Aljaška

Termín 18. 07. - 07. 08. 2021
Odjezddle letenek odlet z Prahy
Destinace
Číslo akce492
Účastníků10
Cena37 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Aljaška. Severozápadní cíp amerického kontinentu, který v sobě schovává pozůstatky pravé a nespoutané divočiny. Země, kterou si člověk ještě celou nepodmanil, místo, kde má divoká příroda ještě stále co říci. Její nespoutaná krajina stála za vznikem románů Jacka Londona, dala vzniknout příběhu Alexandra Supertrampa z Into the Wild a dodnes každého uhrane svým kouzlem. Vydej se s námi na cestu domovem medvědů grizzly, losů a tisícihlavých stád karibu. Zamíříme do míst kde v ledových řekách kdysi tisíce lidí marně hledali štěstí během zlaté horečky. Celému místu dominuje věčně zasněžená nejvyšší hora severní Ameriky Denali 6190 m.n.m. (dříve nesoucí název Mount McKinley) v jejímž stínu podnikneme úžasný trek přes rozlehlé pláně porostlé mechem a borůvkami. Aljaška je stále místem, které nedá dobrodruhům nic zadarmo. Národní parky tu nejsou protkány turistickými značkami, nýbrž nabízí původní krajinu v tom nejsyrovějším možném stavu. Kromě několika málo hlavních cest tu každý cestovatel najde jen nepřemostěnné řeky a zvířecí pěšiny, vedoucí tou nejspanilejší drsnou krajinou.

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Jiřímu Pískovi

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Aljaška patří mezi nejbezpečnější země světa, nicméně krajina národních parků Aljašky je divoká a přináší stejná objektivní rizika jako jiné náročné treky daleko od civilizace. My se ovšem budeme pohybovat v národních parcích, kde je vždy dosažitelná pomoc místních rangerů.

Budeme se také pohybovat v přirozeném teritoriu medvědů grizzly, baribalů a dalších. A nejen v horách a národních parcích, ale i třeba v centru města Anchorage. Medvědi mohou být nebezpeční. Pokud ovšem nemají pocit přímého ohrožení, nemají potřebu na člověka útočit. Jako každý jiný tvor je medvěd přirozeně plaché zvíře. Setkání s ním se dá poměrně dobře vyvarovat tím, že všichni budou dbát na pokyny průvodce. Přesné instrukce si projdeme před začátkem výpravy. Navíc před vstupem do NP Denali projdeme komplexní instruktáží místních rangerů. Přesto pro případ velmi náhlého setkání s příliš zvědavým medvědem budeme s sebou nosit sprej proti medvědům. Ten bude možné si individuálně na místě zakoupit.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Doprava

Na místo se dopravíme letecky (letenka není v ceně výpravy). Typická trasa je Praha -> Frankfurt -> Anchorage a zpáteční letenky vycházejí okolo 20 - 30.000,-. Na místě se budeme pohybovat půjčenými auty a také místními autobusy a vlaky po krásné Alaskan Railroad.

Ubytovaní

Většinu času strávíme na treku v divočině a tedy ve vlastním stanu. Nejméně 4x přenocujeme v místních hotelech v Anchorage a Fairbanks, abychom si mezi jednotlivými etapami pořádně odpočinuli. Aljaška je obrovská země, takže nás nemine několik delších přesunů. Na ty budeme mít k dispozici auta, která nám poslouží jako příjemné zázemí - na Aljašce se totiž smí spát kdekoli a proto si vždy jenom najdeme hezké místo s pěkným výhledem, kde přenocujeme poblíž auta.

Stravování

Na treku se budeme stravovat vždy z vlastních zásob a vařit na plynových vařičích. Část jídla je určitě rozumné vzít z domu, ale ve městech není problém jídlo dokoupit. Ve městech taky využijeme možnost ochutnat místní kuchyni. Vzhledem k lovecké tradici můžeme ochutnat steaky a burgery z losa, karibu, velmi populární je tu také king crab, nebo dezerty z nejrůznějšího lesního ovoce.

Doklady a očkování

Pro návštěvu USA je zapotřebí platný pas s platností alespoň 6 měsíců po skončení pobytu. Pro jistotu je lepší mít s sebou dva cestovní doklady. Bude také zapotřebí zařídit si turistická víza v ceně cca 350 Kč.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat většinou na treku v národních parcích, nebo podnikat jednodenní túry od auta. Proto je dobré mít s sebou vybavení jak na treky, tak pohodlnější oblečení na přejezdy autem a do města. Počasí je na Aljašce velmi proměnlivé i když během léta je samozřejmě největší šance slunečno :) Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Na místě také zakoupíme alespoň jeden bear sprej pro skupinu, je ale určitě možné koupit i další individuálně (cca $40).

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

37 990 Kč Cena
18.7. - 7.8.2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem dvou aut v Anchorage a Fairbanks dohromady na 9 dní.
 • 4x ubytování v místních hotelech (3x Anchorage, 1xFairbanks)
 • 1x ubytování v roubeném srubu
 • 2x ubytování v kempu
 • Permit za vstup do NP Denali
 • Veškeré transporty (Budeme se přesouvat místními autobusy i vlakem po Alaskan Railroad)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, sprej proti medvědům,...)
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Vstupní víza do USA (cca 350 Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy ($25 National herritage centrum of Alaska, $15 Chena Hot Springs, $153 výlet lodí z Anchorage k Aljašským ledovcům a velrybám,...)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy do města Anchorage.

2. den: Přílet, procházka po městě, dokoupení potravin, zajdeme na večeři a pokusíme se v jednom z mnoha městských parků najít losa. Spaní v místním hotelu.

3. den: Navštívíme National Heritage Centrum - muzeum kulturního dědictví celé Aljašky. Půjčíme si auta a přejedeme na Exit Glacier do národního parku Kenai Fjords, po cestě můžeme udělat zastávka v Indian Valley Mine. Spaní ve stanu u auta.

4. den: Celodenní trek Harding Icefield Trail v NP Kenai Fjords. Spaní ve stanu u auta.

5. den: Podobný trek v národním parku, odpoledne přejezd do městečka Seward. Ubytujeme se v kempu na pobřeží. 

6. den: Šestihodinová plavba lodí s vyhlídkou na do hlubin se propadající ledovce, velryby, tuleně, mořské vydry a s obědem na palubě. Cena za výpravu lodí je $153 a není v ceně výpravy - nicméně opravdu stojí za to. Pokud by ovšem někoho nelákala, je zde celá řada možností, jak se v Sewardu zabavit. Odpoledne přejezd zpět do Anchorage, po cestě zajížďka na Portage Glacier. Spaní v Anchorage v hotelu.

7. den: Dokoupíme zásoby a vyrazíme autobusem do Visit Centra NP Denali. Tady se zaregistrujeme a projdeme školením od místních rangerů jak se v NP pohybovat a chovat se v případě setkání s medvědem. Spaní ve stanu.

8. - 13 den: Z Visit Centra NP Denali se přesuneme autobusem do jedné z oblastí NP. Permity se zde udělují pouze den dopředu a vždy pouze určitý počet na určitou oblast. Proto zatím není jisté, do kterého z regionů se dostaneme, nicméně žádná z možností není škaredá :) V parku Denali podnikneme šestidenní trek.

14. den: Dokončíme trek a vypravíme se vlakem po pověstné Alaskan Railroad na sever do města Fairbanks. Tam se ubytujeme, umyjeme a pořádně odpočineme po náročném treku.

15. den: Navštívíme Pioneer Park ve městě, doplníme síly a zásoby. Odpoledne si zapůjčíme auta a vyrazíme Aljašskou dálnicí na sever k řece Yukon. Spaní ve stanu u auta.

16. den: Překročíme Yukon a dojedeme až na hranici severního polárního kruhu, kde vyrazíme na malý výlet. Po cestě zpět můžeme navštívit horské prameny v Chena. Spaní v kempu u Chena Hot Springs.

17. den: Podnikneme jednodenní výlet na severu NP Wrangell-St Ellias. Spát budeme v roubeném srubu poblíž Nabesna Road.

18. den: Dojedeme až do Kennecottu, opuštěného důlního městečka, kde na nás dýchne duch zlaté horečky. V těchto místech pokoušeli štěstí tisíce lidí z celého světa zmámení vidinou rychlého zbohatnutí. Spaní u auta ve stanu.

19. den: Přejedeme zpět do Anchorage, vrátíme auta a ubytujeme se v teple v hotelu. Určitě také zajdeme na dobrou poslední večeři před odletem.

20. den: Odlet směr ČR.

21. den: Přílet do ČR, konec výpravy.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace