Patagonie

Termín 09 - 30. 01. 2022
Odjezdupřesníme
DestinaceArgentina,Chile
Číslo akce507
Účastníků10
Cena32 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Za svůj krátký život jsem procestoval přes 50 států a kdybych měl vypíchnout jednu nejzajímavější oblast, byla by to jednoznačně Patagonie. Panensky čistá jezera v kombinaci s blankytnými ledovci a fotogenickými horskými štíty učarují srdce snad každého dobrodruha. V rámci této výpravy projdeme v Ohňové zemi jeden z nejjižnějších světových treků, z něhož to je jen co bys tučňákem dohodil do Antarktidy a k Jižnímu pólu. Spatříš lamy pod legendárními vrcholy Fitz Roy a Cerro Torre, kde stateční horolezci odjakživa posouvali hranice lidských možností. Navštívíš jedny z největších jihoamerických ledovců, které jako jedny z mála nezmenšují svou velikost, a s trochou štěstí budeme svědky ohlušujícího odlomu ledovcových ker. Patagonie je jedním z mála míst na světě, kde matka příroda statečně vzdoruje následkům globálního oteplování. Tak na co ještě čekáš? 

Co uvidíš

Za fotky děkujeme Tomovi Rothovi a Zuzce Majlathové.
Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Video z předešlých let

Průvodce

Expe Tým

Zatím bohužel není jasné, kdo z našich průvodců tuhle akci pojede. Jedno je však jisté - budeš v dobrých rukou! Ať už to bude Martin, Tom, Ondra, Adam nebo kdokoliv jiný, jsme zkušení průvodci, kteří mají za sebou celou řadu nejrůznějších kurzů. Za každého z nás dáme ruku do ohně!

Facebook Web info@expeditionclub.cz Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je navštívit nejznámější národní parky Chile - Torres del Paine a Argentiny - Los Glaciares. Budeme kempovat pod legendárními horskými štíty Cerro Torre a Fitz Roy, jež vzbuzují už na první pohled obávaný respekt. Spatříme jeden z nejkrásnějších světových ledovců Perito Moreno, který je pověstný svými odpadávajícími kusy ledu, tzv. telením. Zastavíme se na několik dní v Ohňové zemi, kde podnikneme trek v okolí nejjižnějšího města na světa, Ushuaiy. Společnost nám budou dělat nezkrotné lamy, kondoři a pštrosi nandu. V neposlední řadě chceme vytvořit partu lidí, kteří sdílejí nadšení pro nespoutanou přírodu a nebojí se vydat do míst, která nejsou pro každého! :-)

Náročnost 3

Akce je určena pro ty, kteří zvládnou strávit sedm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 15 km, ale jeden den bude i kolem 25 km. V listopadu a v prosinci můžeme v Patagonii počítat s teplotami mezi 5-15°C. Počasí je tu jako na houpačce a během hodiny můžeš zažít všechna roční období. V okolí města Ushuaia nás může zastihnout i sníh a v celé Patagonii velice silný vítr.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Cena letenky z Prahy do Punta Arenas se pohybuje okolo 26 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. 

Ubytování

Spát budeme v hostelech, guesthousech, u místních a ve stanech. S sebou tedy stan - domluvíme se, kdo vezme, ať netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jídlo na treky si buď dovezeme z ČR, nebo je možno nakoupit si ho vždy na místě před výpadem do hor. Cena jídla v Patagonii je však o něco vyšší než u nás. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. I ta nejmenší města jsou vybavena stravovacími zařízeními. Můžeme tedy skočit po treku na pořádnej dlabanec :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy ti pošlu cca měsíc před expedicí. Primárně se bude jednat o věci ke kempování, přiměřené oblečení a obuv.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro vstup do Chile a Argentiny není třeba víz. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Chile a Argentiny.

Pro cestu do Argentiny a Chile není povinné žádné očkování a oblasti, kde se budeme pohybovat, nepředstavují ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

32 990,- Kč Cena
9. - 20. 1. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování (celkem 12x v hostelu/guesthousu)
 • Veškerou autobusovou, taxi a jinou místní dopravu na místě
 • Vstup do NP Torres del Paine (21 000 CLP)
 • Vstup k ledovci Perito Moreno (700 ARS)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Leteckou dopravu z ČR
 • Jednosměrný přelet z El Calafate do Ushuai
 • Jídlo a individuální pojištění
 • Další případné vstupy

Co cestou uvidíš:

1. den: Odlet z Prahy a cesta do Chile.

2. den: Na základě času příletu a následném přestupu se rozhodneme, jestli zavítáme do centra hlavního města Santiago de Chile. Podvečerní přílet do Punta Arenas.

3. den: Doplnění zásob (plynové kartuše apod.) a přesun z Punto Arenas přes Puerto Natales do NP Torres del Paine.

4. - 10. den: Návštěva NP Torres del Paine, který byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO a představuje jedno z nejkrásnějších míst, jež můžete v Patagonii spatřit. S rozlohou 242 242 hektarů se jedná o jeden z největších národních parků Chile a každý rok jej navštíví téměř 100 000 turistů. Park je otevřený celoročně a můžete se v něm pohybovat desítky kilometrů v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů. Díky vysokým štítům hor a rozlehlým ledovcům je právě tenhle kus světa to pravé místo, kde si uvědomíte lidskou zranitelnost. Většina turistů se vydává pouze na tzv. „W-trek“, ale my máme v plánu obejít celý park kolem dokola a vyhnout se tak největším davům a poté se vrátit do Puerto Natales.

11. den: Přejezd z chilského Puerto Natales do argentinského El Calafate. Večerní prohlídka města.

12. den: Dopoledne se přemístíme přes El Chaltén do El Calafate a navštívíme populární ledovec Perito Moreno. Jedná se o ledovec, který svými odlamujícími kusy ledu zabil během 20 let 32 lidí. Asi největší show, kterou můžeme u tohoto masivu ledu pozorovat, se opakuje jen jednou zhruba za čtyři až pět let. Tolik času potřebuje ledovec na to, aby svým objemem přehradil jedno ze slepých ramen jezera zvaného Brazo Rico, které se následně plní vodou, až nakonec s ohlušujícím rachotem protrhne ledovcovou hráz, aby se hladiny obou nově vzniklých nádrží opět srovnaly. S trochou štěstí spatříme několikatunové odtrhnutí ledovcových ker. Na večer přejezd do El Chaltén.

13. den: Ve městečku El Chaltén započneme trek v NP Los Glaciares. Jedná se o chráněné území, které bylo v roce 1981 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V parku se nachází hlavních 47 ledovců a okolo 200 menších méně významných ledových mas. Zatímco všude jinde po světě bývá normální, že ledovce začínají v nadmořské výšce okolo 2500 m tát, ledovce v Los Glaciares se nacházejí i ve výšce pod 1500 metrů nad mořem. 

14. den: Trek k Laguně de los Tres, odkud se naskýtá jedinečný pohled na štít Fitz Roy (3 405 m). Hora má pověst „nedostupného vrcholu“. Přestože je její výška poměrně nevýznamná, mezi vrcholy Národního parku Los Glaciares je nejvyšší. Její strmé žulové stěny jsou technicky velmi náročné a každoročně je slezena jen několika málo horolezci.

15. den: Podobnou pověst jako Fitz Roy má i vrchol Cerro Torre (3 128 m), který navštívíme hned následující den. Vrchol v podobě obří skalní jehly je považován za nejobtížnější alpinistický terén světa.

16. den: Letecký přesun z El Calafate do Ushuai.

17. - 19. den: Výlety v okolí města Ushuaia. Budeme mít možnost poznat překrásnou, ale drsnou krajinu, která nemá ve světě obdoby. NP Tierra del Fuego - národní park „na konci světa“ je typickou ukázkou toho, jak se může změnit podnebí s každým nastoupaným metrem. Projdeme si nespoutanou divočinu, kde nám budou dělat společnost jen bobři a vysoko kroužící kondoři.

20. den: Přesun z Ushuaiy zpět do Punta Arenas, závěrečný večírek.

21. den: Ranní odlet z Punta Arenas do Santiago de Chile a následně zpět do Evropy.

22. den: Návrat do ČR.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace