Bělorusko

Termín 06 - 12. 10. 2021
OdjezdBrno 21:30
DestinacePolsko,Bělorusko,Litva,Polsko
Číslo akce505
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Poslední opravdová diktatura v Evropě - Bělorusko. Pojď se přesvědčit, že Tvé předsudky o Bělorusku jsou mylné. Všude čisto, upravené bulváry, vstřícní lidí a platební terminál i na veřejných záchodech :-). Velká města bys sice nerozeznal od západoevropských, ale vesnice a menší města si pořád zachovala svůj sovětský ráz. Přidej se k nám a poznej chudšího bratra Ukrajiny, bez turistů a bez nápisů v latince. Zjisti, jaké je to pro místní žít ve státě, kde nezaměstnanost je trestný čin a kde je vodka tak levná, že večerní program je jasný už teď. 

Zavezu Tě do Bresti na prohlídku slavné pevnosti a do muzea vlaků. Poté strávíme jeden den jízdou na kolech přes Bělověžský prales, kde budeme nahánět zubry a stavíme se do vesničky Dědy Mráze.  I když budeme mít auto, tak Tě naložím na ruský plackart a pojedeš pěkně vlakem. Možná si dáš s místníma stakan vodky. Ptáš se proč? Protože alkohol spadá do koloritu místní kultury. Ne nadarmo je Bělorusko dle WHO 2. největším konzumentem alkoholu na světě. Proč 2.? Protože prvním je Litva. Tam se pro jistotu skočíme podívat taky. Vlakem se přesuneš ke dvěma nejkrásnějším běloruským zámkům - Mir a Nasvizh. Poté navštívíme Minsk, kde strávíme 2 noci a celou výpravu zakončíme ve Villniusu, hlavním městě Litvy! Tak co na to říkáš, přidáš se na tuhle východoevropskou jízdu? 

Malá ochutnávka

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost 1

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je prozkoumat nejuzavřenější stát Evropy - Bělorusko, pobavit se s místními lidmi, nahlédnout do místní kultury, podívat se na zubry v Bělověžském pralese, prozkoumat Minsk, dozvědět se něco o smutné historii Běloruska a nasát pravou sovětskou atmosféru. 

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, přenašeč dobré nálady, podnikavec, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT


Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí automobilové přepravy, konkrétně pomocí našeho devítimístného expedičního auta, které vyniká spolehlivostí a lze ho použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Odjezd je stanoven na 21:30 hod. z Brna, ale lze nastoupit i v Ostravě. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Nocleh je zařízen vždy vevnitř 1x budeme spát v super romantickém ubytku u Bělovežského pralesa, kde si uděláme i oheň. 1x přespíme v old school sovětském bytě v Baranovichi a 2 noci strávíme v Minsku v soukromém apartmánu. Spacáky a karimatky tedy necháme doma :-) Poslední noc strávíme ve Vilniusu v Litvě.

Stravování

Pokud jste ještě neochutnali skvělou běloruskou kuchyni, neměli byste si tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích a převážnou většinu akce budeme jíst právě v nich. Snídaně budeme volit společným vařením na ubytku, domluvíme se vždy večer. Vaječina, palačinky nebo vánočka s kakaem zní jako dobrý plán! S radostí se také družíme s domorodci, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo si řešíš sám = strava není součástí akce. Během cesty není problém zastavit v obchodech.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v přírodě. Vezměte si proto s sebou normální oblečení vhodné do města a do lesa. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Běloruska je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země a také vízum. Jeho cena je  60 EUR. Vzhledem k tomu, že vyřízení víza je celkem komplikovaná věc a potřebujete k němu potvrzení z ubytování, tak vízum zařídí průvodce. Dáte mu všechny potřebné doklady s úředně ověřenou plnou mocí a on vše osobně a ochotně zařídí v Praze na ambasádě. Nebudete s tím mít tedy žádné starosti.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

8 990 Kč Cena
6. - 12. 10. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Jízdu vlakem v Bělorusku + veškerou zbylou dopravu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atd.)
 • Úplatky :-)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Vízum 60 euro - vyřízení zajistí průvodce.

Co cestou uvidíš

1. den:
Odjezd z Brna ve 21:30 hod. - ČR – Bělorusko. Je možné nastoupit v Ostravě.

2. den: 
Ráno překročíme hranice s Běloruskem a přijedeme do Brestu . Dáme si dobrou snídani po nočním přejezdu.  Prohlédneme pevnost hrdinů, sovětskou ulici, železniční muzeum a zamíříme k Bělovežskému pralesu.  Zde se usídlíme v místním ubytování a večer si uděláme oheň a špekáčky. Ve vesnici je i baňa, uvidíme jak nám půjde se do ní propašovat.

3. den:
Uděláme si společnou snídani a pojedeme směr Bělovežský prales. Jelikož na podzim jsou běloruské lesy a modříny zbarveny do krásných barev, budeme z něj chtít vidět co nejvíce. Půjčíme si zde kola a celý si ho projedeme. Na chvíli se i pěšky vnoříme do pralesa. V ochranné zóně se podíváme na zubry, vlky a další zvířata. Navštívíme vesničku dědy mráze, kde si dáme něco dobrého k snědku. Poté se přesuneme zpátky do Brestu, kde Tě hodím na vlak a pěkně si odsedíš 200 km v ruském plackartu. Ubytko v old school sovětském bytě v Baranovichi. 

4. den: 
Dopoledne přejedeme k mirskému hradu, nejznámější běloruské památce, který si projdeme. Rovněž zamíříme i na zámek v Nasviži, který mirskéhu hradu minimálně konkuruje.  Odpoledne si vyšlápneme na nejvyšší Běloruskou horu Dzjaržynskaja hara 345m. Na večer dojedeme do Minsku. Zde strávíme 2 noci. Večer pronikneme do místní kultury.

5. den:
Minsk - Ráno zajdeme na lokální trh koupit si snídani. Potom se půjdeme podívat na kostel sv. Simona a Heleny, muzeum Velké vlastenecké války, Ostrov slz, Vítězné náměstí, Palác republiky atd. Nemůžeme zapomenout na běloruské metro. Rovněž můžeme navštívit muzeum vojenské techniky, futuristickou knihovnu nebo se z venku podívat na královský palác. V podvečer "decentní" party v nějakém z místních podniků :-) 

6. den:
Dopoledne navštívíme památník Kurgan slavy a venkovní muzeum Stalinovy linie. Poté vyjedeme směr Litva! Před hranicemi si dáme dobrý oběd, abychom se posilnili na druhý náročný výstup. Za hranicemi na nás totiž čeká pro změnu nejvyšší hora Litvy Aukštojas! V podvečer dojedeme do Vilniusu - hlavního města Litvy, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka města. Spaní v apartmánu.

7. den:
Vilnius snídaně na trhu.  Půjdeme se podívat na vyhlídku nad město a projdeme si městskou část Užupis, která je známá pro svoji vlastní ústavu.  Pokud zbyde čas a chuť, zajedeme se kouknout na zámek Trakai. Jak už to bývá poslední den je věnován cestě domů. Cesta domů. Příjezd do Brna kolem půlnoci. Je možné vystoupit v Ostravě.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace