání, skal a dun. Pokud bezpečnost dovolí a bude konsens dojedeme nejdále do pouště co to půjde! Uděláme si fakultativní výlet do druhého pouštního města Ouadane, kde přespíme. Odtud se už to bude jen kousek na zítřejší dobrodružství.

12. den:   Ráno vyjedeme jeepy doprostřed jednoho z nejzajímavějších míst celé Sahary - oka Afriky. Tenhle 40km široký kráter nemá na svět obdoby! Pokud to neklapne, budeme se potulovat po Ardarské náhorní plošině.  Odpoledne se vrátíme zpět do Ataru a zajedeme do klenotu uprostřed pouště - oázy Tergit. Koupačka ve sladké vodě. Budeme pokračovat dále na jih až před Nouakchottu. Zde přenocujeme v hotelu. 

13. den: Vyrazíme vstříc senegalské hranici, kterou překročíme ve vesnici Diama. Projedeme NP Djoud, kde uvidíme prasata bradavičnaté, krokodýly a spoustu ptactva. Cesta je tu opravdu špatná a pokud bude po deštích, může tu být dost bahna. Pokud půjde vše dobře, čeká nás večer pohodlný nocleh v Saint Louise a vychlazené pivo na Senegalské straně.

14. den: Projdeme si Saint Louis, města s bohatou kolonizátorskou historií (první místo v Africe osídleno Francouzi). Poté vyrazíme směr Dakar!  Prohlídka města a otrokářského ostrova Ile de Goree. Zde výpravu oficiálně zakončíme a rozloučíme se. Poslední společná noc a závěrečná oslava zdárné expedice!

15. den:  Honza Tě dopoledne hodí na letiště nebo kamkoliv po městě. Sám bude muset pokračovat na jih.  Kdo bude chtít, může se ještě neformálně, na vlastní náklady, přidat k průvodci, který následující  odveze auto až do Gambie, kde ji předá do rukou nových majitelů. Cestu do Gambie máš samozřejmě zadarmo :-) Odlet zpět do ČR

16. - 18 den: Přílet do ČR. Nebo! Zasloužený odpočinek na gambijské pláži s kokosem v ruce. Relax, kniha a pohoda. Máme s tímto místem hodně zkušeností, můžeme ti dát tipy, co zde dělat. Možný odlet z Gambie

Program je pouze orientační, časová náročnost jednotlivých úseků v něm bude hrát velkou roli (například průjezd hranic apod.) a bude se přizpůsobovat dané situaci.